Genel Bilgiler ile Avrupa’ya Dair

Avrupa Kıtası, tüm Dünya’da en gelişmiş kıta olarak bilinir. İlklerin, yeniliklerin ve devrimlerin öncüsü olan Avrupa’ya dair yazdık!

Genel Bilgiler ile Avrupa’ya Dair
banner3

Avrupa Kıtası genel görünümü, nüfus yoğunluğu, ithalat ve ihracatları, çeşitli milletleri, her alanda yaptıkları devrimleri, doğal kaynakları ve gelişmişlik düzeyi ile haberimizde!

Genel Görünümü

Ortalama yüksekliği çok az olan Avrupa, geniş çöl arazilerine sahip olmayan tek kıtadır.Akarsu ulaşımının en yoğun ve ülkeler arası göçlerin en fazla olduğu kıtadır. Genel görünüm itibari ile büyük bir yarımadayı andıran kıta, yüzlerce ada ve yarımadayı kapsamaktadır. Avrupa’da iç deniz, yarımada, ada, körfez ve koy sayısı çok fazladır. Buna rağmen kıtada hiç denize kıyısı olmayan ülkelerin sayısı 14’ü aşmaktadır.

Nüfus Yoğunluğu

Nüfus Yoğunluğu

Aritmetik nüfus yoğunluğunun pek fazla olmadığı bir kıtadır . Hayat ve gelir seviyesi yüksektir. Nüfus artış hızı doğurganlıktaki hızlı azalmalar sonucu çok düşüktür. Avrupa, genç nüfus oranı azalan, oysa yaşlı nüfus oranı artmakta olan bir kıtadır.

İthalat ve İhracat

İthalat ve İhracat

Avrupa, dünyada ihracat ve ithalatta önde gelen kıtadır. Dünya sanayi ürünlerinin üçte biri bu kıtada üretilmektedir. Sanayileşmiş ülkelerin toplandığı bir kıtadır.

Çeşitli Milletler

Çeşitli Milletler

Çeşitli milletlere mensup insanların yaşadığı Avrupa’da 46 ülke vardır, komşu ülkeler arasında dil bakımından ve ekonomik açıdan önemli farklar bulunmaktadır.

Her Alanda Devrim

Her Alanda Devrim

Beş saat dilimi üzerinde yer alan Avrupa bir devrimler kıtasıdır. Özellikle demokrasi, sanayi ve bilimsel açıdan dünyayı etkileyen devrimlerin büyük bir bölümü bu kıtada gerçekleşmiştir. Bugün ihracat, endüstri, tarım, turizm, enerji, kültür, eğitim gibi alanlarda dünyanın adeta lokomotif-önder kıtasıdır.

Doğal Kaynaklar

Doğal Kaynaklar

Doğal kaynaklar ve hammaddeler bakımından büyük ölçüde kendine yeterli bir kıtadır. Fakat bazı enerji kaynakları, maden ve tarım ürünleri bakımından dışa bağımlılık söz konusudur.

Gelişmişlik Düzeyi

Gelişmişlik Düzeyi

Doğurganlık oranı, bebek ölüm oranı ve nüfus artış hızı en az olan kıtadır. Ortalama yaşam süresi en uzun, yaşlı nüfus oranı en fazla olan kıtadır. Eğitim, kültür, sağlık ve refah seviyesi en yüksek olan kıtadır. Gelen turist sayısı ve turizm geliri bakımından dünyada birinci sıradadır.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER