banner10

banner11

16.04.2020, 12:28

Sınav Kaygısı Yaşayan Aileler

Sınav deyince hep kötü şeyler hissederiz, kaygılanırız. Aslında hayatımızın her alanında sınav var. Bir iş görüşmesine gitmek, terfi almak, canlı yayına çıkmak da bir sınavdır ve biz yine kaygılanırız. Burada önemli olan acaba kaygılanıp yapamayacağınızı mı düşünüyorsunuz yoksa elinizden geleni yapacağınıza mı inanıyorsunuz? Bu ayrım çok önemli. Kaygıya gelecek olursak... Kaygı da bizim için sis bulutu gibidir, ne kadar yoğun olursa bizim görüş mesafemiz o kadar azalır. Peki çocuklarımız neden sınav kaygısı yaşıyor? Bizim burada çocuklarımızın yetiştirilme tarzına bakmamız gerekiyor.

Çocuklarınızı büyütürken sorumluluk sahibi bireyler

olarak mı büyüttünüz? Çünkü küçüklükten beri yatağını toplayan, döktüğünü-dağıttığını toplayan çocuklar sorumluluk sahibi bireyler olurlar. Bu bireyler okul hayatında da okuluna zamanında giderek, ödevlerini yaparak, ders tekrarını yaparak, sınavlarına çalışarak sorumluluklarını yerine getirirler. Sorumluluğunu bilen çocuklar kaygı yaşamazlar. Evde işe katmadığınız, kişisel kalitesini değerli hale getirmediğiniz çocuk sadece bir tane sınavla kendini bir şeyler başarmış hissedecekse tabiki o çocuk sınav için kaygı yaşar. Okula başladığından beri çocuğunuzu sen otur dersini yap, sen elleme ben toplarım, senin tek işin okulda başarılı olmak diye büyüttünüz. Çocukluğundan beri benim kızım doktor olacak, benim oğlum avukat olacak dediğiniz çocuk için doktor olamamanın dünyanın sonu diye algılamaya başlaması çok normal. Sınav kaygısı yaşamayan bir çocuk istiyorsanız öncelikle sizin bu kaygıyı taşımıyor olmanız gerekir. Çocuğunuza sınav sonucuna göre değer verecekmiş hissini yaşatmayın. Sanki en iyi okula girmenin her şeymiş gibi bir muamele yapmak doğru değil.

Öncelik çocuğunuzun insanlığına yatırım yapmak olmalı.

Çocuğum Çok Çalışıyor Ama Başarılı Olamıyor?

Çocuğunuz çalışırken dikkat edeceğiniz nokta, acaba etkili ve verimli bir şekilde çalışıyor mu? Bunun için önemli olan şey, çocuğun kaygı, stres ve panikten uzak, istek ve şevkle aynı zamanda anlayarak çalışmasıdır. Çocuğunuzla öyle bir iletişim kurun ki o sizinle açık seçik konuşabilsin ve hiç çekinmeden düşüncelerini paylaşabilsin.

Ders çalışmasıyla ilgili şunları konuşabilirsiniz:

Çocuğunuz neyi öğrenmek istediği ve niçin öğrenmek istediği konusunda net mi? Ne çalışıyorum niçin çalışıyorum bu sorulara cevap verebiliyor mu ? Eğer bilmiyor ya da net değilse bilin ki bunda sizin de eksiğiniz var. Bu durumda çocuğunuzla sevgi, saygı ve sabırla iletişim kurun ki çocuğunuz size hayallerinden bahsetsin.

Okuduğu her konuyu, öğrendiği önceki konularla ilişkilendirip mi öğreniyor?

Daha önce öğrendiklerini tekrar ediyor mu?

Anne baba olarak sizin yapacağınız en akıllıcı şey çocuğunuz ders için masasına oturduğunda onu stres ve kaygıdan arınmış bir şekilde oturmasını sağlamak.

Yorumlar (0)
14°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. BANDIRMASPOR 28 60
2. ANKARA DEMİRSPOR 28 57
3. GMG KASTAMONUSPOR 28 53
4. TUZLASPOR A.Ş. 28 53
5. SAKARYASPOR A.Ş. 28 51
6. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 28 47
7. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 28 44
8. UŞAK SPOR A.Ş. 28 44
9. PİSERRO KAHRAMANMARAŞSPOR 28 41
10. ERGENE VELİMEŞE SPOR 28 37
11. BODRUM BELEDİYESİ BODRUMSPOR 28 36
12. SİVAS BELEDİYE SPOR 28 36
13. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 28 35
14. EYÜPSPOR 28 29
15. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 28 28
16. NİĞDE ANADOLU FK 28 17
17. ELAZIĞSPOR 28 16
18. KARDEMİR KARABÜKSPOR 28 6
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P