Facebook Ve Google Twitter'ı Almak İçin Yarışıyor!

Giderek güçlenen, iki devin satın alma için birbirleriyle yarıştığı iddiaları Twitter'ın piyasa değerinin sadece 1 günde 1.3 milyar dolar artmasına sebep oldu

Facebook Ve Google Twitter'ı Almak İçin Yarışıyor!
banner3

Facebook ve Google'ın Twitter'ı satın almak için girişimlerde bulunduğu dedikodusu, Twitter hisselerinin 2015 genelinde uçuşa geçerek yüzde 47 değerlenmesine sebep oldu. İnternete yolu düşen herkesin birinden birine mutlaka uğradığı bu siteler arasında yaşanan gelişmeler teknoloji dünyasının bir numaralı gündemi oldu.

Son aylarda sık sık dile getirilen bu iddialar dün ABD basınında çok ciddi bir şekilde yer aldı. Hatta Twitter'ın teklifler ile ilgili danışma hizmeti vermesi için Goldman Sachs'la anlaştığı ifade edildi. Olağan dedikoduların üzerine bu ek bilginin yayılması nedeniyle Twitter hisselerinde sadece dün yüzde 3.99'luk artış yaşandı.


Firmanın piyasa değeri sadece 1 günde yaklaşık 1.3 milyar dolar artarak 32.9 milyar dolara ulaştı. Haberlerin etkisiyle 2015 genelinde Twitter'ın piyasa değeri 10.6 milyar dolar yükseldi.
Teknoloji devlerinden konuyla ilgili açıklama(ve yalanlama) yapılmadığı için bu haberler iddia olmaktan öteye geçemiyor. Ancak hisselerdeki yükseliş yatırımcıların iddiaları 
fazlasıyla ciddiye aldığını gösteriyor.

Facebook'un Twitter'a olan ilgisinin devam ettiği belirtilse de son dönemde Google daha muhtemel bir alıcı olarak öne çıkıyor. Yaklaşık 60 milyar dolar nakdi bulunan firmanın sosyal medya alanında daha aktif olmak istediği bir sır değil.
2011 yılında kullanıma sunulan Google+ tüm zorunlu entegrasyon hamlelerine rağmen aktif kullanıcı bakımından Facebook'un çok gerisinde kaldı. Bu nedenle aylık aktif kullanıcısı 288 milyonu aşan Twitter'ı Google ekosisteminin parçası haline getirmek istemesi mantıklı bir hamle gibi görünüyor.

Tabii Facebook'un özellikle de online reklam konusunda Google ile büyük bir rekabet halinde olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle eğer iddia edildiği gibi iki dev arasında bir satın alma yarışı varsa Facebook Kurucu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in Twitter'ı, amiyane tabirle, Google'a kolay kolay yedirmeyeceğini söylenebilir.
Zuckerberg geçtiğimiz iki yılda mesaisinin hiç de azımsanmayacak bir kısmını şirketin mobil reklamlardan gelir elde etmesine harcadı. Facebook'un gelirleri 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 58 artışla 12.5 milyar dolara yükseldi. Bu artışın yüzde 90'ı mobil gelirlerdeki yükselişten kaynaklandı.

Kullanıcı sayısının yanında, mobil reklam gelirlerinde böyle bir hızlı yükseliş yakalayan Facebook için Twitter iştah kabartan bir platform gibi görünüyor. Facebook Google'a rağmen Twitter'ı satın almayı başarırsa Mark Zuckerberg kuşkusuz 'sosyal medya krallığından', 'internetin krallığına' terfi edecek. Tüm analiz ve mantık yürütmeler bir yana, belki de 30 yaşında 35 milyar dolarlık servetin sahibi olan Zuckerberg için bu bile Twitter'ı satın almak için bir neden olabilir.

Kaynak: Selim KARAHAN - HABERTURK

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2015, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER