Eğitim-Bir-Sen’den Okul Ziyaretleri

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Murat Mengen Kocaali’de yaptığı açıklamada; Bugün Kocaali’de görev yapan eğitim çalışanlarımızla birlikteydik. Birçok konuda istişarelerde bulunduk. Özellikle alım gücünün düşmesi, 3600 ek gösterge, Öğretmenlik Meslek Kanunu, Kariyer basamakları ve örgütlü gücün önemine değindik. Eğitim çalışanlarımızın sorunlarını yerinde dinledik, görüş, düşünce ve önerilerini aldık dedi.

Mengen, “maaşlara yansıyan zam oranını ilk ayda aşan enflasyon gerçeğine ve hayatın pahalılaşmasına çare üretilmesi çağrısında bulunarak, “Enflasyonist ortamda ya eşel mobil devreye girmeli ya da bir an önce enflasyonun düşmesi sağlanmalıdır. Ekonomideki dalgalanmaların, akaryakıt, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın şu an sadece ülkemizin değil, birçok ülkenin sorunu olduğunu biliyoruz. Gıda fiyatları, hayat pahalılığı normal seyrini aşmış, emekçinin, sabit gelirlinin telaşını artırmıştır. Her zaman söylediğimiz gibi, bir kez daha söylüyoruz. Sabit gelirli çalışan için en iyi zam, sıfır ya da çok düşük enflasyon ile piyasa istikrarıdır; ya istikrar sağlanmalı ya da ücretler artırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun sadece rakamsal bir veri olmaktan çıktığını, bütün kesimlerin bizzat odak noktası hâline geldiğini kaydeden Mengen, “Önceliğimiz, enflasyonun durdurulması, enflasyona dair atılacak adımların kapsamının genişletilmesi, enflasyonla mücadelede topyekûn kararlı bir duruş ortaya konulması, eşel mobil sistemi gibi ek tedbirler alınarak alım gücünün korunması, başta kamu görevlileri ve sabit gelirliler olmak üzere çalışanların enflasyona ezdirilmemesidir” şeklinde konuştu.

- MedyaRota, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.medyarota.com/haber/10418611/egitim-bir-senden-okul-ziyaretleri