Masum Gibi Görünen Büyük Tehlike! Çocuğunuzun Oyuncaklarına Mutlaka Bakın...

Çocuklar genellikle gördükleri her oyuncağa sahip olmak ister ancak anne ve babaların oyuncak satın alırken bazı uyarılara dikkat etmesi hayati önem taşıyor. Suda büyüyen, emici polimer top boncuklarla ilgili de çarpıcı uyarılar geldi. Bu emici boncuklar, suya daldırıldıklarında golf topu boyutuna kadar büyüyebiliyor. Yutulmaları halinde ise mide-bağırsak tıkanmalarına yol açabiliyorlar. Ayrıca içerdikleri maddeler nedeniyle kanserojen olarak kabul ediliyor ve ciddi hasarlara sebep olabiliyor.

Furkan Develi
Furkan Develi Tüm Haberleri

Anne ve babalar, çocuklarının keyifli zaman geçirmesi için genellikle oyuncaklar konusunda geniş bir özgürlük alanı sunuyor ve çok çeşitli oyuncakları satın almaya özen gösteriyor. Ancak uzmanlar, bazı oyuncaklar hakkında hayati uyarılarda bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de suda şişen polimer top boncuklar.

O OYUNCAKLARIN TEHLİKELERİ HAKKINDA ÖNEMLİ UYARI

NBC News'te yer alan habere göre; Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada , yıllar süren yaralanma raporları ve güvenlik tavsiyelerinin ardından su boncuklarının küçük çocuklar için ciddi ve büyüyen bir sağlık tehlikesi olmaya devam ettiğini söyledi. Emici polimer boncuklar genellikle çocukların oynayabileceği renkli, sümüksü, duyusal öğeler olarak pazarlanmakta. Yutulabilecek kadar küçükler, ancak suya daldırıldığında bir golf topu boyutuna kadar büyüyebilirler. Bir çocuğun vücuduna girdikten sonra mide-bağırsak tıkanmalarına neden olabilirler.

CPSC, 2018 ile 2022 yılları arasında acil servislerde yaklaşık 7.000 su boncuğu kaynaklı yutma yaralanması kaydetti. Ajans bu hafta toksisite riski taşıyan iki ürün hakkında uyarıda bulunarak tüketicileri su boncuklarını atmaya çağırdı. CPSC'ye göre ürünler güvenli olmayan seviyelerde akrilamid içeriyor, olası bir insan kanserojeni olarak kabul edilen kimyasal bir bileşik. Yüksek düzeyde maruz kalmanın sinir ve üreme sistemleri üzerinde de olumsuz etkileri olabilir.

CPSC bir açıklamada, "Ürün uyarıları, su taneciği tehlikelerinin bir çocuğun yutulması, genleşmesi ve tıkanmasının ötesine geçebileceğini vurgulamaktadır. Akrilamid bilinen bir kanserojendir” dedi. Devamında "CPSC'nin uyarılarındaki büyük su boncukları, Federal Tehlikeli Maddeler Yasası'nı ihlal edecek düzeyde akrilamid içeriyor." ifadeleri kullanıldı. Ajans, on yılı aşkın bir süredir su boncuklarıyla ilgili geri çağırma ve uyarılar yayınlıyor ve bazı ebeveynler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve yasa yapıcılar boncukların tamamen yasaklanması için baskı yapıyor.

San Antonio'lu iki çocuk annesi Ashley Haugen, 2017'de büyük kızına 6. doğum günü için su boncukları satın aldı. Bir hafta sonra, o zamanlar henüz 1 yaşında olan küçük kızı Kipley, ağzının çevresinde döküntüler geliştirdi, huysuzlaştı ve iyi uyumuyordu. Haugen, iki aydan fazla bir süre sonra Kipley'nin şiddetli bir şekilde kusmaya başladığını söyledi. Acil servis doktorları, Kipley'in ince bağırsağında yuvarlak bir kitle fark etti ve su boncukları olduğu anlaşılan şeyi çıkarmak için acil ameliyata aldı. Ancak sorunların devam ettiğini belirten Haugen şunları söyledi: "Sonraki haftalarda Kipley daha da beceriksizleşti ve konuşmayı ya da bebek işaret dilini kullanmayı bıraktı."

Haugen, Kipley'in gelişimsel çocuk doktoru ona "kimyasallara maruz kalma nedeniyle toksik beyin ensefalopatisi teşhisi koydu" dedi ve ekledi: "Kimyasal maruziyetten kaynaklanan bir beyin hasarıdır, dolayısıyla onun için hayatının gidişatını değiştirdi." Kipley'in yuttuğu boncuklar akrilamid içeriyordu. Yaklaşık beş yıl sonra Haugen, su boncuklarının tehlikeleri konusunda farkındalık yaratan, çocukları bu boncuklardan yaralanan aileleri destekleyen ve su boncuğu satışlarının yasaklanması için lobi faaliyeti yürüten kar amacı gütmeyen bir grup kurdu.

CPSC duyurusunda, su boncuklarının vücutta büyümesi halinde "ciddi rahatsızlık, kusma, dehidrasyon, bağırsak tıkanmaları veya ameliyat gerektirebilecek hayati tehlike yaratan yaralanmalara" neden olabileceği vurgulandı. Rochester Üniversitesi'nde pediatrik acil tıp doktoru ve Amerikan Pediatri Akademisi'nin sözcüsü Dr. Elizabeth Murray "Yutulmaları kolaydır, ancak çocuğun gastrointestinal sistemindeyken genişlemeye devam ederlerse, o zaman başımız belaya girer, o zaman o kadar genişleyebilir ki bir miktar tıkanıklığa neden olabilir" dedi. Murray, çocukların acil servise sık sık burunlarına veya kulaklarına su damlacıkları sıkışarak geldiğini, bunun da ağrıya, tıkanmaya veya enfeksiyona neden olabileceğini ekledi.

Çocuklarını nasıl güvende tutacaklarını merak eden ebeveynler için, uzmanlar ise su boncuklarını satın almadan önce evdeki tüm çocukların en az 3 yaşına gelmesini beklemeyi ve oyuncakla oynarken onları denetlemeyi öneriyor. Ebeveynler su boncuklarını küçük çocukların ulaşamayacağı sıkı bir şekilde kapatılmış bir kapta saklamalı ve çocukların boncukları yalnızca sert bir zemin üzerinde bir masa üzerinde kullanmasına izin vermeli, ardından süpürmelidir.

Ancak Haugen, kendi görüşüne göre tüm bu tavsiyelere uymanın bile çocukları yeterince korumayacağını söyledi. Haugen, "Su boncukları şeker gibi görünüyor. Küçükler, dağılıyorlar, sıçrıyorlar, yuvarlanıyorlar ve yıllarca evinizde saklanıyorlar." dedi.

21 Mar 2024 - 12:05 - Yaşam

Mahreç  Furkan Develi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MedyaRota Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MedyaRota hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler MedyaRota editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MedyaRota değil haberi geçen ajanstır.