İftar Sofralarını Süsleyen Baharatta Bunlara Dikkat

40 TL’LİK ÜRÜNÜ 20 TL’YE ALMAYIN

Sakarya’nın meşhur 30 yıllık baharat ustası Balcı Ahmet Yaman,

“Bu işi 30 seneden beri itikat ettik. İnsanlara iyi şeyler vermeye gayret ediyoruz. Her işin bir sahteciliği var. Bizim işlerde de bilhassa doğal yağlarda. Müşteriye bir doğal yağ veriyorsun 40 TL’ye, ben 20 TL’ye aldım diyor, alamazsın. Onun gibi, şimdi verilen ürünlerde belli olacak. Aldığın firmanın kalitesi olacak, aldığın zaman fişini alacaksın, üzerinde damgası olacak. Belli başlı yerlerden alacaksın. Hangi konuya bakarsanız bakın. Yani ciddiyetten bu konuya eğilmemiz lazım. Yazın en çok kullanılanlar başlar şimdi. Ne kullanılır? Limon kokulu melisa; sinir, stres, yorgunluğa iyi gelir. Papatya çayı; aynı şekilde, rahatlatır” dedi.

MERDİVEN ALTINA DİKKAT!

Merdiven altı üretimin önüne geçilmesi gerektiğini dile getiren Sait Sulak,

“Her sektörde olduğu gibi baharatta da hileler var. Bu zamanından beri; kırmızıbiberde olsun, karabiberde olsun, pul biberde olsun, diğer baharatlarda olsun hepsinde var. Yani merdiven altı diye adlandırdığımız firmalarda olduğunda var, yok değil. Ama bizim başımıza şimdiye kadar öyle bir sıkıntı gelmedi. İlk başta alacağınız yeri kendinize yakıştırmalısınız. Belirleyeceğiniz her yerden gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Tabii seçerek yapmalısınız. En çok tüketilen baharat bizim Adapazarı’nda baya bir çoğalmaya başladı; karabiber olsun kırmızıbiber olsun hani bu televizyonlarda çok çıkıyor diğer bitkiler olsun” şeklinde konuştu.

GÜVENDİĞİNİZ VE BİLDİĞİNİZ YERDEN ALIN

“Her devirde her meslekte sahteler vardır” diyen Recep Karasakal,

“Dikkat etmemiz güvendiğimiz yerden almamız lazım. Sahtecilik bu devirde yükseldi diye bir şey yok her devirde vardı. O her zaman vardı. Ben mesela 39 yıldır bu işin içerisindeyim her zaman vardı. Mesela gidersin tane karabiber almaya, bazen daha pahalı olabiliyor çekilmiş daha ucuz olabilir. Bir insan bunu alırken bakmalı. Tanesi pahalı çekilmişi daha ucuz. Bide çekme masrafı var. Bunun için değerli dostlar güvendiğimiz yerden, bildiğimiz yerden. Birbirimize yardımcı olalım. Başka çaresi yok. Her devirde olur çünkü her türü” ifadelerini kullandı.

PAKETLİ DEĞİL TAZE ÇEKİLMİŞ TERCİH EDİN

Paketlenmiş ürünlere göre taze çekilmiş baharatların daha sağlıklı olduğunu ifade eden esnaf,

“Baharat sektöründe çok büyük bir sahteciliğin olduğunu düşünmüyorum. Özellikle açık baharat ve bitkilerde. Kapalı kutularda falan zaten olduğunu biliyorsunuz. Paketli baharatlar çok bayatlıyor. Yani doğal olarak bayatlıyor. Yapıyorlar çekiyorlar koyuyorlar iki aylık falan. Burada taze çekiliyor mesela karabiber taze çekiliyor, kahve taze çekiliyor. Taze açık olarak konulursa tadı daha iyi alınıyor. Zaten diğerlerinde ki tadında aromasında kayık meydana geliyor paketli ürünlerde” dedi.

- MedyaRota, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.medyarota.com/haber/10416895/iftar-sofralarini-susleyen-baharatta-bunlara-dikkat