banner10

banner11

O İller Normalleşmeye Hazır: Peki Ya Biz?

Ülkemiz koronavirüsle mücadele ederken, 1 Mart öncesi il il açıklanan vaka sayıları dikkat çekmeye devam ediyor.

KORONAVİRÜS 24.02.2021, 15:00
O İller Normalleşmeye Hazır: Peki Ya Biz?
banner51

Ülkemiz koronavirüsle mücadele ederken, 1 Mart öncesi il il açıklanan vaka sayıları dikkat çekmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca “Normalleşmeyi konuştuğumuz şu günlerde daha hızlı normal hayata dönebilmek için her birimiz tedbirlere daha çok uymalıyız” dedi. Yeni döneme yaklaşırken yüksek riskli iller normalleşmeye uzak kaldı. Peki  1 Mart’ta başlayacak yeni döneme hangi iller hazır? 

İLK NORMALLEŞME DÜŞÜK VE ORTA RİSKLİ İLLERDE BAŞLAYACAK

Kısıtlamalar düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli, çok riskli şeklinde ele alınacak. 100 binde 10’un altındaki iller “düşük riskli”, 11-35 arası “orta riskli”, 36-100 arası “yüksek riskli”, 100 üzerindeki iller ise “çok riskli” olarak değerlendirilecek.

PEKİ DÜŞÜK RİSKLİ İLLERİMİZ HANGİLERİ?

Bakan Koca’nın son paylaşımında haftalık vaka sayılarının “düşük riskli” kategorisinde 4 ilimiz bulunmakta. O iller Hakkâri 3.221, Şırnak 3.91, Muş 8.51, Batman 8.71.

NORMALLEŞME SÖZ KONUSU DEĞİL

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Hürriyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada 100 binde 35’ten fazla olan iller için normalleşmenin söz konusu olmadığını dile getirdi. Buna ek olarak ilimizde de vaka sayılarının kritik seviyede olduğu biliniyor. Bu kapsamda Sakarya’nın verileri doğrultusunda normalleşmenin olmayacağı da netleşti.

12 İL NORMALLEŞMEYE UZAK

Türkiye genelinde çok yüksek riskli iller arasında yer alan 12 il ise normalleşmeye uzak görünüyor. Vaka oranı 100’ün üzerinde olan iller şöyle,

 Ordu, Giresun, Samsun, Trabzon, Rize, Tokat, Osmaniye, Adıyaman, Aksaray, Karaman, Sakarya, Konya

DİĞER İLLERDE NORMALLEŞME NE DURUMDA?

Öte yandan vaka sayıları düşük olan iller ise normalleşmeye hazırlanıyor. Bu iller, Denizli, Uşak, Isparta, Bartın, Eskişehir, Afyonkarahisar, Ankara, Karabük, Kastamonu, Çankırı, Kırşehir, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Hakkâri, Siirt, Van, Muş, Bingöl, Tunceli, Erzincan, Ağrı, Bitlis, Iğdır, Bayburt, Kars.

Yorumlar (0)
20°
açık
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P