ÜSTÜN: 'HENDEKLERE GÖZ YUMMAMIZI KİMSE BEKLEMESİN'

Yeniyüzyıl Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, PKK ve odaklarının girişimlerine değindi. Üstün, “Hükümetin, bölgedeki sokak işgallerine, sokaklara hendekler kazılmasına, hendeklerin ateş gücüyle desteklenmesine göz yummasını kimse beklemesin” diye konuştu.

ÜSTÜN: 'HENDEKLERE GÖZ YUMMAMIZI KİMSE BEKLEMESİN'
banner3

AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Yeniyüzyıl Gazetesi’nden Seda Şimşek ile söyleşi gerçekleştirdi. Üstün, çözüm süreci ve alevi meselesi ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

İşte röportajdan bazı satır;

Çözüm süreci bitti mi?

“Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’nin muhataplık boyutu artık bitmiştir fakat insan hakları, demokratik boyutu açısından çalışmaya devam edeceğiz. Toplum hayatı dinamiktir, yeni talepler çıkabilir, sadece Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlarımız için değil, Edirne’de, Muğla’da yaşayan vatandaşlarımızın da yeni taleplerine ve yeni çıkabilecek meselelere karşı da ‘hazırız’ mesajı veriyoruz”

Vatandaş güvenliği önceliğimiz

 “Olağanüstü hâli kaldıran AK Parti’dir. Hiçbir devlet, hükümet, sokağında, dağında, ovasında elinde Kalaşnikof ile gezen adam da istemez. Hükümetin, oradaki sokak işgallerine, sokaklara hendekler kazılmasına, hendeklerin ateş gücüyle desteklenmesine göz yummasını kimse beklemesin. Hükümet olmanın gereği oraları temizlemektir. Bunu yaparken de Fransa’daki gibi 3 aylık olağanüstü hâller ilan etmiyoruz. Hangi mahallede operasyon yapılacaksa, sadece o mahalle ile ilgili sokağa çıkma yasağı kararlarıyla alanı daraltabileceği kadar daraltıyor, en kısa sürede operasyonu yapıyor. Sivil kayıp olmaması, sivillerin zarar görmemesi için güvenlik güçleri azami dikkat gösteriyor, kendi hayatlarını dahi tehlikeye atıyorlar. Yeniden olağanüstü hâlli günlere dönmek gibi bir niyetimiz yok. Devlet teorisinin temeli, Magna Carta’nın birinci maddesi, vatandaş vergi veriyor, devletten de can ve mal güvenliğinin sağlanmasını ister. Kızılay Meydanı’nda, Nusaybin’de de İzmir Konak’ta da vatandaş bunu devletten ister”

Alevi meselesi

Öteden beri tartışılan ve adım atılması istenilen konular var. Bunlardan birisi cemevlerinin statüsü. Bunu genişleterek, ‘cemevleri ve irfan merkezleri’ diyoruz. Bunların ihtiyaçlarını karşılamak üzere değişiklikler yapacağız, elektrik, su gibi giderlerinin karşılanması için adımlar atmak istiyoruz. İmar Kanunu’nda ve Belediye Kanunu’nda yapacağımız değişikliklerle, talepleri halinde cemevlerine bir statü verilmesini, giderlerinin devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız. Bunun yanı sıra yine talepleri halinde dedelerin de maaşlarının devlet tarafından ödenmesi yolu açılabilir. Alevi kardeşlerimizin devlet nezdinde ayırımcılığa tabi tutuldukları gibi bir itirazları oldu, bu algıyı ortadan kaldıracak adımlar da atılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER