KILIÇDAROĞLU SAKARYA'DA KADINLARLA BİR ARAYA GELDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün annelerin güldüğü bir Türkiye'yi özlüyoruz, çocuklarını huzur içinde okula gönderdiği bir Türkiye istiyoruz. Bütün annelerin çocuklarına iş bulduğu bir Türkiye istiyoruz, birinci ayağı buna 'hayır' demekten başlıyor." dedi. 

KILIÇDAROĞLU SAKARYA'DA KADINLARLA BİR ARAYA GELDİ
banner3

Partisinin Sakarya İl Başkanlığınca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen etkinlikte kadınlarla buluşan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin referandumda anayasa değişikliğini oylayacağını söyledi. 
Anayasa değişikliğiyle 18 yaşında bir çocuğun milletvekili olacağını, ömür boyu da askerlikten muaf tutulacağını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Sevgili anneler, Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun, 18 yaşındaki çocuğunuza milletvekili kapılarını açacaklar mı? Hem 18 yaşında milletvekili olacak, 2 yıl içinde milletvekili olacak, ömür boyu askerlikten muaf olacak, Sakaryalı döner ustasının çocuğu olacak bu. Mümkün mü? Mümkün değil. Peki kimin çocukları olacak? Ankara'daki beylerin çocukları olacak. Annelerin çocukları da eksi 35 derecede askere, El Bab'a gidecek. Size diyecektir ki, 'Ne kadar güzel bir şey, sizin çocuğunuz şehit oldu.' Sen gönder çocuğunu oraya, o da şehit olsun. Madem bu kadar değerli, madem bu kadar övüyorsun, sen de gönder çocuklarını oraya. Anayasa değişikliğinin içerisinde sözde bir tuzak kurmuşlar, 18 yaşındaki çocuk milletvekili olacak. Güzel, olsun, itirazımız yok. Niye ömür boyu askerlikten muaf?" 
Kılıçdaroğlu, değişiklikle milletvekili sayısının 600'e çıkarıldığını aktararak, ^"450 milletvekili neyinize yetmedi, 550'ye çıkardınız, şimdi 600'e çıkarıyorsunuz. Niçin? Bana bir Allah'ın kulu çıkıp şunu söylesin; 'Biz 600 milletvekilini şunun için yapıyoruz.' Yok öyle bir şey, milli irade temsil edilsin. Milli irade parlamentoda gerçek anlamda temsil edilecekse yüzde 10 seçim barajının kalkması lazım. O zaman Saadet Partisi, Vatan, Büyük Birlik Partisi ve diğer partilerden de yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı meclise gelir. İtiraz var mı? Biz itiraz etmiyoruz, onlar itiraz ediyorlar. Onlar da düşüncelerini söylesin, tartışsınlar. Belki bizim bir eksiğimiz var." ifadesini kullandı.

- "Freni olmayan bir kamyona binilir mi?" 

Anayasa değişikliğiyle bütün yetkilerin bir adama verileceğini savunan Kılıçdaroğlu, ailede bile eşlerin birbiriyle konuşup karar aldığını fakat bu sistemle bunların hiçbirisinin olmayacağını iddia etti. 
Bir kişinin her şeye yetkili olacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"Hem hakim hem kaymakam hem vali hem bakan hem cumhurbaşkanı hem de partinin genel başkanı olacak. Bütün yetki bir kişiye verilemez. Tarihte de verilmemiştir. Osmanlı'da da verilmemiştir. En azından sadrazam var orada başbakan pozisyonunda. Vezirler var, bakan pozisyonunda. Şimdi 'Bunların tamamını kaldıracağız. Bir kişiye yetkiyi vereceğiz, o kişi her şeyi en iyi bilen kişi olacak.' diyorlar. Ya hata yaparsa ne olacak? Faturayı hep beraber ödeyeceğiz. O nedenle sevgili anneler, sandığa giderken, oyunuzu kullanırken düşünün. Elinizi vicdanınıza koyun, kendinizi, çocuklarınızı, ailenizi, bayrağınızı, vatanınıza düşünün. Bu cumhuriyet, sıradan bir cumhuriyet değildir. Cumhuriyeti kurarken binlerce şehidimiz, gazilerimiz var. Nasıl olur da Mustafa Kemal Atatürk'e bile verilmeyen yetkiler şimdi bir kişiye verilmiş olacak? O nedenle hepimizin düşünmesi lazım." 
"Anayasa değişikliğiyle nereye gideceğimiz belli değil." diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 
"Peki freni olmayan bir kamyona, otomobile, otobüse biner misiniz? Bu yapılan değişikliğin freni, balatası yok çünkü bir kişi her şeye yetkili. Bir kişi her şeye yetkiliyse Türkiye bir felakete doğru yelken açmış durumdadır. Siz biliyorsunuz neden 'Hayır' diyeceğinizi ama belki komşunuz bilmiyor. Komşudaki anne, akrabanız, yakın köydeki bir kadın, kardeşimiz bilmeyebilir, onlara gidip anlatmak zorundasınız. Onları ikna etmek zorundasınız. Kavga etmeden, kutuplaşmadan, bilgiyle birikimle anne, ülke ve bayrak sevgisiyle bunu anlatmanız lazım. O nedenle sizin göreviniz çok ama çok önemli. Anneler bu işi yüklendikleri andan itibaren Türkiye'nin tablosu değişir."
Kemal Kılıçdaroğlu, her evde tencerenin kaynamasını, huzur ve bereket olmasını istediklerini belirterek, "Eğer kadın varsa evde bereket vardır. Kadının elinin değdiği her şey bereketlidir." dedi. 

- "Bütün annelerin güldüğü Türkiye istiyoruz"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kadının düşünceli, kaygılı ve endişeli olduğu ülkede huzurun olmadığını dile getirerek, "Şu anda Türkiye'de anneler endişeli, huzursuz, kaygı içinde. O nedenle bütün annelerin güldüğü bir Türkiye'yi özlüyoruz, çocuklarını huzur içinde okula gönderdiği bir Türkiye istiyoruz. Bütün annelerin çocuklarına iş bulduğu bir Türkiye istiyoruz, birinci ayağı buna 'hayır' demekten başlıyor." diye konuştu. 
Türkiye'ye demokrasi getireceklerini, ülkede güçlü ekonomi ve huzur olacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: 
"Şunu söylüyorlar, efendim 'Hayır çıkarsa kaos olur, toplum gerilir, kavga olur.' Sakın bunlara inanmayın. Neden? Gayet açık. 'Hayır' çıkarsa Sayın Cumhurbaşkanı zaten yerinde, Sayın Binali Yıldırım Başbakan olarak yerinde. TBMM yerinde, Parlamento çalışıyor, herhangi bir sorun yok. Biz Parlamento'da çalışacağız, düşüncelerimizi ifade edeceğiz, memlekette bir şey olmayacak. Neden kaos olsun? Hangi gerekçeyle kaos ama 'evet' çıkarsa sonu belli olmayan bir yola Türkiye sürüklenmiş olacak, bir dipsiz kuyuya doğru." 
Kılıçdaroğlu, yeni sistemde cumhurbaşkanının kaç yardımcısının olacağının ve niteliğinin bilinmediğini söyleyerek, "Emin olun ben de bilmiyorum çünkü başkanın keyfine bağlı, herkesi yapabilir. Peki böyle bir düzen hakça, adil bir düzen midir?" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER