Kılıçdaroğlu 28 Şubat'ı vadetti

Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan CHP’nin seçim vaadleri arasında, İmam Hatip okulları ve Kur’an kurslarını kapatan, 28 Şubat dayatması kesintisiz 8 yıllık eğitimi hortlatma yer aldı. Zorunlu din dersinin kaldırılması da bir diğer vaadi.

Kılıçdaroğlu 28 Şubat'ı vadetti
banner3

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin seçim bildirgesini açıkladı. Seçmeni ekonomi vaatleriyle ikna etmeye çalışan Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı vaatler şaşkınlık yarattı. CHP'nin en dikkat çeken vaadlerinden birini İmam hatip liselerinin orta kısmını kapatan kesintisiz eğitimi geri getirmek oluşturuyor. CHP'nin seçim bildirgesinde zorunlu eğitimin 1+8+4 toplam 13 yıl olacağı sözü ise imam hatip okullarının önünü kesmeye yönelik bir hamle olarak yorumlanırken, bildirgede Kürt sorununun çözümüne yönelik önceki söylemlerin tekrar edilmesi dikkat çekti. 

İHL ve Kur'an kursuna kilit

Star'daki habere göre, Kılıçdaroğlu konuşmasında, bir yılı okul öncesi olmak üzere, zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracakları vaatlerinde bulunurken, bildirgede, bir yılı okul öncesi, 8 yılı kesintisiz ilköğretim olmak üzere toplam 9 yıl temel eğitim, 4 yıl ortaöğretimden oluşan 1+8+4 eğitim sistemini hayata geçirme, 13 yıl süreli zorunlu eğitimi mümkün kılma vaadinde bulundu. CHP'nin bu sözü, imam hatip okullarının engellenmesini öngören 28 Şubat mantığıyla aynı olarak yorumlandı. Çünkü 28 Şubat darbecilerinin hayata geçirdiği kesintisiz 8 yıllık eğitim modeliyle, İmam Hatip Liselerinin orta kısmı kapatılmış, Kur'an kurslarına da kilit vurulmuştu. 

Kılıçdaroğlu ilköğretimi kesintisiz 1+8 yıl olarak vadederken, İmam Hatip liselerinin orta kısmının ne olacağına ise değinmiyor. ilkokul olması Kılıçdaroğlu YÖK'ü kaldırma sözünün yanı sıra her yıl 15 bin üniversite öğrencisini yurt dışına doktoraya göndereceklerini, organize sanayi bölgelerinde yatılı okullar açarak buradan mezunların iş bulmasını sağlayacaklarını da iddia etti. 

CHP'nin seçim bildirgesinde, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve seçmeli hale getirilmesi, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yeniden yapılandırılması sözü de yer aldı. Kılıçdaroğlu'nun konuşması boyunca sık sık hiç kimsenin inancına, kimliğine, yaşam biçimine ve siyasi düşüncesine müdahale etmeyecekleri ve ettirmeyecekleri sözüne vurgu yapması da dikkat çekti. 

Parlamenter sistemi güçlendirme sözü de veren Kılıçdaroğlu, “Parlamenter sistemin aksaklıkları olabilir, aksaklığı yaratan sistemin kendisi değil, sistemi engellemeye çalışanlardır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2015, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER