REFERANDUMDA YÜZDE 59 ÇIKACAK !

Medyarota.com Genel Yayın Yönetmeni Ersin İbil tarafından hazırlanan Net Bakış programının bu haftaki konuğu Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akçan oldu. Akyazı’da yapılan yatırımlarla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Başkan Hasan Akçan, referandum ile ilgili olarak ise, “Evet’in karşısındaki kelimeyi yasak ettik artık, Sakarya’da zaten evet çıkacak ancak aklımdaki oran Türkiye için yani, yüzde 59’dur” dedi.

REFERANDUMDA YÜZDE 59 ÇIKACAK !
banner3

“SEBEBİ CUHMURBAŞKANI ERDOĞAN’DIR”

NetHaber.TV tarafından yayınlanan ve medyarota.com Genel Yayın Yönetmeni Ersin İbil tarafından hazırlanıp sunulan Net Bakış programının konuşu olan Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Akyazı’ya yapılan yatırımları ve 15 Temmuz süreci ile referandum sürecini değerlendirdi. Programda konuşan Başkan Akcan, “Akyazı’da aynı şekilde Türkiye gibi 15 Temmuz’dan sonra her gün sabaha kadar o mücadeleyi yaşadık. Biz daha öncede darbe gördük, hatta 1980’de ezan dahi okunmamıştı fakat 15 Temmuz farklıydı, ihtilal başlangıcında ezanlar okununca bu iman dolu ruh 15 Temmuz’u tersine çevirdi. Bizim ecdadımız tarih açıp tarih kapatmıştır ve 15 Temmuz’da yeni bir çağ açılmıştır. 15 Temmuz Yakın Çağ’ın bitip Son Çağ’ın başladığı dönemdir ve bunun sebebi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşudur” dedi.

 

MÜCADELEYE DEVAM

15 Temmuz’dan sonra adı sık sık ülke gündeminde yer alan Akyazı ile ilgili olarak konuşan Başkan Akcan, “Akyazı her zaman bir olay olduğunda 1 numaraya çıkar ama FETÖ olayında çıkmasına bizde şaşırdık. Bu Adil Öksüz’ü tanımıyoruz aslında Akyazı’da. FETÖ’nün faaliyetlerini biliyorduk ama FETÖ’ye yol verenlerin burada olması bizi de şaşırttı. Biz yine de gözümüzü budaktan sakınmadık ve mücadelemizi ettik, bundan sonrada edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“ÖNCE KENDİMİZİ DÜZELTTİK”

Akyazı Belediyesi’nin başına geldiğinde yapılacak çok iş olduğunu ifade eden Akcan, “Akyazı Belediye Başkanlığı görevine geldiğimde Akyazı’da yapılacak çok iş vardı. İstanbul ve Ankara arasında bakir bir bölge olan Akyazı’da yapmak istediğimiz yatırımlar Büyükşehir Yasası ile biraz geri kaldı. Ardından Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu’nun desteği ile yatırımlara başladık. Önce Belediyemizden başladık düzenlemeye, önce teknolojik anlamda geliştirdik kendimizi ve vatandaşlarımızın sorunlarına 7 gün 24 saat çözüm bulabileceğimiz sistemler oluşturduk. İletişimizi arttırdık, ulaşılabilirliğimizi arttırdık” şeklinde konuştu.

 

“TEK SORUN YOLLAR”

Akyazı’nın bir tek yol sorunu kaldığını ifade eden Akcan, “Belediyemizdeki düzeni kurduktan sonra arazi çalışmalarına başladık. Önce araç filosunu yeniledik, genişlettik. Mahalle sayılarımız artınca hizmet alanımız yüksek oranda büyüdü ancak bu bizim handikaplarımızı arttırdı. Eskiden İl Özel İdare hizmet etmeye çalışırdı ancak araç filosu yetersizdi ve destek almak zordu ancak şimdi çok daha fazla hizmet götürüyoruz. Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle köyden mahalleye geçen bölgelere hizmetlerimizi arttırıyoruz, tek sorunumuz yol kaldı” dedi.

 

“PARK ETME SORUNU VAR”

Akyazı’da otopark sorunu olmadığının altını çizen Akcan, “Akyazı’da otopark sorunu yok, park etme sorunu var. Sakarya’da en fazla araca sahip olan ilçe Akyazı’dır ve biz geldiğimizde hiç otopark yoktu. Seçimden sonra Akyazı’da bir alanı alarak otoparka çevirdik ve ardından bazı özel işletmelerde açıldı ancak otoparklar hala bomboş ama yollarımız araç dolu. Eğer insanlarımız otoparkları kullansa bir sorunumuz kalmayacak. Burada Belediye’nin yaptırım gücü çok fazla değil, Emniyet ise 15 Temmuz’dan sonra büyük sıkıntılara girdiği için onlarda çok zorlanıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

“EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ”

Eğitimin çok önemli olduğunu belirten Akcan, “Önce eğitim geliyor. Ne iş olursa olsun görev yapan insanlar eğitimli olmak zorundadır. Mesaimin büyük bir kısmını okullarda geçiriyorum. Yeni Kaymakamımız ile eğitim sıkıntımızı masaya yatırdık ve Milli Eğitim ile birlikte eğitimle ilgili sorunları, sorun oluşturan sebepleri ortadan kaldırmak için elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. Yeni Üniversite’nin Akyazı’ya gelmesini istiyoruz.  Akyazı’daki STK’larla, AK Parti İlçe Başkanımızla tek yumruk olduk ve Milletvekillerimize birlikte başvurduk. İnşallah Akyazı yeni üniversiteden aslan payını alacaktır” dedi.

 

“GÖÇ ALIYORUZ”

Akyazı’ya büyük yatırımlar yaptıklarını ifade eden Akcan, “Türkiye’nin her bölgesinden insan bulunuyor Akyazı’da, bu da göç aldığımızı zaten gösteriyor. Şuanda Akyazı inşaat halinde ve bu inşaat bittiğinde Akyazı’nın nüfusunda büyük bir patlama olacaktır. Hem turizm hem de sanayi alanında büyük yatırımlar alıyoruz Akyazı’ya, üniversite gelecek ve bu yerde sosyal alanlar olmalı. Eskiden Akyazı’da bir ailenin vakit geçireceği yerler yoktu ancak artık yeni nezih mekanlar yapılmaya başlandı. Yaklaşık 20 yıldır kapalı olan bir yeri halka açık olarak Tabiat Parkı yaptık. Hatta talep o kadar çok oldu ki artık büyütmeyi düşünüyoruz. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Akyazı Sosyal Tesisleri’ni yaptık” şeklinde konuştu.

 

“KONUT SORUNU YOK”

Akyazı’da konut sorunu olmadığını dile getiren Akcan, “Akyazı’da konut sorunu yok. Şuanda Bin 200 civarında daire yapılıyor Akyazı’da özel teşebbüsler tarafından. Önümüzdeki yıllarda büyük bir nüfus artışı beklediğimiz için özel teşebbüsleri teşvik ediyoruz. Yapılan daireler gerçekten çok kaliteli. Geçmişten bu yana Akyazı’da Yayla Şenlikleri vardı, hep yapılırdı. Bundan sonra da yapılmaya devam edecek ve bu yayla turizmini daha da arttıracağız. Buralara daha fazla yatırım yapmaya çalıştık ama referandum ile birlikte 36 ay içerisinde 5 seçim yapacağız ve gerçekten her yatırıma yetişemeyecek durumdayız. Yatırım konusunda biraz zayıf kaldık ancak çalışmalarımızı referandumdan sonra yapacağız” dedi.

 

“KADINLARA YÖNELİK YATIRIM”

Kadınlara yönelik spor alanları oluşturduklarını ifade eden Başkan Akcan, “Göreve başladığımızda eski stadımızın olduğu yerde insanlar yürüyüş yapıyordu, özellikle kadınların orada spor yapmaları çok hoşuma gidiyordu ancak biraz çamur olma durumu vardı bizde oraya özel bir halı döşettik ve kadınların spor yapabileceği alanları merkezde oluşturduk ve her gittiğimiz mahallede yaptığımız toplantılarda gelen talepler doğrultusunda yatırımları uzak mahallelerimize de ulaştıracağız. Sentetik Saha ile ilgili olarakta Büyükşehir Belediyemiz destek verdi, bir tek yol sorunumuz kaldı ama inşallah Mart 15’ten sonra asfaltlama çalışmalarına başlıyoruz ve bu sıkıntı da bitecek” ifadelerini kullandı.

 

“YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR”

Akyazı’da yatırımların devam edeceğini belirten Akcan, “Akyazı’da yıllardan beri yapılması gerekirken çeşitli sebeplerle yapılamayan bir sorundu Karacasu ama biz bunu Devlet Su İşleri desteği ile yapmaya başladık ve çevre düzenlemesi de yaparak çok güzel bir hal almasını sağlayacağız. Kent Konseyi sayesinde Akyazı’ya MOBESE kurulmasını da sağladık. Önümüzde en önemli yatırımlardan biri ise Taş Kırma Tesisi olacak. Önümüzdeki süreçte Asfalt Şantiyesi de kurmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

ÖZEL KAMPANYA

15 Temmuz’u unutturmamak için özel bir kampanya başlattıklarını ifade eden Başkan Akcan, “Fen İşleri Dairemiz çok hızlı çalışıyor. Başta merkez mahalleler olmak üzere tüm mahallelerimize destek gönderiyoruz, çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Hızlı bir şekilde olmuyor ancak her mahallemize çalışmalarımızı götürüyoruz ayrıca kendi marangozhanemizde üretim yapıyoruz ve dışarıda satıyoruz. Ayrıca 15 Temmuz’u unutmamak adına oluşturduğumuz ‘Dikili 1 Liran Olsun’ kampanyasıyla döviz bozduran her vatandaşımız adına bir fidan dikeceğiz ve 15 Temmuz’u unutmayacağız” dedi.

 

“YÜZDE 59 EVET ÇIKACAK”

Programın sonunda referandum süreci ve Anayasa Değişiklik Paketi hakkında konuşan Başkan Akcan, “ Evet’in karşısındaki kelimeyi yasak ettik artık, Sakarya’da zaten evet çıkacak ancak aklımdaki oran Türkiye için yani, yüzde 59’dur” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER