banner10

banner11

18.04.2020, 09:59

Kadın Cinsel Sorunlarında Aile Faktörü

İnsanlığın tarihi ile beraber başlayan cinsellikten, bu kadar eski olmasına rağmen, kimse utanmadan söz edememektedir. Hayatın bu kadar içindeyken ve önemli bir fizyolojik ihtiyaçken ciddi ve edepli konuşmalarda da ona yer verilmemektedir. Bunun sonucu olarak, cinsel bilgi, şaşırtıcı bir biçimde parça parça ve çoğu zaman da tam doğru olmayan bir şekilde edinilmektedir.

Cinsellik ve seks kavramları genellikle birbirlerine karıştırılan kavramlardır. Cinsellik denildiğinde çoğumuz seksi düşünürüz. Oysa cinsellik sekside içine alan daha geniş bir kavramdır.

Cinsellik;

  • Bedeni ve aklı içerir.
  • Değerlerimiz, tutumlarımız, davranışlarımız, fiziksel görünümümüz, inanışlarımız, duygularımız, kişiliğimiz ve sosyalleşme alanımızı şekillendirir.
  • Sosyal normlardan, kültür ve dinden etkilenir.
  • Üremenin yanı sıra cinsel zevk almayı ve vermeyi içerir.
  • Tüm yaşamı kapsar.

Cinsel alandaki yasakçı zihniyet toplumuzda da hüküm sürmektedir ve buda batıl inanç ve mitleri arttırmaktadır. Fromme, "Cinsellik yanı başımızda olmasına rağmen, onu yerin altına yollamaya çalışan çok sayıda insan ve güç vardır. Yasal sansürlerin dışında, dinsel yasaklar ve yaygın bir anlayışımız vardır" diyerek sorunu dile getirmiştir.

Bu yasaklar ve güçler kadın ve erkeklerde cinsel sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet olabilir. Kadınlarda bu sorunların psikolojik nedenlerinde aile faktötörünün önemini ele alacağım.

Baba-kız ilişkisinden kaynaklanan nedenler:

Çocukluk döneminde babaya duyulan çocuksu aşkın çözülmemiş olması bu bilinçdışı arzuların ve çatışmaların neden olacağı kaygıyı engellemek amacıyla bir savunma tepkisi olarak cinsel istek, uyarılma ve orgazm engellenebilir. Bazı vajinismuslu kadınların da babalarıyla yakın ve duygusal ilişki kurma olanaklarının az olduğunu bildiren araştırmalar vardır.

Baskıcı, otoriter baba:

Vajinismuslu kadınların tipik özelliklerinden birinin otoriter bir babaya sahip olmak olduğunu belirtilmiştir. Bu kadınların babanın otorite figürü olduğu bir evde büyüdüklerini ve sürekli fiziksel ve/veya sözel şiddet gördükleri belirtilmiştir. Vajinismuslu kadınların babalarında otorite saplantısı, baskın olmak için ceza uygulama, alkolizm, psikopati saptanmıştır. Antisosyal ve obsesif-kompulsif kişilikli babaların da vajinismus etyolojisinde önemli olduğu bildirilmiştir.

Zayıf, güçsüz anne:

Şiddet uygulayan babaları olan vajinismuslu kadınlarda, dayak yiyen ya da kızını baba dayanağından koruyamayan annelerin zayıf bir kadın modeli oluşturdukları söylenebilir. Dayak atan baba ile dayak yiyen anneden oluşan aile modelleri aynı zamanda erkek ve kadın rollerini katı bir biçimde ayırdığından ve erkeklerin şiddet uygulayan kişiler olarak algılanmasını sağladığından da vajinismus etyolojisinde önemli olabilir.

Cinselliği değersizleştiren/aşağılayan aile:

Vajinismus olan kadınların annelerinin sıklıkla cinselliği değersizleştirdileri gözlenmektedir. Muhtemelen kendi cinsel yaşamlarının tatmin edici olmamasına bağlı olarak bazen kibar, iyi örtülmüş, ilişkilere ve bakış açılarına yansımış bir şekilde bazen de açıça, cinsellik hem aşağılanmakta hem de kontrol edilmektedir. Bu annelerin kadın ve erkek rollerini kesin olarak ayırdıkları, cinselliği sadece erkeklerin istediği bir şey olarak gördükleri söylenebilir. Bu anneler kızlarını da cinselliği ve cinsel organları kirli olarak yansıtırlar.

PSİKOLOG EMRE ULUDAĞ

Yorumlar (0)
14°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. BANDIRMASPOR 28 60
2. ANKARA DEMİRSPOR 28 57
3. GMG KASTAMONUSPOR 28 53
4. TUZLASPOR A.Ş. 28 53
5. SAKARYASPOR A.Ş. 28 51
6. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 28 47
7. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 28 44
8. UŞAK SPOR A.Ş. 28 44
9. PİSERRO KAHRAMANMARAŞSPOR 28 41
10. ERGENE VELİMEŞE SPOR 28 37
11. BODRUM BELEDİYESİ BODRUMSPOR 28 36
12. SİVAS BELEDİYE SPOR 28 36
13. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 28 35
14. EYÜPSPOR 28 29
15. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 28 28
16. NİĞDE ANADOLU FK 28 17
17. ELAZIĞSPOR 28 16
18. KARDEMİR KARABÜKSPOR 28 6
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P