banner10

banner11

Slow Food Akımı ''Önce Ruhunuz Doysun Sonra Karnınız''

İlk önce kabul etmeliyiz ki yemeği önündeyken bir yandan işlerini halletmeye devam eden ve parmakları bilgisayar klavyesinde bir oraya bir buraya hızlı hızlı hareket ederken çatalı ağzına götürdüğünün farkında bile varamayabiliyoruz.

MUTFAK 29.09.2020, 09:00 Feyza Nur Demirbaş
Slow Food Akımı ''Önce Ruhunuz Doysun Sonra Karnınız''
banner51

İlk önce kabul etmeliyiz ki yemeği önündeyken bir yandan işlerini halletmeye devam eden ve parmakları bilgisayar klavyesinde bir oraya bir buraya hızlı hızlı hareket ederken çatalı ağzına götürdüğünün farkında bile varamayabiliyoruz. Evet, yemek yemek en temel ihtiyaçlarımızdan biri ama günümüz şehir hayatı ve hızlı temposunun içinde kaybolmuş, çoğumuzun düşündüğünün aksine oldubittiye getirilmesi, aradan çıkarılması gereken bir eylem değil. Tam tersine, her anından keyif alınması gereken bir şey yemek yemek. Yani en azından Slow Food Hareketi’ne göre, bu böyle. Peki bu Slow Food Hareketi nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır.

SLOW FOOD HAREKETİ NEDİR?

Aslında isminden de anlaşıldığı gibi ‘yavaş yemek’ anlamına geliyor. 1986 yılında Roma’da açılan McDonal’s şubesini protesto etmek amacıyla eylem çağrısında bulunan Carlo Petrini’ye dayanmaktadır. Petrini ve arkadaşlarının yer aldığı Arcigola Organizasyonu tarafından başlatılan Hareketin sembolü salyangoz. İnsanın yaşam yolculuğunun salyangoz ile sembolize edilme sebebiyse, geçtiği her yerde iz bırakarak ve sürekli yiyerek ağır ağır ilerleyen bir salyangozun, tüm yavaşlığına rağmen tahmin edilenin çok üzerinde bir mesafe kat etmesi.

‘Temiz, uygun ve sağlıklı gıda’ ilkesine bağlı olan Slow Food; yerel gıdalara, yerel üreticiye, yeme-içme geleneklerine, yerel üretim yöntemlerine ve unutulmaya başlanmış yerel yiyeceklere önem veriyor. Slow Food’un hedefleri arasında yerel yemek kültürlerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi, yerel mutfak mirasının korunmasının yanı sıra çevreyi korumak ve sürdürülebilirliği sağlamak da yer alıyor.

SLOW FOOD HAREKETİNİN AMAÇLARI

- Doğayı, yerel biyoçeşitliliği ve kültürel mirası korumak ve bu amaçla tohum bankası oluşturmak,

- Yaşamın doğal ritmine uyum sağlamak,

- Yerel ve geleneksel besin maddelerini korumak ve buna teşvik etmek,

- Yerel üreticiye destek olabilmek,

- Yediklerimizi tanımak, nasıl üretildiğini bilmek,

- Üreticiye ve üretim yöntemlerine ilişkin farkındalık kazandırmak,

- Unutulmuş ya da unutulmaya başlanmış mutfak kültürlerini ve tarım yöntemlerini korum ve bunu yaşatmak.

TÜRKİYE’DEKİ SLOW FOOD BİRLİKLERİ

Yurt dışında yaygın olduğu kadar olmasa da bu akımın ülkemizde de yaygın olduğu bölgeler bulunmaktadır. Ülkemizdeki ilk Slow Food köyü olan Germiyan’ın yanı sıra Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Muğla, Samsun ve İstanbul gibi çok sayıda şehrimizde yerel topluluklar yer almaktadır.

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P