MALUL TEKLİF

Çok Değerli Okurlarım;

Hepimizin malumu olduğu üzere peş peşe toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleşti.

Önce işçiler sonra memurlar….

İşçiler masadan anlaşmayla kalktılar, pek memnun olmasalar da!...

Memurlar anlaşamadılar Kamu İşveren Temsilcisiyle…

Açıkçası Kamu İşveren Temsilcisi de anlaşmayı çok istiyormuş gibi bir tavırda sergilemedi.

Kamu çalışanlarını temsilen masaya oturan Eğitim-Bir Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Türkiye gerçeklerini önceleyen makul ve mantıklı tekliflerle masaya oturduklarını, ancak kamu çalışanlarının da ülkemizin büyümesinden, gelişmesinden ve ekonomimizin hızla ilerleyişinden payını alması için gereken azmin gösterilmesi gerekliliğini defalarca vurguladı.

Genel Başkanın Kamu İşveren Temsilcisi adına masaya oturan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a maaş artışı için sunduğu teklifler neydi?

2020 yılının ilk altı ayı için %8 ikinci altı ayı için %7 ayrıca %3 refah payı ek olarak da 200 tl seyyanen

2021 yılının ilk altı ayı için %6 ikinci altı ayı için %6 ayrıca %2 refah payı zam istediler…

Gerçekten de teklifler son derece makul ve mantıklı. Ama buna rağmen Kamu İşveren Temsilcisi masaya 2020 yılı için %3+%3,5 , 2021 yılı için %3+%2,5 teklifleriyle geldi.

Eğitim-Bir Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı ekibiyle birlikte masadan kalkarak teklife tepkisini ve yaptığı basın açıklamasıyla da ne kadar haklı bir tepki olduğunu ortaya koydu.

Burada bütün açıklamasını yazacak değilim ancak benim dikkatimi çeken ve kendisini son derece haklı bulduğum şu açıklaması çok değerli ve önemli idi.

“Genel Başkan olarak katıldığım üçüncü toplu sözleşme süreci, Kamu İşveren Temsilcisi her seferinde enflasyon hedeflerini Merkez Bankası’nın açıkladığı orana göre söylemiş ve toplu sözleşme tekliflerini bu doğrultuda belirlemişlerdi. Lakin hiçbir zaman hedefledikleri enflasyon oranını tutturamadılar. Kira, elektrik, doğalgaz vb. kalemlere gelene zamlar ortada, kamu çalışanlarını enflasyona ezdirmeyecek bir teklif bekliyoruz ve masanın bu çözümü üretebileceğine inancımız sonsuzdur.” dedi.

Akabinde Kamu İşveren Temsilcisi masaya 2020 yılı için %4+%4, 2021 yılı için %3+%3 teklifini getirdi

Kamu Çalışanları adına Eğitim-Bir Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın bu teklifin de müzakere edilebilecek bir teklif olmadığını söyledi.

Yüzde yirminin altında ki bir teklifin malullükten makullüğe çıkamayacağını deklere etti.

Maalesef Kamu İşveren Temsilcisi kamu çalışanlarını mutlu edecek, yapılan zamlara, artan enflasyona ezdirmeyecek yeni bir teklif sunmadı masaya…

Kamu çalışanlarının umudu “Hakem Heyetinin” vicdanına kaldı…

Toplu sözleşme görüşmeleri ikinci kez hakem heyetine gidiyor. Bakalım heyet uzlaşmayı sağlayabilecek mi? Gerçi daha öncekinde kamu çalışanlarının yüzünü güldürecek bir şey çıkmamıştı heyetten!!...

Hakem Heyeti on bir kişiden oluşuyor. Kamu İşveren Temsilcisi altı kişi ile temsili ediliyor. Geri kalan beş kişinin ikisi Memur-Sen tarafından belirleniyor.

Kamu çalışanlarının beklentisi heyetten lehlerine bir karar çıkması yönünde ancak daha önceden gerçekleşen Hakem Heyetinden Kamu çalışanlarının yüzünü güldürecek bir karar çıkmamıştı.

Çok daha can alıcı bir durumdan bahsetmeden geçemeyeceğim Eğitim-Bir Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın görüşmelerde uzlaşılan konuları hiçe sayan Kamu İşveren Temsilcisinin sanki hiçbir konuda uzlaşılmamış gibi sonuç tutanağı tuttuğunu kamuoyuyla paylaşmıştı.

Bu durum kamu çalışanları arasında şu yoruma sebebiyet verdi, “Kamu İşveren Temsilcisi kamu çalışanlarını cezalandırıyor mu?”

Kamu Çalışanları cezalandırılmadan haklarının kendilerine verilmesini ve geçimlerini rahatça sağlayabilecekleri bir maaş artışı istiyorlar. Hakem Heyetinden adaletli bir karar bekliyorlar.

Eğitim-Bir Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Hakem Heyetine müracaatlarını yaptıklarını kamuoyuyla, sosyal medya ve basın üzerinden paylaştı. Masaya getirdikleri tekliflerini Hakem Heyetine de sundu.

Memur-Sen’e bağlı tüm hizmet kolları Hakem Heyeti tarafından tek tek görüşmeye alınarak masada uzlaşılan, uzlaşılamayan ve daha önceden elde edilen kazanımların devam etmesi için kamu çalışanlarını mutlu edecek uzlaşının tesis edilmesi noktasında mücadele veriliyor.

Karar Hakem Heyetinin…

Kamu Çalışanı arkadaşlarla yaptığım görüşmeler de hepsinin mutsuz ve umutsuz olduklarını gördüm. Çok umut var oldukları hükümetlerinden, gelen zamlara ve enflasyona kendilerini ezdirmeyecek bir zam oranının çıkmaması onları büyük bir hayal kırıklığına uğratmış.

Anlaşılan Kamu İşveren Temsilcisi yapılacak olan zam konusunda cimri davranıyor ve uzlaşılamamanın tek sorumlusu olarak görünüyor…

Enflasyonu şu rakamlara indireceğiz, sizin sayınız çok, vesair gibi bahanelerle süreci tıkamaya, istediği zam oranını kabul ettirmeye, uzlaşamamanın faturasını da Yetkili konfederasyona keserek durumu kurtarmaya çalışmakta…

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Devlet adına çalışırken bazen dövülen, bazen küfredilen bazen öldürülen memurlar kırgınlar!...

İstedikleri sosyal hakları ve ücret artışını da elde edemediler…

Memurlar kendilerini değersiz hissediyorlar!

Herkesin ağzında pelesenk olmuş!...

BİZ DEĞERSİZİZ!?....

Kamu İşveren Temsilcisi şunu anlamalı mutsuz çalışan mutsuz eder!...

Son olarak…

Her fırsatta, seçimlerden sonra, vatandaşın verdiği mesajı aldık diye üst düzey makamlardan açıklama yapan hükümetin, bu kadar büyük bir kitleyi karşısına almakla ( memur ve emekliler) “ki bunların sayıları beş milyonu geçkin” hiçbir mesaj almadığı görülüyor…

Ne diyelim!

Hayırlısı olsun…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Hasan
Ali Hasan - 6 ay Önce

Aynen yazınıza katılıyorum