banner10

banner11

04.05.2020, 09:02

Yeni Dünya Düzeni

Editörün renkli kaleminden herkese merhaba!

Malum, gündemimiz koronavirüs. Zaten şu an daha önemli bir gündem de olamaz. Çünkü bütün dünya bu virüs ile savaştan nasıl galip geleceğini merak ediyor. Ancak Dünya’nın virüs ile mücadelesi şöyle dursun, hepimizin kafasını içten içe kurcalayan o soruyla yüzleşelim. Evet, virüs bir şekilde geldi. Belki de gitmek üzere…

“Peki ya sonrası?”

Aslında bundan ötesi, şimdiye kadar yaşadığımız her andan daha muamma değil mi? Tahminler üzerinden gelecek senaryoları yazıyor, çiziyor, inanıyoruz. Kimileri milletin hastalık hastası olacağını düşünüyor, kimileri koronayı çoktan atlattık kafasıyla hareket etmeye başladı bile.

Peki gerçek ne?

Gerçekten yakın gelecekte hep evhamlarla mı yaşayacağız? Bir daha kafelere oturamayacak, kalabalık sokaklarda burun buruna gezemeyecek, tıklım tıklım gördüğümüz hiçbir otobüse binmeyecek miyiz?

Herhalde bunları düşünmek en büyük ahmaklık olurdu.

Elbette bir süre temkinli davranır, kuralları kaidelere biçilen süre içinde eksiksiz uyarız. Ama zamanı geldiğinde de eski halimize döneriz. Bu düzeni ne zaman bir dış etken bozmuş ki şimdi bozacak?

***

İnsan, ona verilen birçok özelliğinin en başında “alışmak” özelliği ile taçlandırılmış… Bugün altından kalkamayacağımız en büyük yüklere bile, yarın küçümseyerek bakıyoruz.

Bu yazıyı okuyanlar…

Soruyorum size, hiç içinden çıkamayacağınız bir an yaşamadınız mı? Tam da “Bu sefer bittim” dediğiniz her an, yine kalkmadınız mı ayağa? İşte bunun en büyük sebebi alışmak ve üstesinden gelmek. İnsana verilen bu mükemmel özellikler sayesinde olmaz denenler de oluyor.

Gel gelelim korona ile bu işin bağlantısına…

Diyorlar ki, yıllarca bitmeyecek, kendimize gelemeyeceğiz, toplumlar şöyle bozulacak, her şey böyle mahvolacak…

Sürecin insan psikolojisini ve dolayısıyla toplumların kaderini etkilediğini düşünerek bir değerlendirme yapmak gerekirse;

Yüzyıllardır süregelen her ayıklanma gibi, doğal seçilimin bir parçası değil mi bu da? Hatta kendini eğitmeyi, güçlü kalabilmeyi, ayakta durabilmeyi öğrenenlerin savaşı biraz da… Her an umutsuzluğa kapılmayı değil de her olaydan iyi bir yan çıkarıp alnının akı ile yarışmayı bitirenlerin savaşı.

Korona ya da binlerce virüs, gelmiş geçmiş. Bu da geçecek, bunun da sonu gelecek. Peki kalan ne olacak elinde?

Kendin…

Evindesin; bazen aileni, sevdiklerini kırabilir; depresyona girebilir, işlerinin altından kalkamayabilir, olumsuzluğa kapılabilirsin. İnsansın sonuçta. Çok da abartacak bir şey değil! Ama önemli olan hepsinin altından nasıl kalktığın.

Eğer bu süreçte özgürlüğün, ailenin, bir adım daha yakın olabilmenin, çalışmanın, alelade bir kafede oturmanın, sinemaya gitmenin değerini anladıysan; tebrik et kendini! Sen bu süreci boş geçirmemişsin.

Eğer pandemi sana kişisel anlamda olgunluk ve sabır kazandırdıysa, kendi dünyanda kapitalist düzenin yerini minimalizm almaya başladıysa, sağlığın her şey olduğunu fark ettiysen, lüks alışkanlıkların değiştiyse, uzun vadeli yatırımlarla stres altına girmektense anın tadını yaşamaya başladıysan;

MUTLU OL, ilerde bunu anlatıp gurur duy kendinle!

Belki 60 yıllık ömründe yaşayabileceğin en olağanüstü durumu yaşadın. Evet zor, hala adapte olmak, kabullenmek ağır. Ama düşünsene, sıradan olan her şey şu an ne kadar da ilgi çekici…

Bir sürü insan tanıyorum dışarıda 10 dakika oturup çay içmek için yanıp tutuşan.

Dönelim iki ay öncesine...

Dünyanın en alelade aktivitesi der, “Çay içelim, kafeye gidelim” tekliflerini reddederdin.

Ama artık öyle değil. Koronavirüs yeni dünya, yeni düzen getirdi mi? Evet. En azından kendimizi dinledik, hayatın kıymetini anladık. Ağır kayıplar verdik, canın yandı, canım yandı; ama karamsarlığa düşerek süreci zorlaştırmak yerine alabildiğini almaya bak!

Bundan sonra attığın her adımın kıymetini daha iyi anlamalı, özgürlüğün, sağlığın hayati gereksinimler olduğunu unutmadan yaşamalısın, yaşamalıyız.

Belki de bu heyecan da uzun sürmez, dedik ya insanız sonuçta.

Buna da alışacağız.

"Küle döndüysen, yeniden güle dönmeyi bekle ve; geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla!"  Mevlana

Yorumlar (5)
Yeni takipçi 4 hafta önce
O çok sevdikleri starbucks bardaklarına ulaşmak için insanlar yine uzun kuyruklara girecekler...
Hemen değil ama çok uzakta değil...
İnsan unutmaya ve yeniden başlamaya mecburdur,
Unutmazsan yaşayamazsın
Ceyda 4 hafta önce
Enfes bir yazı olmuş :)
DD 4 hafta önce
Emeğinize sağlık Feyza Hanım, bulunduğumuz süreç insanların kendilerini sorgulamaları bakımından mükemmel bir fırsat, düşüncelerinize katılıyorum ancak insanoğlunun nankör yapısı sebebiyle bazıları için maalesef tüketim açlığı bitmeyecektir.
Anne demirbaş 4 hafta önce
İnşAllah güle döneceğimiz günlerimiz de gelecek
12°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. BANDIRMASPOR 28 60
2. ANKARA DEMİRSPOR 28 57
3. GMG KASTAMONUSPOR 28 53
4. TUZLASPOR A.Ş. 28 53
5. SAKARYASPOR A.Ş. 28 51
6. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 28 47
7. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 28 44
8. UŞAK SPOR A.Ş. 28 44
9. PİSERRO KAHRAMANMARAŞSPOR 28 41
10. ERGENE VELİMEŞE SPOR 28 37
11. BODRUM BELEDİYESİ BODRUMSPOR 28 36
12. SİVAS BELEDİYE SPOR 28 36
13. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 28 35
14. EYÜPSPOR 28 29
15. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 28 28
16. NİĞDE ANADOLU FK 28 17
17. ELAZIĞSPOR 28 16
18. KARDEMİR KARABÜKSPOR 28 6
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P