banner10

banner11

29.03.2021, 11:30

Helikopter Ebeveyn Misiniz?

Çocuğun hem duygusal hem fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması ve güven ortamının sağlanması için ebeveynlerine ihtiyacı vardır. Özellikle bebeklik döneminde duyulan bu ihtiyaç çocuğun kendi öz bakımını gerçekleştirebilmesi ile hafifler. Anne babanın aşırıcı korumacı tavrının devam etmesi, çocuğun hayatına gereğinden fazla dahil olması helikopter ebeveynliği ortaya çıkarıyor. Bizler bu tanımı genelde çocuğun kendi kararlarını almasına müsaade etmeden onun yerine karar veren ebeveynler için kullanıyoruz. Sizlere biraz helikopter ebeveynden bahsetmek istiyorum.

Helikopter ebeveynin özellikleri nelerdir?

Başka ebeveynler ile kendini kıyas edip rekabetçi tavır içinde olurlar.

Çocukluklarında anne-babaları tarafından ihmale uğradıkları için bunu kendi çocuklarına yapmamak adına çok fazla ilgi gösterirler.

Çocuklarının başarısız olma ihtimali onları korkutur ve tedirgin eder.

Ekonomik bağımsızlığın sadece akademik kariyerle olacağını düşünüp çocuğun okul hayatını aşırı kontrol altında tutarlar.

Çocuğun bağımsız hareket ettiğinde yanlış yapacağını düşünüp yönlendirme yapmak için sürekli komut verirler.

Bu bahsettiğimiz maddeler helikopter ebeveynlerin genel özellikleridir. Sergilenen bu yanlış tavırlar çocukta kaygı bozukluğuna, duygusal açıdan kendini geliştirememeye, yetersizlik hissine, yetişkinlik döneminde birey olarak bağımsızlaşamamaya yol açabilir. Çocukta olumsuz duyguları oluşturmamak için hareketlerimizi kontrol altına almalıyız. Kendi isteklerimize odaklanmak yerine çocuğun isteklerini anlamaya çalışabiliriz. Sizden yanlış olduğunu düşündüğünüz herhangi bir şey istiyorsa bunu sağlıklı iletişim  diliyle aktarabilirsiniz. En sık karşılaştığımız durumlardan biri çocukların arkadaş ilişkilerinin kısıtlanmasıdır. Arkadaşlarıyla ilişkilerini yönetmemeye çalışın. Ona karşılaşabileceği zorlukları anlatıp baskı uygulamadan takip etmeniz daha faydalı olacaktır. Ayrıca çoğu ailede çocuğun sahip olduğu kapasitenin üstünde başarıların beklentisini gözlemliyorum. Çocuğu olduğu gibi alıp kabul etmezseniz sahip olduğu kapasiteyi de kullanamayabilir. Bir başka problem ise annelerin çocuklarına bebek gibi davranması.. Kıyafetlerini, okul çantasını onun yerine hazırlayan ve hayatını kolaylaştırdığını düşünen anneler var. Bunu yapmak çocuğun sorumluluk bilincini geliştirmez ve özgüvenini zedeler. Cümlelerimden çocuğa yardım etmemelisiniz gibi bir anlam çıkmasını istemem. Elbette onlara yardım edeceğiz fakat onun bir birey olmasına engel olmamalıyız. Her an onların yanında olamayacağımız gerçeğiyle yüzleşip ayakları üstünde durabilecekleri alanı açmalıyız. Tek dünyamız onların hayatı üzerine kuruluysa burada durup kendimizi sorgulamakta fayda var. Sağlıkla kalın..

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P