Genç Kürsü Pamukova'daydı

AK Parti İl Gençlik Kolları, Pamukova Elperek Mahallesi'nde, Pamukova İlçe Gençlik Kolları tarafından organize edilen "Genç Kürsü" programında Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili soruları yanıtladı.

Genç Kürsü Pamukova'daydı
banner3

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sisteminin konuşulduğu "Genç Kürsü" programına katılan genç katılımcıların sorularını AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, Başkan Yardımcıları, Yönetim Kurulu ve İlçe Gençlik Kolları Başkanı Hakan Ihlamur cevapladı. Programa Pamukova İlçe Başkanı Fatih Akın ve Pamukova Kadın Kolları Başkanı Sibel Bilal’de katıldı.

Açılış konuşmasını yapan AK Parti Pamukova İlçe Gençlik Kolları Başkanı Hakan Ihlamur; "Başkanımız Yusuf Demir'e ve ekibine bugün bizlerle birlikte olduğu için ilçe teşkilatımız adına teşekkür ediyorum." dedi. Başkan Ihlamur Genç Kürsü Programımız ile 16 Nisan da gerçekleşecek olan Referandum için mahalle mahalle gençler ile bir araya gelip soruları cevaplayacak ve süreç hakkın da bilgilendirme de bulunacağız” diyerek sözü fazla uzatmadan İl Gençlik Kolları Başkanımıza bırakmak istiyorum" dedi.

Kafanıza takılan sorulara cevap olabilmek için buradayız
İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, "Bugün daha çok sözü siz gençlere bırakacağız. Genelde gençler bir büyük edasıyla, dayatmacı, tepeden inme, söz ve nasihat dinleyici pozisyona sokuluyor. Biz bunu tamamen değiştiriyoruz. Bu kürsü gençlerin kürsüsüdür. Kafanıza takılan bütün sorulara burada cevap bulabileceksiniz. Bizler kafanıza takılan sorulara cevap olabilmek için buradayız." şeklinde konuştu.

Türkeş, Demirel, Özal, Yazıcıoğlu, Erbakan Sistem Arayışındaydılar
Demir; "Geçmiş dönemdeki ülke liderlerimizin de yaşamış olduğu sıkıntılar, yürütme, yasama, yargı ile yaşadığı problemler her zaman sistem tartışmalarının önünü açmıştır. Süleyman Demirel başkanlık sisteminin ülkemiz için daha uygun olduğunu, daha sağlıklı yönetilebileceğini defalarca dile getirmiş ve kendisinin buna niyetlenmiş olmasına rağmen bir türlü fırsat bulamamıştır. Yine Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal parlamenter sistemin ve çift başlılığın ülkeye açtığı yaralardan dert yanmıştır. Yine Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Merhum Muhsin Yazıcıoğlu, Rahmetli Erbakan Hocamız, Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş, hepsi genel hatlarıyla yaşadıkları sıkıntıları görerek, yaşadıkları problemlere binaen sistem tartışmalarında ülkemiz için başkanlık sisteminin daha uygun olduğunu söylemişlerdir." İfadelerini kullandı.

Gençliğin, Kurucu Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’da ki yeri ayrıdır
Demir; "Gençlik olarak bu seçimlerde kapı kapı dolaşıp neden 'Evet' dediğimizi anlatmamız çok büyük önem arz ediyor. Türkiye'nin geleceği için gençlere büyük önem verdiklerini belirten Demir, "Gençliğin, kurucu liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’da da yeri ayrıdır, gençlik bizim geleceğimizdir. Geleceğimize sahip çıkmak için çalışıyor, geleceğinizi teminat altına almak için 16 Nisan'da 'Evet' diyoruz. Bizler geçmiş yıllarda çift başlılık nedeniyle 2001 krizini yaşadık. Cumhurbaşkanının Başbakan'a anayasa kitapçığı fırlatmasından sonra bu ülke çok sıkıntı yaşadı. Kardeşlerim bir daha bu sıkıntılar yaşanmasın diye, sizler bunları yaşamayın diye 'Evet' demeliyiz." ifadelerini kullandı.

Selim Uysal: Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanların atamaları nasıl olacak?

Cevap: Cumhurbaşkanı Yardımcılarını bugün ki Başbakan Yardımcıları gibi düşünelim. Örneğin TİKA’dan sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı, TRT’den sorumlu Cumhurbaşkanı Yarımcısı gibi. Sorumluluklarına göre görevlendirilecekler. Bakanlarımız ise meclis dışından atanacak ve milletvekili olmayacaktır.

Erkam Canarslan: Cumhurbaşkanlığı Sisteminin maddelerle sıralayacak olursak ülkemize getireceği kazanımlar nelerdir diyebiliriz?

Cevap: İstikrar, toplumsal bütünleşme, refah ve kalkınma, nitelikli siyaset, nitelikli toplum, güçlü sistem ve güçlü Türkiye diyebiliriz.

Barış Pekdemir: 18-25 yaş arası seçilen bir milletvekili süresi bitince erken yaşta hemen emekli olacak mı?

Cevap: Hayır. Emeklilik yaşı örneğin 65 ise 65 yaşına kadar bekleyecek ve sonrasında süper emekli olabilecek.

Programın sonunda AK Parti Sakarya Gençlik Kolları İl Başkanı Yusuf Demir ve Pamukova İlçe Başkanı Hakan Ihlamur sorularıyla programa katkı sağlayan ya da dinleyici olarak katılan tüm gençlere teşekkür ederek “Bildiklerimizi, öğrendiklerimizi yakın çevremizden başlayarak adım adım her ortamda aktarmalıyız, anlatmalıyız. Mahalle mahalle, ev ev dolaşmalıyız. Ülkemize ve milletimize faydalı olmak için her birimiz canla başla çalışmalıyız.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2017, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER