Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Yoğurt dünya genelinde tüketilen en eski süt ürünlerinden biri. Sütteki pıhtılaşma sonucu oluşan yoğurt, hem lezzeti hem de sağlığa yararı açısından oldukça önemli bir besin. Özellikle ev yapımı yoğurt hem lezzet açısından hem de sağlık açısından daha öndeyken, oldukça da zahmetli bir iş. Yoğurdun daha kıvamlı, daha lezzetli olması için işte püf noktaları…

  1. SÜT SEÇİMİ

Süt seçimi oldukça önemlidir. Yoğurda lezzetini veren etmenlerden biri de hangi sütün kullanıldığıdır. Pastörize sütle de yoğurt mayalayabilirsiniz fakat çiğ sütle mayalamak besin değerleri açısından daha yararlıdır. Ayrıca sütün temiz ve katıksız olduğuna da dikkat etmek gerekir.

  1. SÜTÜN KAYNATILMASI

Sütün orta ateşte, tercihen çelik tencere kullanılarak kaynatılması gerekir. Kaynadıktan sonra ise altını kısıp 10-15 dakika daha kaynatmalıyız. Daha sonra süt soğumaya bırakılmalıdır. Yaklaşık 40-45 derece olana kadar beklenilmesi gerekir. Eğer sıcaklığı ölçecek bir aracınız yoksa serçe parmağınızla kontrol edebilirsiniz. Parmağınızı süte batırdığınızda hafif bir acı hissetmeniz gerekecek.

  1. NASIL MAYA KULLANILMALI

Maya seçiminde mümkünse hazır yoğurt kullanmayın, böylece daha lezzetli bir yoğurt elde edersiniz. Eğer yoğurt mayanız hafif ekşiyse içine bir adet kesme şeker atabilirsiniz.

  1. MAYA MİKTARI NASIL OLMALI

1 litre süte yaklaşık bir yemek kaşığı maya kullanabilirsiniz. Eğer 5 litrelik süt kullanacaksınız küçük bir kase yoğurt mayası kullanabilirsiniz. Ölçüleri az ya da çok tutarsanız yoğurdunuz kıvamı istediğiniz gibi olmayabilir.

  1. MAYA SÜTE NASIL EKLENİR

İsterseniz ılıyan süte direkt karıştırıp ekleyebilirsiniz. Fakat üstü kaymak tutmuş sütün kenarından kaymağını açıp, maya ekleyip tekrar kaymağı bozmadan alttan karıştırırsanız yoğurdunuz hem daha güzel hem de daha kaymaklı olacaktır.

  1. MAYALAMA İŞLEMİNDEN SONRA YOĞURDU NASIL SAKLAMALIYIZ

Mayalanan yoğurdu saklamasın en önemli aşamalardan biridir. Üstünü delikli bir kapla örttükten sonra sofra bezine iyice sarıp beklemeliyiz. Sarmaladığımız yoğurdun kıpırdatılmadan en az 4 saat beklemesi gerekiyor. Sonrasında elde edilen yoğurdu çok sallamadan 1 gün boyunca dolapta bekletmeliyiz.

- MedyaRota, Mutfak bölümünde yayınlandı
https://www.medyarota.com/haber/10426514/evde-yogurt-yapmanin-puf-noktalari