ZİHİNSEL DEVRİM

Toplumsal anlaşmazlıkların, katliam ve kıyımların öncelikli sebebi sizce nedir?

Bir baba çocuğunun gözleri önünde anneyi boğazından bıçaklayarak katlediyorsa evet bunun en başlıca sebebi ahlak eğitimsizliğidir.

Tabi bu katliamı görüntüleyip, kadına yardım etmeyen seyirciye çekirdek vermeyenlerde eğitimsiz cahillerdir!

Gün geçiyor, her şey gerektiği gibi döngünün içinde kendine yer buluyor. Bu sistemdeki bütün canlılara insan üstün gelerek yönetimi elinde tutuyor.

Köpek ve insan; ikisini birbirinden ayıran en büyük özellik idrak etme yeteneğidir. İnsan düşünebilen kendi fikirleriyle hareket eden bir varlıktır. Bu düşünceler kişiye verilen öneriler ve eğitimler sayesinde şekillenip belirli bir kalıpta hayatının sonuna kadar devam eder.

Yaşadığımız bu hayat ‘’El alem ne der’’ adlı gizli putu bizlere sunuyor. Bunun sonucunda yanlış bile olsa etrafımızdakilerin fikirleriyle hareket ediyoruz onların arasına ait olma duygusuyla bundan kurtulamıyoruz. Aslına bakarsak içsel huzur beraberinde dışa dönük bir huzur ortamını getirecektir.

Eğitim toplumun medeniyet seviyesini belirlerken eğitimi veren kişi hangi alanda eğitimci olursa olsun öncelikli olarak bireysel ahlakını en iyi seviyede geliştirmek zorundadır.

Dünyanın en başarılı matematik öğretmeni olabilirsiniz ama üslubunuz ve tavırlarınız öğrenciye şiddet içerikli, saygısız ve ayrımcı bir yaklaşım içindeyse o zaman sadece görevinizi yapıp matematik anlatın ve öğrenci ne yaparsa yapsın tepkisizce o sınıftan çıkın.

Tabi dünyamızda birçok insan bilmediğimiz sebepler sonucunda travmalar geçirip psikolojik sorunlarla karşılaşabiliyor. Evet işte bu noktada kişi zihinsel devrimini gerçekleştirmeli iyi ve kötü ne anlamaya çalışmalı.

Yaşanan pek çok kaos bize iktidarları, adalet sistemlerini yargılatıyor. Bu yargılamalarımızın sonucunda cezalar arttırılsa, idam gelse, caydırıcı işlemler yapılsa bile ahlakı kadın olarak gördüğümüz müddetçe ‘’ Anne lütfen ölme! ‘’ cümlesini duymaya devam edeceğiz.

Bir ülkenin ünlü ve önde gelen avukatı, testereyle sevgilisini katletmiş bir katil olan oğlunu saklamaya çalışan babanın avukatlığını yapıp sonrasında yaşanan kadın şiddetlerine tepki gösteriyorsa vay halimize.

YORUM EKLE