Hem Devletimiz Hem Vatandaşımız Kazansın!

İş hayatına ilk kez girecekler için stajyerlik çok önemli bir süreç. Kişinin çalışma hayatını yaşayarak görmesi, yürüttüğü iş ile ilgili teknik ve mesleki birçok bilgiye sahip olması açısından staj yapmak oldukça faydalı.

Özellikle kurumsal şirketler, stajyerlik süresini, geleceğin insan kaynağının sağlanmasında çok etkili bir yöntem olarak kullanır.

Buraya kadar sorun yok!

Asıl sorun stajyerlerin sigortalılık dönemleri ve stajyerler arasındaki ayrımcılık.

Çırak ya da mesleki stajyer öğrencilerin sigortalı sayılmaları beraberinde önemli bir karmaşayı da getiriyor. Bu karmaşa ise, hiç bitmiyor. Bitmemesi, bir ölçüde ilgililerin mevzuyu “lehlerine” düşünme eğiliminden kaynaklanırken, SGK’nın katkısı(!) da yadsınamaz...
 

Uygulanan sigorta;
Netice itibariyle, mesleki stajyer öğrenci hakkında sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile GSS hükümleri uygulanmaktadır. Çırak öğrenciler hakkında ise bunlara ilaveten hastalık sigortası hükümleri de uygulanmaktadır.
Dikkat edileceği gibi emeklilik bir başka söyleyişle “malüllük, yaşlılık, ölüm sigortası” hükümleri stajyer öğrenciler/çıraklar hakkında uygulanmamaktadır!

Buna rağmen, vaktiyle çırak/mesleki stajyer öğrenci sigortası olanlar, ileride emeklilik hesaplaması yaparken, staj ya da çırak sigortası başlangıcını emeklilik açısından da başlangıçmış gibi değerlendiriyorlar. Sonuçta; birçok çalışan mağdur oluyor...

Ayrıca SGK sisteminde emeklilik hesaplamaları yapılırken tezat durumlar ortaya çıkıyor.

Avukat stajyerleri geriye dönük ödeme yapabiliyor?

Avukatlık stajı konusu normal stajdan biraz farklı. Avukatların mesleğe başlamaları için avukatlık stajı yapmaları zorunlu. Avukat adayları 6 ay adliyede, 6 ay baroya kayıtlı avukat yanında staj yapıyorlar. Eğer bu süreler içerisinde sigortalı olmaksızın staj yapmışlarsa, bu süreleri borçlanmaları mümkün. Bu süreler için belirleyecekleri prime esas kazanç seviyesi üzerinden yüzde 32 oranında prim ödeyerek borçlanmalarını gerçekleştirebilirler. Şöyle bir gerçekte var açık var ve kapatılmamış.

Avukat stajyerleri ve çıraklık/mesleki stajyerleri arasında çok az fark var.

Çıraklık ve mesleki stajyerlik ilk 1986 yılında çıkmış olup, bazı kaynakların bahsettiği gibi 1966 yılının yalandan başka bir şey olmadığını görüyoruz.

1986 yılı uzak bir tarih olmadığından hesaplama yaparken sıkıntılı bir durum ortada olmadığını düşünüyorum.

Ancak ortada mağduriyetin olduğu kesin.

Nasıl çözülebilir peki?

İlgili kurumun kanun ve kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi ile yasal düzenleme yapılarak.

Çok zor bir durum değil.

3 milyona yakın kişinin mağduriyeti mevcut. Bu vatandaş erken emeklilik istemiyor sadece stajyerlik arasında ayrımcılık olmasından şikayetçi ve hakkını istiyor.

Mağduriyet giderilirse yapılan hesaplamalara göre 3 milyon kişiden sadece 200 binin emeklilik yaşı tutuyor. Bu durumun erken emeklilikle uzaktan yakından alakası bile yok.

Bu mağduriyetin giderilmesi halinde kafalardaki sorularda cevaplanmış olup, hem devletimiz hem de vatandaşımız kazanmış olacak.

Kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Akma
Kenan Akma - 1 ay Önce

Herkezin merak ettigi bir konuya deginmişsiniz sanirim burda özellikle herşeye muhalif olmaktan dahada ileri cikan onlarin dilinde ileri görüşlülere bi haber olmuştur umarim :) saygi ve selam ederim surçi lisan ettiysem affola