Türkiye'nin Geleceği AK Parti'deki Değişime Bağlı

Pazar gecesinden bu yana ortalığın biraz durulması, sözü olanın çıkıp açıklama yapması, AK Partinin hezimetinden kendini sorumlu tutanların (!) bir erdemli hareket gösterip sorumluluğu yerine getirmediğini açıklayarak istifa müessesini hayata geçirmesi ve de Ankara’nın konulara yaklaşımını görmek için bekledim.

Bugüne geldiğimizde saydıklarımdan tek parça var elimizde. O da AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği MYK toplantısından gelen bilgiler. 

Ne bir istifa ne bir açıklama ne bir sorumluyuz pardon deme ne bir hata ettik diye öz eleştiri hiçbir şey yok! 

Hiçbir şey olmadığı gibi topu taca bile atmıyor kimse. 

Kimse de demiyor ki "kardeşim ben şu aday için dayatırken hata ettim, halkın istediği değil kendi adamım olduğu için bunu gösterdim bu konuda kellemi koydum filan diye … "

Bekleniyor ki her şeyi Erdoğan yapsın!  

Erdoğan size daha ne yapsın?

 

Ben aslında bu yazı da yalnızca Sakarya özelinde değerlendirmeler yapmak isterdim. 

Lakin Türkiye haritasını önüme açtığımızda meselenin Sakarya’nın çok ötesinde Ülke açısından geldiği durum burada kaybedilen 7 ilçeden çok daha mühim.

Dolayısı ile bu noktada yapılması gereken ne ise bir saniye zaman kaybetmeden rota belirlenip aksiyonun alınmasıdır.  

 

Şimdi buradan hareketle dün gece gerçekleştirilen AK Parti MYK toplantısı sonrası sosyal medyaya düşen bilgilere baktığımızda, Başkan Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar, Türkiye'nin siyasi atmosferinde önemli bir dönemeç olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. 

Erdoğan’ın özellikle seçim sonuçlarına dair verdiği net mesajlar, AK Parti içindeki yeniden yapılanma ve hesaplaşma sürecini işaret ediyor. 

 

İşte bu hesaplaşma ve yapılanma öncesi gönül isterdi ki biri de çıkıp burada şu kadar sorumluluk bana ait! 

Halbuki beklediğimiz La Fontain’den masallar anlatır gibi o alışık olduğumuz çok gerçekçi oldukça ikna edici üslubu ile bir şeyler söylemeleriydi!

Ama nerdeeeee!!!  

Adeta dut yemiş bülbül gibiler.

 

 

Biz dönelim Erdoğan’ın açıklamaları üzerinden aldığımız mesajlara.

Sayın Cumhurbaşkanının vurguladığı gibi, seçim sonuçlarındaki başarısızlık sadece tek bir soruna veya başlığa indirilemez. 

Çünkü alınan sonuçlardaki olumuz durumu değerlendirirken, aday belirleme sürecinden seçim kampanyalarına öncesinde AK Partinin politik söylemlerindeki vizyon kaybı ve de eksen kaymasına kadar birçok faktörün etkili olduğuda açıkça görülüyor. 

Bu da şu demek oluyor ki hani öyle emekliye şu kadar daha verseydi sonuç böyle olmazdı düşüncesi asla doğru değil.  

Şöyle ki genç seçmenin neredeyse %80’inden fazlasının AK Partiye oy vermediği gerçeği aslında bütün meselenin mayasını oluşturuyor.

Bu o kadar değerli bir faktör ki bu konuda onlarca yüzlerce makale yazılsa tam olarak her şeyi ile analiz yapılmış olmaz maalesef.  

21 yıldır iktidar olan AK Parti neredeyse şu an 35 yaş altı neslin hayatına doğrudan dokunan onların fikir ve ruh dünyalarına yatırım yapan eğitimlerinde söz sahibi ve ideolojilerinin gelişmesi konusunda ana aktör olan bir siyasi hareket iken geldiğimiz noktada bu gençlerin oylarını alamıyorsa temel mesele budur kanaatimce.

 

Hata ve neden sorusuna cevap ararken en çokta “biz bu konuda fazlaca yetersiziz” demeli AK Parti en başta!

 

 

Şükür ki Erdoğan'ın bu açıklamalarından anladığımız sorunların üstünü örtmek yerine doğrudan ele alınıp çözümü için çalışılacağı! 

 

 

Hasılı bu açıklamalar, AK Parti'nin içinde ciddi bir değişim ve dönüşüm sürecinin başladığını işaret ediyor.  

Sanırım ilk aksiyonlarda biri aday belirleme ve seçim kampanyalarını yöneten ekip dağıtılacak olması. 

Bu da partinin yeniden yapılanma sürecine gireceği olarak yorumlanabilir.

Çünkü buralarda olanların egosunun tavan yaptığı kimseyi beğenmedikleri, İnsanlara üstten bakıp alay ettikleri kayırmacılık yaptıkları hak ve hukuku gözetmeden benim istediğim olsuncu tavırlarla kendilerine verilen makamların gücünü kullandıkları iddia edilir durur. 

 

Onlar için söylenecek çok şey var … 

Şu kadarını söyleyeyim bu hep böyledir, döner gelir bir gün gerçeklerle yüzleşirsin! 

Kaybetmeye mahkumsunuz!

 

 

Hülasa AK Partinin Ülke geleceğine daha hazır hale gelmesi, gelecek seçimlere daha güçlü ve planlı bir şekilde girmesi için bu yapısal değişiklik zaman kaybetmeden hayata geçirilmeli.

Tabi bu yapılırken sadece bir parti içi hesaplaşma gibi olmamalı. 

Zira bu değişim, aynı zamanda Türkiye'nin siyasi geleceği açısından da oldukça önem taşıyor.

 

 

 

Vesselam.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ersin İbil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MedyaRota Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MedyaRota hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler MedyaRota editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MedyaRota değil haberi geçen ajanstır.