Çiğdem Erdoğan, DEM Partisi’nin Önergesi Hakkında Konuştu: “Cumhuriyetin Kazanımlarına Haksızlık Olarak Görüyorum”

DEM Partisi tarafından verilen Meclis Araştırma Önergesi üzerine TBMM bugün Ankara’da toplandı. KEFEK Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan AK Parti grubu adına meclis kürsüsünde konuşma yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

AK Parti Grubu adına, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) tarafından verilen ‘Meclis Araştırma Önergesi’ üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan TBMM kürsüsünde konuşma yaptı. Başkan Erdoğan konuşmasında, “DEM Parti grubunun ifadelerini, Cumhuriyetin kazanımlarına haksızlık olarak görüyorum” dedi.

“BU İFADELER CUMHURİYETİN KAZANIMLARINA HAKSIZLIK!”

KEFEK Başkanı ve Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan’ın Konuşması

“Kadınlarımızın her alandaki varlığı ile toplumun bütünü dolayısı ile erkekler için de sosyal refah artacak, ülkesel kalkınma hızlanacaktır. Bu itibarla bizler politika üretenler olarak, kadınların toplumsal hayatın her alanına katılımının önündeki engelleri kaldırmalı, onlara eşit fırsatlar sunmalıyız.

Bu noktada Türk kadınının siyasete katılımına ilişkin bir hususun da özellikle altını çizmek istiyorum. Dem Parti Grubu’nun vermiş olduğu Meclis Araştırma önergesinin gerekçesinde yer alan “Cumhuriyet rejiminin kadınlara seçme ve seçilme hakkını lütfetmiş gibi bir tarih yazımı kullandığına dair” ifadeleri Cumhuriyetin kazanımlarına haksızlık olarak görüyorum.

“CUMHURİYET TARİHİNDE TÜRK KADINI”

“Türk kadını; tarihin her safhasında ve her sahasında, vatanı ve milleti için, hiçbir fedakârlıktan geri durmamıştır. Bu uğurda, gerektiğinde, ön saflarda her türlü cefaya ve çileye katlanmasını bilmiştir.

Denilebilir ki seçme ve seçilme hakkı Türk Kadınının milli mücadele ve kuruluş yıllarında ortaya koyduğu destansı kahramanlığın doğal bir sonucudur. Zira unutulmamalıdır ki; Türk kadını Cumhuriyetle birlikte, seçme ve seçilme hakkını, sözde gelişmiş Avrupa’dan çok daha önce elde etmiştir”

“SON 20 YILDA AK PARTİ”

“Ak Parti olarak son yirmi iki yılda kadınların siyasette aktif olarak rol almasını yerel ve merkezi siyasetin olmaz ise olmaz parçası olarak gördük. Bu kapsamda siyasetin sadece seçilmiş organlarda yapılabileceği kısıtı ile kadınlarımızı sınırlandırmadık. Ak parti 6 milyona yaklaşan kadın üyesi ile siyasi faaliyetlerini sokakta, mahallede, ilçede ve illerde yoğun bir şekilde yürütmektedir. İllerde siyaset akademileri ile kadınların siyasete katılımını desteklemektedir.

AK Parti’nin kadın üye sayısının başka hiçbir parti ile kıyaslanmayacak kadar yüksek olması da kadınların siyaset yapmak için hangi partiyi tercih ettiğinin açık bir göstergesidir. Kadınlarımız siyasette yol alabilecekleri ve kendilerini ifade edebilecekleri partinin AK Parti olduğunun bilincindedirler, farkındadırlar.

Malum olduğu üzere, Ülkemizde; temel bir insan hakkı ihlali olan başörtüsü yasağı, kadınların siyasal alanda aktif olarak var olmalarını sağlayacak kanalların uzun süre kapanmasına yol açmıştır. 2013 yılında “kamusal alanda başörtüsü yasağının” kaldırılması, başörtülü kadının eğitimdeki, çalışma hayatındaki ve özellikle siyasetteki mevcudiyetinin artırılmasını sağlayan, önemli gelişmelerden biridir”

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylediği gibi: “Kadınsız siyaset, kadınsız demokrasi, yalnız kadınlar için değil toplumun bütünü için bir haksızlık ve adaletsizliktir. Kadınların ve gençlerin içinde olmadığı bir demokrasi sürdürülemez.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı olarak vurgulamak isterim ki; Kadınların siyasette artan varlığı ile Türkiye yüzyılının bir kadın yüzyılı haline gelmesi için hiç durmadan çalışmaya devam edeceğiz.

15 Şub 2024 - 17:35 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MedyaRota Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MedyaRota hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler MedyaRota editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MedyaRota değil haberi geçen ajanstır.