Şair Yenişehirlioğlu Söyleşide Konuştu ‘Kültür Batı’nın Maskesidir’

Adapazarı Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri çerçevesinde Kültür Merkezi’nde söyleşi düzenlendi.

Şair Yenişehirlioğlu Söyleşide Konuştu ‘Kültür Batı’nın Maskesidir’
banner3

Orhangazi Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kültür mü İrfan mı?” konulu söyleşide konuşmacı olan Şair ve Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu önemli konulara değindi.

Adapazarı Belediyesi Başkanvekili Yavuz Meşe, Başkan Yardımcısı Hilmi Kızılcık, AK Parti Adapazarı İlçe Başkan Yardımcısı Sabahattin Çakar, AK Parti Adapazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Varol, belediye meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleşen söyleşiden önemli anektodlar ise şöyle:

Şair ve Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu,

Bahadır Yenişehirlioğlu

“Kültür Batı’nın maskesidir. Hak hukuk adalet hiç bir şey tanımayan Batılı, bize ‘siz kültürsüzsünüz’ der ve buna inandırır. Kültürsüz olduğuna inandırır ki; o toplumun önce onu var eden değerleri boşaltılır. Daha sonra kendi kültürünü getirir, boca eder. O kişi artık onun değer yargıları üzerinden düşünür. Batı’ya döndüğünüz takdirde aydın, çağdaş, batılı ve modern olacağınıza inandırılıp, Batı’nın bütün değerlerini kutsayarak yücelterek bir nesil inşa edilmeye çalışılır. Kültür toplumdan topluma, ırktan ırka farklılık gösterir. Kültür aslında bir aldatmacadır. Batının kültürü bir ülkeye getirilip boca ettirildiğinde o toplum dini hassasiyetlerden giderek uzaklaşır. Kültür bana samimiyetsiz gelir. İrfan ise farklıdır. Kendini tanımakla başlar. Düşüncenin bütün kutuplarını kucaklayan bir kelimedir. Bir yaşam biçimidir. Batının kültüründe bu yoktur. İrfan, beşeri beşer yapan vasıfların bütünüdür. Doğu; irfanın vatanıdır. Batı; kültürün vatanıdır.” dedi.

Söyleşi sonunda Adapazarı Belediye Başkanvekili Yavuz Meşe, Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu’na teşekkür ederek, gecenin anısına hediye takdim etti.

yenişehirlioğlufoto

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2020, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER