Toplu Açılış Töreni Bakan Varank Eşliğinde Gerçekleşti

Sakarya’da bulunan 44, 3. OSB’ye ait idari ve sosyal tesisler ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansının desteklediği iki projenin resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi’ndeki açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra şehir protokolü ve çok sayıda davetli katıldı.

“ŞEHRİMİZ İÇİN REKABET EDİYORUZ”

Programda konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Sakarya’mız sporu doğası tarımı turizmi ile Nadide şehirlerden biridir. Şehrimizin gelişmesi için Dünya ile rekabet ediyor gençlerin gelişmesi için gelinlikler yapıyor ve planlar yapıyoruz. Şimdi de sogep projesine başlıyoruz. Yaptığımız projede ambalaj atıklarının geri dönüşmesini sağlayacağız ve ham madde olarak tekrar piyasaya süreceğiz. Bu projemizde roman kardeşlerimizin yardımını alarak sosyal gelişimlerini artıracağız. Bakın bakanımızdan gelirken bir müjde daha aldık şimdi dikey sera projesinde çalışıyoruz. Yaptığımız proje ile birlikte 10 dekara çıkaracağız bakanımızdan sözü aldık en kısa zamanda çalışmalara başlayacağız ” dedi.

150 BİN İSTİHDAM

Sakarya’nın gün geçtikçe geliştiğini ve gelişmesini sürdüreceğini söyleyen Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Yapılan doku kültürü laboratuvarı tarımın beyni olacak. Bugün de burada iş adamlarımızın yaptığı açılış vesilesi ile bulunuyoruz. 7 tane aktif organize sanayi bölgemiz var ve diğerlerinde de çalışmalar devam ediyor. Bugün akıllandırılmış tarım ve yeni nesil turizmi meyvelerini alıyoruz. Şehrimiz ihracatta 7 sırada ama ilk beşi hedefliyoruz. Dünyada da önemli bir üretim ve cazibe merkezi. Şu anda sırada bekleyen 700 yatırımcı var Kuzey Marmara Otoyolunun açılması ile de yatırım talepleri geliyor yeni altyapılarla da şehrimiz çok daha ileriye gidecektir. Bizim öngörümüz 5-10 yıl arasında 150 bini aşkın istihdam” şeklinde konuştu.

SAKARYA’YA MÜJDE

Sakarya’ya müjde verdiğini belirten Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Sakarya sık sık uğrama imkânı diliyorum ve buraya inanın keyifle geliyorum çünkü Sakarya sanayide son yıllarda gaza bastı şimdi en uğrak yerlerinden biri oldu. Bugün 43 fabrika ve bir lojistik merkezi ve sosyal tesisler ve Sakarya'da tesislerle 2 projemizin açılışını gerçekleştirmek için buradayız. Sakarya'da her hafta bir yatırım başlıyor. Bugün açılışını yaptığımız 44 tesis bugüne kadar 2.700 vatandaşımıza ekmek kapısı oldu önümüzdeki günlerde bunlarda artmaya devam edecek. Ama biz de bakanlık olarak yatırımcılara gerekli kolaylıkları sağlıyoruz. 2002 yılında burası boş bir arazi iken şu an 55 firma faaliyetlerine devam ediyor ve 6.000 vatandaşımız burada istihdam ediliyor. Birazdan 4 yeni projemizin daha imzalarını atacağız tüm yapacağımız projeler Sakarya’mıza ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Sakarya'ya bir müjde vermek istiyorum. 524 hektar Sakarya otomotiv ve metal ihtisas organize sanayi bölgesi'nin kurmuş olduk. Sakarya artık ülkemizin başarılarında daha fazla söz sahibi olacak” ifadelerini kullandı.

- MedyaRota, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.medyarota.com/haber/11630034/toplu-acilis-toreni-bakan-varank-esliginde-gerceklesti