Zamana Meydan Okuyun: Yaşlanmayı Durduracak Alışkanlıklar

Kadın erkek fark etmeksizin yaşlanmak herkesin en büyük korkularından biri. Yaşlanmayı önlemek, yıllara meydan okumak, hep aynı yaşta kalmak ve genç görünmek ise en büyük arzularımızdan. Peki bu mümkün mü? Sadece bazı alışkanlıklarımızı geliştirerek yaşlanmayı durdurabilir miyiz? Yaşlanma yalnızca “yaş alma” anlamına gelmiyor. Hem fiziksel hem de mental olarak yıpranmak yaşlanma olarak sayılabilir. Biz de MedyaRota Ekibi olarak sizler için yaşlanmayı durduran alışkanlıkları derledik. Keyifli okumalar!

Zamana Meydan Okuyun: Yaşlanmayı Durduracak Alışkanlıklar
banner3

1-Stresi hayatınızdan çıkarın.

Hayat streslerle dolu ancak bu stresi kontrol altında tutmak ta sizin elinizde. Kafaya takmama sanatını öğrenmeli ve hayatınızın her alanında; ister aile ilişkileri ister iş ya da okul, stresi azaltın. Unutmayın ki hastalık kavramı yalnızca fiziksel değil; ruhsal sebeplerle de ortaya çıkabilir. Yaşlanmak, hasta olmamak, sağlıklı bir vücuda ve görünüme sahip olmak istiyorsak stresi hayatımızdan çıkarmalıyız.

2-Yağ tüketimini sınırlandırın.

Kızartma, trans yağlar, Ayçiçek yağları yaşlanmayı hızlandıran faktörler. Olabildiğinde daha hafif beslenmeye ve yağ tüketimini azaltmaya bakın. Bu sayede yaşlanmanızı durdurabilir, bedeninize daha sağlıklı bakabilirsiniz.

3-Şekeri acilen bırakın.

Şekeri tamamen hayatınızdan çıkarmak, yaşlanmanızı en çok etkileyecek faktörlerin başında geliyor. Şekeri yalnızca doğal yollardan mevsim meyveleri ile almalısınız!

4-Sevdiğiniz işi yapın.

Sevmediğiniz, mutlu olmadığınız bir iş yapmak sizi stres sahibi yapacağından; siz en iyisi sevdiğiniz işi yapın ve tüm gününüzü kaplayan iş saatleri içince mutlu olun!

5-Bol bol kahkaha atın.

Gülmek acının ilacı! Unutmayın acı yoksa stres yok, yaşlanmak yok. Bol bol gülün ki ruhunuz hep çocuk kalsın.

6-Rutin egzersizler yapın.

Günlük 5 dakika bile olsa vücudunuzu esnetmeye bakın. Kemikleriniz açılacak, kaslarınız gevşeyecek ve bu egzersizi bir rutine çevirdiğinizde gençleştiğinizi hissedeceksiniz.

7-Her gün 7-8 saat uyuyun.

En önemli adımlardan biri de uyku. Gün içinde ortalama 7-8 saat uyumak ve en önemlisi her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmak hayatınızı bir rutine sokacağı gibi, bedeninizi dinlendirerek kaliteli bir yaşama yapılacak bir yatırım olacaktır.

İşte Yaşlanmayı Durduracak Alışkanlıkları sizlerle paylaştık. Keyifli günler dileriz.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2020, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER