banner10

banner11

04.05.2020, 10:18

Üretme Yarışı

Hep şunları söyledik size, evdeyken bir şeyler yapın, vaktinizi iyi değerlendirin.

Şimdi ise tam tersi bir açıklamayla karşınızdayım. Hiçbir şey yapmayın!

Neden böyle söyledim şimdi, ne anlatmak istiyorum ki bununla?

Yaşadığımız süreç çok olağanüstü, hiç öngörmeden, hazırlığı olmadan bir anda geldi. Hal böyle olunca hepimize bir şok etkisi yarattı. Bu küresel salgın, bizi sadece sağlık açısından değil hem ruhsal hem ekonomik anlamada oldukça etkiledi. İlk başta sokağa daha az çıkmaya çalıştık sonra yavaş yavaş evlere aldık işlerimizi, okullarımızı, hayatımızı en sonunda da sokağa çıkma yasağı ile birlikte evden çıkamaz olduk.

Öncelikle ilk kez bu durumda olduğumuzu ve ne yapacağımızı, nasıl davranacağımızı bilmeden hareket etmemizin son derece normal olduğunu kendimize hatırlatalım.

Herkesin yeni duruma adapte olup, ona uyum sağlayabilme stratejisi farklı. Dolayısıyla evde spor yapmamaktan, kitap okuyup kendinizi geliştirmemenizden, sağlıklı beslenemiyor oluşunuzdan kaygı duymamalısınız. Belki de tek ihtiyacınız bunları yapmamaktır.

Bu dönemde herkes bir yarış halinde…

Aslında böylesine bir üretkenlik yarışı kimileri için adaptif değil. Herkes spor yapıyor, kişisel olarak nasıl gelişeceğimizi, evde hangi aktiviteleri yapacağımızı konuşuyor. Herkes yapıyor da ben, ben ne yapıyorum diye kendinizi diğer insanlarla kıyaslamayın. Kendimizi başkalarıyla kıyaslıyor olmak, hiç adil değil. Çünkü aynı değiliz. Herkesin sorunlarıyla baş etme stratejisi, kaygı seviyesi farklı. Kimilerimiz bu süreci kaygı ataklarıyla geçiyorken kimileri ise daha rahat. Belki de tek ihtiyacınız pandemi sürecine adapte olmaktır. Belki de sakin olup, hiçbir şey yapmamanız aslında en büyük başarıdır sizin için…

Kimilerinin durmaya kimilerinin dinlenmeye ihtiyacı var…

Şuan ne amaç belirleyebiliyor ne de önümüzü görebiliyoruz. Bir şeyi gözden kaçırıyoruz çok önemli bir amacımız var, hayatta kalmak. Biz aslında her şeye rağmen varlığımızı sürdürmeye çalışıyoruz. O yüzden durup dinlenmek, hiçbir şey yapmamak belki de sizi bu durumdan sağlıklı çıkaracak. Kesinlikle bir şeyler yapmıyorum, üretemiyorum diye kendinize kızmayın. Uzun süren çalışma hayatının yorgunluğunu, okula gitmenin yorgunluğunu atın üzerinizden.

Kendinize sorun, “Ne yapmak istiyorum?”

Canınız hiçbir şey yapmak istemiyorsa, yapmak için kendinizi zorlamayın. Akışa bırakın kendinizi. Çünkü bu bir yarış değil. Kendinizi dinleyin. Eğer hiçbir şey yapmak istemiyorsanız kendinize anlayış gösterin.

Belki de bu sürece adapte olabilmek sizin yaptığınız en büyük iş ve en büyük başarıdır. Bunu görmezden gelmeyin.

Evde kalın, sağlıkla kalın.

.

Yorumlar (0)
14°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P