banner10

banner11

Prof Drosten “COVİD-19 Mevsimsel Grip ile Karıştırılmamalıdır”

Alman Virolog Profesör Drosten’in koronavirüs notları dosyasının ilk bölümünü yayınlamıştık. Drosten’ın virüse dair derin tespitler yaptığı üçüncü bölüm karşınızda!

KORONAVİRÜS 05.04.2020, 11:55
Prof Drosten “COVİD-19 Mevsimsel Grip ile Karıştırılmamalıdır”
banner51

Alman Virolog Prof. Dr. Christian Drosten’in görüşlerinin yer aldığı, Dr. Fatih Şimşek tarafından analiz ve çevirisi yapılan Koronavirüs Dosyası birbirinden çarpıcı bilgilerle sizlerlere.

Dorsten’in 26.02.2020 Tarihli Açıklamaları-3:

VİRÜS SİNDİRİM SİSTEMİNDE AKTİF BİR ŞEKİLDE ÇOĞALIYOR OLABİLİR

sindirim

Covid-19 virüsünün kanda bulunduğuna dair her hangi bir bulguya rastlamadıklarını belirten Drosten, virüsün vücutta aktif olarak nerelerde çoğaldığına ilişkin,

“ilk bulgular bize bu virüsün solunum yollarında görüldüğünü göstermektedir. Ayrıca, virüsün sindirim sisteminde de aktif bir şekilde çoğaldığını düşünüyoruz.” açıklamalarında bulundu.

VİRÜSLE İLGİLİ VERİ ELDE ETMEK İÇİN BİRÇOK HASTANIN İNCELENMESİ GEREKİR

virus

Virüsle ilgili şu anki verilerin yetersiz olduğu ve daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirten Alman Profesör, bazı hastalarda hastalık sürecinin neden ağır seyrettiğine dair araştırmalar hakkında bilgi veri: “Bununla ilgili araştırmalar var. Bizde böyle bir araştırmaya dahiliz. Ama bunun için çok fazla hastanın incelenmesi ve bu durumun iyi organize edilmesi gerekir. Amacımız daha fazla hastayı kayıt altına almak ve genetik olarak da testler yapmak. Sadece virüsü test etmeyeceğiz, genlerle ilgili de testler yapacağız. Buna rağmen bu projeden bir şey çıkacağının garantisini veremem. Çünkü insanlar birbirlerinden çok farklıdır. Burada önemli olan soru şudur: Virüsten etkilenen hastaları test yapmamız gereken doğru zamanı yakalayabildik mi? Ya da salgın dalgası çoktan gelmiş ve biz doğru zamanı kaçırdık mı? Bunun garantisini şu an veremem.”

BU BİR DOĞAL AFET: BAŞKA ÜLKELERDE YAPILANLARI KONUŞMAKTAN ARTIK VAZGEÇMELİYİZ

dedikodu

İşin Pandemi boyutuna ve alınacak kararların zorluğuna değinen Profesör, açıklamalarında “Bana göre, bu salgın bir pandemidir. Bu noktada Dünya Sağlık Örgütü’nü de anlamak lazım. Bir birleşmiş milletler kuruluşu olarak yükse bir mevkideler. Şayet Dünya Sağlık Örgütü başkanı durumun bir pandemiye doğru ilerlediğini söylüyorsa, o zaman bir pandeminin ne olduğunu net bir şekilde ortaya koymalıyız. Brezilya’dan bile yeni vakalar bildiriliyor. Önümüzdeki süreçte, Güney Amerika’da bir salgın merkezi haline gelebilir. Bu gerçekleştiğinde de pandemiden konuşabiliriz. Buna Afrika’da dahil olduğu vakit, durum tamamen bir pandemiye dönüşür.

AFRİKA’DAKİ VAKA SAYILARI TESPİT EDİLEMEZ

afrika

Burada sorulması gereken soru: Afrika’da bunun ispatlayabilmenin imkanı var mı? Cevabımız net: Hayır. Afrika’daki birçok laboratuvara da tedarikler ulaşmış durumda. Afrika’da birde şöyle bir gerçek var: Vakaların hepsi sadece başkentlerde görülmüyor. Orada ateşi olan bir yetişkin sıtmaya yakalanmış olduğu düşünülür. Kimse aklına bu hastalık gelmez. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarında da akla ilk grip gelir ve bunun teşhisi pek yapılmaz. Afrika’da bu virüsün yaygınlaştığını ve sayıların da fazla olduğunu varsayabiliriz. Ayrıca bir de İran var. Virüsün, oradan Arap dünyasına ciddi bir giriş olduğunu varsayıyoruz. Arap dünyasının Afrika kıtasıyla ilgili sıkı ilişkilerini de göz önünde bulundurmamız gerekir. Başka ülkelerde yapılanları konuşmaktan artık vazgeçmeliyiz. Yok şu ülke geç müdahale etti, yok bu ülke yanlış yaptı demek çok gereksiz. Söz konusu pandemi olunca, hiçbir ülkeyi bu noktada suçlayamazsınız. Bunu bir doğal afet olarak kabul edin. Biz bu noktada neler yapabiliriz, bunu tartışmalıyız.”

ALINAN ÖNLEMLER VİRÜSÜ DURDURMAZ, SADECE YAVAŞLATIR

onlem

Alınan önlemlerin ne işe yarayacağına değinen Alman Virolog, tedbirlere ilişkin “Şimdi bu önlemleri alırsak, yayılmayla ilgili haftalarca zaman kazanabiliriz. Böylece yaz aylarına daha rahat ulaşabiliriz. Bu çok önemli, tıpkı benzer yapıdaki virüslerde olduğu gibi UV ışınları ve kuraklık karşısında virüsün yayılma hızının yavaşlayacağını varsayıyoruz. Mevcut durumun ve alınacak kararların kimler için risk oluşturacağını tespit etmek kolaydır: Toplum için mi? Sağlık sistemi için mi? Ekonomi için mi? Birey için mi? Bu durum çoğu zaman karıştırıldığında, toplum aşırı tepki göstermeye başlar. Marketlere akın ederek stok yaparlar. Başkalarıyla bir araya geldiklerinde muhabbet sürekli virüs üzerine olur. Gripten ölenlerin sayısıyla karşılaştırılır. Bunlar tabi ki çok yüzeysel değerlendirmeler. Gripten öldüğü beyan edilen kişilere bakıldığında, aralarında kronik rahatsızlığı olanlarda var. Öte yandan farklı gribal enfeksiyonlardan da ölenler var. Bu rakamlar çok yüzeysel.” dedi.

İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ DURUM MEVSİMSEL GRİPLE KARIŞTIRILMAMALIDIR

grip

Gribal enfeksiyonlardaki ölüm oranlarının hesaplanmasının yüzeysel olduğunu ve Covid-19 salgınının kesinlikle bu tür enfeksiyonlarla karşılaştırılmaması gerektiğini vurgulayan Drosten, bu durumu örneklerle açıklamaktadır: “Aşırı ölüm oranını 15.000 ila 20.000 arasında kabul edelim. Mevsimsel grip sezonunda 8.000 ila 10.000 arasında vakayla başlar, en kötü durumda 30.000 vakaya kadar yükselir. Bu aşırı ölüm oranıdır. Bu noktada her birinin grip nedeniyle olduğunu de söyleyemeyiz. Pandemik virüslerde ise vakalar üzerinden bir ölüm oranından bahsediyoruz. Burada öncelikle vakanın tanımını yapmak önemlidir. Başka bir ifadeyle vakayı tanımlarsınız. Sonra tanımınıza uygun vakaları kayıt altına alırsınız. Sonrasında da vaka sayılarını hesaplayıp sürecin sonunda bu vaka sayılarından kaçının öldüğünü hesaplarsınız. Böylece vakaya bağlı ölüm oranı çıkar. Bu virüsle ilgili vaka ölüm oranları bilim adamları arasında da güncel bir tartışma konusudur. Elimize daha net rakamlar geçtiğinde ise ortak bir paydada buluşabiliriz. Vaka ölüm oranı, pandeminin henüz başında yanlış değerlendirilir, hatta abartılır. Hatalı bir değerlendirme yapılmasının nedeni ölenlerin sayısı dikkat çeker. Hastalığı hafif atlatanların sayısı dikkat çekmez.”

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNE GÖRE ÇİN’DEKİ ÖLÜM ORANLARI %0,7’LERDE

çin

Wuhan’da olaylar başladığında bu şekilde değerlendirildi. İlk başlarda sadece ölenlerin sayısı dikkat çekiyordu. Virüs bulaşan herkesin öleceği düşünüldü. Sonra baktılar ki, hastalığı hafif atlatanlarda var. Sağlık sistemine aşırı yüklenilmesi sonucunda, hastalık süreci ağır seyredenler dışında kimse hastaneye gitmedi. Hastalığı ağır seyredenlerde de ölüm riski yüksekti. Bu yüzden ilk başlarda %10’luk bir oran varmış gibi duruyordu. Kısa bir süre sonra ise Wuhan’daki oran yüzde ikilere üçlere kadar düştü. Şimdi ise Dünya Sağlık Örgütü, Wuhan dışında Çin’deki oranın % 0,7’lerde olduğunu açıkladı. O bölgelerde vakalar çok daha geniş bir alana yayılmış ve tespit etmek için de daha detaylı araştırmak gerekir. Her birinin de ağır bir hastalık sürecinden geçmediğini varsaymalıyız. Ayrıca sağlık sistemleri iyi işleyen Singapur, Güney Kore, ABD ve Avrupa gibi pozitif sayıları daha reel saptayabileceğimiz bölgeleri de göz önünde bulundurduğumuza %0,1 ila %0,5 gibi bir oranla karşılaşabiliriz.

ÖLÜM ORANI %0,5’İN ALTINDA OLABİLİR

ölüm

Vaka ölüm oranını %0,5’in altında değerlendirebiliriz. Eninde sonunda böyle bir çarpan uygulanacak. O zamanda akla şu soru gelecek: böyle bir çarpanımız varsa, bu Almanya için ne anlama gelir? İkamet ettiğim şehir için ne anlama gelir? Sonra insanlar hesaplamaya başlar. Hesaplamaya başladığınızda ise çok korkunç rakamlara ulaşacaksınız. Bu rakamları burada zikretmeyeceğim. Çünkü bu rakamlar yanlış. Sonrasında bu daha da karmaşık bir hal alıyor. Bu virüs toplumdaki her bir bireye bulaşmayacak. Bu noktada kaç kişiye bulacağını ve ne kadar sürede yayılacağını hesaplamak için başka epidemik terimler ve parametreler de mevcut. Yayılma hızı burada çok önemli. Toplumun dörtte üçüne bu virüsün bulaştığını düşünün. Bu sayıyı bir ay içerisinde yakalarsak farklı bir ölüm oranı çıkar, iki sene içerisinde yakalarsak farklı bir oran çıkar.

Yorumlar (0)
23°
kapalı
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Beşiktaş 4 10
2. Trabzonspor 4 10
3. Fenerbahçe 4 10
4. Konyaspor 4 10
5. Galatasaray 4 8
6. Hatayspor 4 7
7. Karagümrük 4 7
8. Kayserispor 4 7
9. Altay 4 6
10. Malatyaspor 4 6
11. Alanyaspor 4 6
12. Göztepe 4 5
13. Kasımpaşa 4 5
14. Gaziantep FK 4 4
15. Antalyaspor 4 4
16. Sivasspor 4 2
17. Adana Demirspor 4 2
18. Rizespor 4 1
19. Başakşehir 4 0
20. Giresunspor 4 0
Takımlar O P
1. Ümraniye 5 15
2. Eyüpspor 5 12
3. Ankaragücü 5 11
4. Tuzlaspor 4 10
5. Manisa FK 5 9
6. Erzurumspor 5 9
7. Kocaelispor 5 7
8. Boluspor 4 6
9. Samsunspor 4 6
10. Bandırmaspor 5 6
11. Denizlispor 5 6
12. Menemenspor 5 6
13. Adanaspor 5 5
14. Bursaspor 5 4
15. Ankara Keçiörengücü 5 4
16. Altınordu 5 4
17. Gençlerbirliği 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. M. United 4 10
2. Chelsea 4 10
3. Liverpool 4 10
4. Everton 4 10
5. Man City 4 9
6. Brighton 4 9
7. Tottenham 4 9
8. West Ham 4 8
9. Leicester City 4 6
10. Brentford 4 5
11. Crystal Palace 4 5
12. Aston Villa 4 4
13. Wolverhampton 4 3
14. Southampton 4 3
15. Watford 4 3
16. Arsenal 4 3
17. Leeds United 4 2
18. Burnley 4 1
19. Newcastle 4 1
20. Norwich City 4 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 4 10
2. Valencia 4 10
3. Atletico Madrid 4 10
4. Real Sociedad 4 9
5. Athletic Bilbao 4 8
6. Sevilla 3 7
7. Barcelona 3 7
8. Mallorca 4 7
9. Real Betis 4 5
10. Elche 4 5
11. Osasuna 4 5
12. Rayo Vallecano 4 4
13. Villarreal 3 3
14. Levante 4 3
15. Espanyol 4 2
16. Cádiz 4 2
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 4 1
19. Getafe 4 0
20. Deportivo Alaves 3 0