Kritik Öneri Masada: Aşı Olmayan Giremeyecek

Koronavirüse karşı en büyük silah olan aşılama çalışmaları Türkiye'de de tüm hızıyla sürüyor. Yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 51 bin 537 aşı uygulandı. Öte yandan bugünde tüm dozlar dahil olmak üzere toplam 53 milyon 700 bin aşı uygulandı. Aşı çalışmalarının sürat kazanması ile birlikte normalleşme kararları da bir bir hayata geçirildi.

KALICI NORMALLEŞME İÇİN AŞI ŞARTI

Birçok ülkede nüfusa oranla gereken aşılama yapılması sonucu Koronavirüse karşı alınan tedbirler kaldırıldı. Bazı ülkelerde maske yasağı dahi kalkarken, kontrollü aşılama ile bu sürecin kalıcı olacağı belirtiliyor. Hal böyle iken ülkemizde de aşılama çalışmaları devam ediyor. Haziran ayı ile birlikte 18 yaşa kadar inen aşılamada, bazı vatandaşlar aşı olmaya karşı direniyor. Nedensiz bir şekilde aşıya direnen vatandaşların bu direncini kırmak isteyen yetkililer kolları sıvadı.

AŞI OLMAYAN GİREMEYECEK

Aşılama çalışmaları her ne kadar hızlı ilerlese de, aşıya karşı olan direniş ve karşıtlık tedirgin edici seviyelere gelmeye başladı. Hal böyle olunca yetkililer de bir dizi tedbir ve teşvikleri masaya yatırmaya başladı. Yapılan araştırmalara göre aşıya en az ilgisi olan grup 18-35 olurken, gençleri de sisteme dahil etmek için 'pozitif ayrımcılık' gündeme geldi. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre hükümet, aşı karşıtlarının bu direncini kırmak ve talebi artırmak için maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere girişte aşı şartı getirmeyi tartışıyor. Öte yandan gezici aşı ekibinin kurulması da gündemde.

- MedyaRota, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.medyarota.com/haber/10427350/kritik-oneri-masada-asi-olmayan-giremeyecek