Gökhan Tiryaki Rant Çevrelerine Racon Kesti!

Neredeyse bütün gözler 18 gün sonra yapılacak yerel seçimlere çevrilmiş durumda. Doğal olarak da gündemin ana konusu 31 Mart. Durum buyken başka bir gündemimiz oldu yapılan bir açıklamayla.

O açıklama Sakarya’nın yeni organize sanayi bölgesi Söğütlü OSB ile ilgili yönetim kurulu başkanı Gökhan Tiryaki tarafından yapıldı.

Görünen o ki yakın zamanda başlaması beklenen çalışmalar öncesinde aynı zamanda SATSO Başkanvekili de olan Tiryaki’nin yaptığı açıklama bu konu ile ilgili herkes tarafından uzun süreler konuşulup arka planında ne dendiği ile ilgilenilecek.

Öyle ki Gökhan Tiryaki kurulacak olan Söğütlü OSB’nin yönetim kurulu başkanı olarak oldukça önemli yerlere işaret etti.

Mesela arazi simsarı dedi, rant çevreleri dedi, haksız kazanç dedi, şeffaf olacağız dedi, sanayi belgesi olmayana yer vermeyeceğiz, asıl hedefimiz yatırımcının kendisi dedi.

Ben açıklamada söylenenin bu tarafına değinmek istiyorum ki, oradaki simsarlar, rant çevreleri haksız kazanç ifadesi aslında birçok şeyi ortaya seriyor.

Çünkü bu tür işlerde sürekli bir simsar hakimiyeti olduğu ve hep birtakım çevrelerin tesisleşme olacak yerleri ve de yakın çevrelerindeki arazileri önceden bilip(!) kendileri veya nüfuz edebildikleri yakınları adına kapattıkları sonrasında da yüksek bedelle ya devlete ya da oralarda yatırım yapmak isteyen kişilere - kuruluşlara sattıkları konuşulur.

Siz buna arazi mafyası deyin, rant çevreleri deyin bal tutan parmağını … deyin her ne şekilde ifade ederseniz edin ki yapılan şeffaflıkla alakası olmadığı gibi ciddi bir vurgun – haksız kazanç elde etme yöntemi haline de gelebiliyordu.

Şimdi ise ilk kez ve hakkında tam da yukarıdaki paragrafta ifade ettiğim gibi şeylerin olduğunun yani bölgedeki arazilerin OSB alanı ilan edilmeden önce birtakım çevrelerce ele geçirildiğinin iddia edildiği ortamda OSB Yönetim Kurulu Başkanınca yapılan bu şeffaflık ve kanunun istediği şartları sağlamayanlara yer yok açıklaması oldukça dikkat çekici.

Tiryaki açıklamasında şeffaflık esaslı ilerlediklerini, kapasite raporu, sanayi sicil belgesi, yeşil OSB taahhütnamesi olmayanlara yer vermediklerini ve bu doğrultuda arazi simsarlarına geçit vermeyeceklerini vurguladı.

Hatta dahasını ekleyerek;

“Kamulaştırma sürecinde yaptığımız çalışmalarda arazi simsarlarına karşı OSB’yi ve halkımızı korumak adına rantın önüne geçmek için yer talebi amacı ile başvuran firmalardan özellikle kapasite raporu, sanayi sicil belgesi ve yeşil OSB taahhütnamesi talep ediyoruz.  Tüm işlemlerimiz şeffaflıkla ilerliyor.” …

“ Söğütlü’de OSB odaklı bir rantın söz konusu olamayacağını hatırlatarak bölgede kurulacak OSB üzerinden hangi amaçla olursa olsun bir arazi rantına müsaade edilmediğini özellikle belirtmek isterim. Halkımız ve yatırımcılarımızı bu konuda daha önce de uyarmıştık, uyarımızı tekrar ediyoruz. Arazi simsarlarının haksız kazanç elde etmesine, artan sanayici taleplerini fırsata ve ranta çevirmeye çalışan aracı kişi veya kişilere itibar edilmemesini istirham ediyoruz.” Dedi.

Bunlar açık açık ifade edildiği, kapalı kapılar arkasında konuşulmaktan çıkarılarak bir basın açıklamasına dönüştüğü noktada net olarak diyebilirim bu açıklama fincancı katırlarını ürkütür.

Ben bu açıklamayı bu netlikte yaptığı için Gökhan Tiryaki’ye teşekkür ediyorum. Gerçekten sürece vurgu yaptığı “şeffaflık ilkesi” gibi birçok şeyi göz önüne çıkarmak adına cesaretle yapılmış bir açıklama bu.

Umarım ki bu bir milat olur, bugüne kadar gerek sanayi bölgelerinde gerekse de Devletin yaptığı her türlü yatırımlarda haksız kazanç ve rant peşinde kim ya da kimlerin koştuğu ile ilgilenilir meselelerin üzerine gidilir.

Hatta ve hatta bu tür çıkar çevreleri deşifre edilir.

Ramazan Duası

Allah’ım

Her kim makam ve mevkisinin gücü ile kendinin hatalarını görenlere, onları uyaranlara zulm ediyorsa ve yine mevki makamın gücü ile yetimin hakkına giriyor, haksız çıkar elde ediyorsa sen onu – onları ıslah eyle . Doğru ve güvenilir yöneticileri başımızdan eksik etme. 

Amin.

Vesselam

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ersin İbil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MedyaRota Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MedyaRota hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler MedyaRota editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MedyaRota değil haberi geçen ajanstır.