Tarihte Bugün Galileo Galilei'nun Hayatı

Dünya’nın yuvarlak olduğunu keşfetmesi ile bildiğimiz, Galileo Galilei 15 Şubat 1564 yılında dünyaya gelmiştir.

Tarihte Bugün Galileo Galilei'nun Hayatı
banner3

Dünya’nın yuvarlak olduğunu keşfetmesi ile bildiğimiz, Galileo Galilei 15 Şubat 1564 yılında dünyaya gelmiştir. Kendisinin doğum gününe özel hazırladığımız içerik sizlerle!
Gözlemsel astronominin babası olarak kabul edilen Galileo, Gözlemsel astronomiye katkılarının arasında Venüs'ün evrelerinin teleskobik kanıtı, Jüpiter'in en büyük dört uydusunun keşfi (Galileo'nun uyduları adı verilmiştir), güneş lekelerinin gözlemi analizi bulunmaktadır. Galileo ayrıca uygulamalı bilim ve teknoloji alanında da çalışmış ve geliştirilmiş bir askeri pusula gibi başka aletler icat etmiştir.

İtalya Pisa’da dünyaya gelmiş, 6 çocuklu bir ailenin en büyüğü olarak büyümüştür. Galileo'nun babası ünlü bir lavtacı ve müzisyen olan Vincenzo Galilei ve annesi Giulia Ammannati 1562 yılında evlenmişti. Galileo babasından erken yaşta lavta tekniği, otoriteyi sorgulama yetisini,[2]dikkatli ölçüm ve deney yapma, ritmi müzikal bir şekilde irdeleme ve matematik ile deneysel yollarla sonuca ulaşma becerilerini aldı. Galileo'nun beş kardeşinden ikisi bebekken öldü. Diğerlerinden en küçüğü Michelangelo da yetenekli bir lavtacı ve müzisyen oldu, ancak Galileo'nun gençliğinde mali sıkıntılara yol açtı. Michelangelo babası tarafından kayınbiraderlerine söz verilmiş olan başlık paralarının kendine düşen kısmını ödeyemedi ve ona bu yüzden davalar açıldı. Galileo da zaman zaman kardeşine müzikal projeleri için borç verdi. Bu mali sıkıntılar Galileo'da erken yaşta para edecek buluşlar yapma isteği doğurmuştur.

8 Ocak 1642'de 77 yaşındayken ateş ve kalp çarpıntısı nedeniyle ölmüştür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER