banner10

banner11

06.10.2021, 15:36

Uçucu Yağ Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhaba sevgili okurlarım,

Bu yazımda size alternatif tıpta sıkça kullanılmakta olan aromatik yağlarla ilgili kısa bir bilgilendirme yapacağım.

UÇUCU YAĞ NEDİR?

Uçucu yağlar aromaterapinin en temel bileşenlerindendir. Vücut, zihin ve ruh sağlığını iyileştirmek için kullanılan bitkisel bir tedavi olarak düşünebilirsiniz. Uçucu yağlar, bitkilerin buhar ile distile edilmesi sonunda özünün çıkartılması sonrasında oluşur. Kullanımı sırasında koku veya cilt emilimi gereklidir.

UÇUCU YAĞ NASIL KULLANILIR?

Buhurdanlık veya elektrikli difüzör yardımı ile soluyun.

Buhurdanlığınızın üst haznesine biraz su ve bir kaç damla uçucu yağı ekleyin.

Daha sonra, alt haznesine tealight mum yerleştirip yakın. Bir süre suyun ısınmasını bekleyin.

Suyun buharlaşması ile birlikte yağın eşsiz kokusu tüm odayı saracak.

Buhurdanlık bir süre sonra ısındığını için temas etmeden önce soğuduğuna emin olun.

Bir baz yağı ile karıştırarak vücudunuza uygulayın.

Baz yağlar aromaterapik uygulamalarda uçucu yağları seyreltmek için kullanılan yağlardır. Örneğin; Avokado yağı, hindistan cevizi yağı vb. baz yağlardır. Genelde 1/4 su bardağı baz yağ içerisine 10 damla uçucu yağ ekleyerek dengeli bir karışım elde edebilirsiniz. Uçucu yağı cildinize direk değdirmeyin ve kullanmadan önce cildinizde herhangi bir hassasiyet oluşturmadığına emin olun.

Aromaterapi ile ruh, beden ve zihnin sağlığını iyileştirmek için uçucu yağlardan yararlanılır. Buhurdan nedir konusunda gelir isek aromatik yağların hoş kokularıyla ortam kokulandırmak için en pratik yöntem buhurdan kullanımıdır. Gerek dekoratif gerek pratik olması nedeniyle buhurdan ya da diğer adıyla aroma lambası kullanımı giderek artmaktadır. Günün stresini  ve yorgunluğunu üzerinizden atmak için siz de yaşam alanlarınızda buhurdan kullanabilirsiniz.

BUHURDANLIK NEDİR?

Buhurdanlık kullanımına dair sorular, aromaterapi ile ilgilenen kişi sayısı ile doğru orantılı olarak her geçen gün artmaktadır. Buhurdan kelimesi, ’yakılınca güzel kokulu duman çıkaran madde’ anlamına gelen Arapça ‘bahur’ kelimesinden  türetilmiştir. Kullanım bakımından çok eski devirlerden beri kullanılan tütsüyle benzer özelliktedir. Farklı olarak bitki parçaları ve reçine gibi maddeler yerine damıtma yöntemiyle elde edilmiş olan saf uçucu  yağlar kullanılır.

BUHURDANLIK KAÇ BÖLÜMDEN OLUŞUR?

Genellikle cam ya da seramik olarak üretilen buhurdanlar , su ve tealight mum koyulan  iki ayrı bölümden oluşabileceği gibi tek parça olarak da bulunabilir. Kapaklı modeller kokunun yoğunluğunu ayarlamaya yardım eder.

BUHURDAN NE İÇİN KULLANILIR?

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne dek doğanın bizlere sunduğu güzel kokular insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Geçmiş dönemlerde, başta dini ritüellerde olmak üzere parfüm yapımında, mumyalama ve günlük hayatta güzel kokularla kötü ruhların uzaklaştırıldığına inanılırdı.

Buhurdanın günümüzdeki temel kullanım amacı zihinsel rahatlama, ruhsal durumu dengeleme, hava temizleyici gibi durumlardır. Buhurdanlar genelde meditasyon sırasında, ders çalışırken, uyku öncesi rahatlamak  ve ortamdaki negatif enerjiyi temizlemek için tercih edilir.

BUHURDAN KULLANILIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Buhurdanda kullanılan yağların mutlaka uçucu yağ olması gerekmektedir. Badem yağı gibi sabit yağlar buhurdanda kullanılmaz.

Uçucu yağların yanmaması için haznede her zaman yeterli miktarda su bulunmalıdır.

Aromaterapide doz çok önemlidir. Koku yoğunluğunu artırmak için fazla miktarda yağ kullanılmamalıdır. Ortam büyüklüğüne göre gerekirse birden fazla buhurdan kullanılabilir.

Buhurdanda kullanılan uçucu yağların saflığı kadar yakılan mumun doğal olması da önemlidir. Bunun için bitkisel tealight mumlar tercih edilebilir.

Kullanılan uçucu yağların her kullanım sonrası yenilenmesine gerek yoktur.

Çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutulmalıdır.

BUHURDANLIK KULLANIM ŞEKLİ NASILDIR?

Buhurdanın haznesi zamanla yağ atıkları nedeniyle kirlenebilir. Temizlemek için bir bez ve sıvı sabun yardımıyla kabı temizleyin. Durulama aşamasına ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde kap içerisinde kalan deterjan ile koyacağınız uçucu yağ birbirine karışabilir. Mumun etrafa taşma durumu gerçekleşmişse alt kısmı da temizleyebilirsiniz. Yıkama işlemlerini buhurdana zarar vermemek açısından ılık su ile ve elde yapmaya özen göstermelisiniz.

BUHURDANLIK İLE HANGİ YAĞLAR KULLANILIR?

Kullanım amacınıza yönelik olarak ya da sevdiğiniz herhangi bir uçucu yağı tercih ederek buhurdan ile ortam kokulandırması yapabilirsiniz. Uçucu yağ seçiminizi yaparken ihtiyacınız duyduğunuz niteliklere sahip olan yağları tercih etmelisiniz.  Buhurdan için kullanılabilecek uçucu yağlardan birkaçı şöyle sıralanabilir; Limon, Bergamot, Sedir, Ylang Ylang, Greyfurt, Okaliptüs, Tea tree (Çay ağacı), Lime Paçuli, Itır, Lavanta, Portakal, Biberiye, Adaçayı

Bu uçucu yağların her birinin farklı nitelikleri bulunmaktadır. Tek tek kullanılabildiği gibi 2-3 uçucu yağ karıştırılarak oluşacak sinerjik karışımlar da kullanılabilir.

YAĞLARIN ÖZELLİKLERİ

LİMON:

Limon uçucu yağı kişiye zindelik verir. Antibakteriyel, antiseptik, antidepresan özelliktedir. Stres, kaygı ve depresyon ve iletişim güçlüklerine gibi psikolojik rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Özellikle yorgun ve tükenmiş hisseden kişiler için limon uçucu yağı iyi bir tercih olabilir.

BERGAMOT:

Hassas, taze ve limonsu bir kokusuyla bergamot dünyada en çok tercih edilen narenciye kokusudur. Mod yükseltici ve dengeleyicidir. Doğal bir yatıştırıcı olan bergamot uçucu yağı, aynı zamanda antiseptik bir etkiye sahiptir.  Ofiste ya da ders çalışırken konsantrasyon sağlamaya yardımcı olur. Çocuklar ve yetişkinler için uygundur.

SEDİR:

 Sedir ağacının odunundan elde edilen sedir uçucu yağı, sinir sistemini güçlendirici ve uyarıcı niteliktedir. Kişiyi ana getirerek geçmiş travmalardan kurtulmasına yardımcı olur.  İyi bir böcek ve güve savardır.

YLANG YLANG:

Güçlü çiçeksi, egzotik notalara sahiptir. Özellikle uykusuzluk problemi yaşayan kişiler için en büyük yardımcı olan ylang ylang uçucu yağı, stres, cinsel soğukluk gibi durumlarda tercih edilir. Kan dolaşımını düzenler , yaşama sevinci verir. Antibakteriyeldir. Çocuklar için uygundur.

GREYFURT:

19. yy’da Florida’da keşfedilen bu yağın taze , meyvemsi bir kokusu vardır. Ruhsal rahatsızlıklar için son derece faydalıdır. Halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarda canlandırıcı özelliği nedeniyle tercih edilebilir. İyi bir mikrop öldürücüdür, havayı temizler. Çocuklar için uygundur.

OKALİPTUS:

Özellikle mevsim geçişleri esnasında başucu yağı olması gereken okaliptüs, solunum sistemi rahatsızlıklarına karşı oldukça iyi bir koruyucudur. Antiseptik ve dezenfektandır. Psikolojik olarak canlandırıcı, zihin açıcı ve enerji vericidir. Greyfurt, lavanta ve biberiye yağları ile uyumludur.

PAÇULİ:

Aromaterapide sık sık kullanılan paçuli yağı, doğal antidepresan olarak görülmektedir. İyi bir ve güve kovucudur. Antimikrobiyal ve afrodizyak niteliklere sahip bu yağın güçlü kafurumsu bir kokusu vardır.

ITIR:

Karakteristik olarak gül kokusuna çok benzer. Böceksavardır. Duygu değişimleri, öfke, stres, uyku problemleri, gelecek kaygısı gibi psikolojik rahatsızlıklarda faydalıdır. Jet-lag gibi seyahat yorgunluklarını gidermeye yardımcı olur.

LAVANTA:

Aromaterapide en kullanılan uçucu yağdır. Uyku problemleri başta olmak üzere pek çok rahatsızlık için faydalı olması nedeniyle her evde bulunması gereken bir uçucu  yağdır. Sakinleştirici, rahatlatıcı, dengeleyici özelliktedir.  Panik atak, hiperaktivite, stres gibi durumlarda oldukça faydalıdır.

PORTAKAL:

Hem hoş kokusu hem de pozitif etkileri ile bilinen portakal yağı aynı zamanda iyi bir hava temizleyicidir. Bulunduğu ortamdaki kişilere pozitif enerji verir. Çocuklar için uygundur.

BİBERİYE:

Rahatlatıcı ve tazeleyici etkisi ile bilinen biberiye yağı zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Konsantrasyonu sağlamaya yardım eder.  Soğuk algınlığı ve solunum problemlerinde faydalıdır

ADAÇAYI

Kendine has hoş kokusu ortamdaki negatif enerjiyi alır.

Derin ve rahat nefes almaya yardımcı olur.

Yorgunluk, stres gibi negatif hisleri uzaklaştırdığı bilinmektedir.

Nemlendirici ve yumuşatıcı özellikleri, kuruluğu ve tahrişi yatıştırır.

ARDIÇ YAĞI

Ciltteki şişkinliği azaltır.

Eklem ve kas ağrılarını hafifletir.

Uyumadan önce kullanıldığında rahat bir uyku için havayı yumuşatır.

Saç derisini ve saç diplerini güçlendirir.

KEKİK YAĞI

Solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi eder.

Bağ ağrısına iyi gelir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Doğal bir böcek/sineksavar olarak kullanabilirsiniz.

                                     Sağlıklı günler dileğiyle…

                                            Ecz. Suat BİRLİK

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 9 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 9 11
12. Gaziantep FK 9 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Erzurumspor 9 18
4. Eyüpspor 9 17
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 9 9
15. Manisa FK 9 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Brentford 8 12
10. Wolverhampton 8 12
11. Leicester City 8 11
12. Arsenal 8 11
13. Aston Villa 8 10
14. Crystal Palace 8 8
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Sevilla 8 17
4. Atletico Madrid 8 17
5. Osasuna 9 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Espanyol 9 12
12. Villarreal 8 11
13. Mallorca 9 11
14. Elche 9 9
15. Celta de Vigo 9 7
16. Cádiz 9 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2