Meteoroloji Uyardı: Kar Yağışı Kuvvetli Geliyor!

Meteoroloji’den 28 Ocak Pazar günü için son hava durumu tahminleri geldi. Kar yağışı ile ilgili çok sayıda il için alarm verildi. Bolu çevreleri ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinin yüksek kesimleri, Kastamonu'nun kuzeyinin yüksekleri, Sakarya'nın güney ve doğusunun yükseklerinde kuvvetli kar yağışı bekleniyor.

Furkan Develi
Furkan Develi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kar yağışı Marmara’yı etkisi altına alacak, hava durumu ile ilgili son bilgiler geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (MGM) yapılan son değerlendirmelere göre yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu güney doğusu ile Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Mardin ve Siirt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Kıyı kesimlerde karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde, güney kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak şeklinde olması beklenen yağışların Bolu çevreleri ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinin yüksek kesimleri, Kastamonu'nun kuzeyinin yüksekleri, Sakarya'nın güney ve doğusunun yükseklerinde kuvvetli kar yağışlar olması bekleniyor.

Sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis ile birlikte iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Sıcaklıkların kuzey ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 1-3 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

SAKARYA’DA KAR YAĞACAK MI?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açılamalar dahilinde Sakarya’nın güney ve doğusunun yüksek kesimlerinde kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Şehir genelinde hava sıcaklığı ortalama 3 derecede seyrederken hava parçalı bulutlu ve yağmurlu. Akşam saatlerinden itibaren kar yağışının beklendiği Sakarya’da hava sıcaklığının değişmemesi ve ortalama 3 derece olması bekleniyor.

İSTANBUL İÇİN KAR YAĞIŞI UYARISI

Hava forum sosyal medya hesabı da İstanbul için yaptığı kar yağışı açıklaması için son olarak şu ifadeleri kullandı: “Meteorolojik modellerde İstanbul üzerinde kalp işareti çıktı! Ancak, kalp çıktı ama maalesef yine şehir merkezinde örtü yapacak bir kar gözükmüyor... Kar tanelerini görebiliriz ama bize beyaz örtü bırakmayacak”

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI

Bolu çevreleri ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinin yüksek kesimleri, Kastamonu'nun kuzeyinin yüksekleri, Sakarya'nın güney ve doğusunun yükseklerinde kuvvetli kar yağışı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KAR UYARISI

Öte yandan Prof. Dr. Orhan Şen şu açıklamaları yaptı: "Bugün pazar; Marmara, İç Anadolu, İç Ege ve Karadeniz bölgesinde yağış var. Yağışlar kıyılarda KKY, iç kesimlerde Kar şeklinde olacak. Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Sakarya'nın yüksekleri ve Düzce kuvvetli kar yağışı bekleniyor ulaşımda aksamalar olur. Sabah ve gece sis buzlanma var.

Bugün pazar İstanbul aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu sıcaklık bugün 6 C Gece 2 C. Yarın sıcaklık 4 C ye düşüyor, Yanı kar derecesine. Bu gece ve yarın kky ve kar yağışı İstanbul'da görülebilir."

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Trakya ve iç kesimlerde kar, kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde olması beklenen yağışların, Sakarya'nın güney ve doğusunun yükseklerinde kuvvetli kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. 

SAKARYA 3°C

Parçalı ve çok bulutlu, Aralıklı yağmurlu. Akşam saatlerine doğru kar yağışı bekleniyor

EDİRNE 6°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 

İSTANBUL 6°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 

KOCAELİ 6°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 

TEKİRDAĞ, 6°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin iç kesimlerinin aralık karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. 

DENİZLİ °C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, yüksekleri hafif kar yağışlı 

İZMİR °C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu 

KÜTAHYA °C, 2°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı hafif kar yağışlı 

MUĞLA °C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz ile Mersin'in batı ilçelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin kıyı kesimlerinde yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.  

ADANA °C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu 

ANTALYA °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 

ISPARTA °C, 6°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı hafif kar yağışlı 

MERSİN °C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu, batısı sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. 

ANKARA -1°C, 3°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve hafif kar yağışlı 

ESKİŞEHİR °C, 2°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve hafif kar yağışlı 

KAYSERİ °C, 3°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı ve hafif kar yağışlı 

KONYA °C, 2°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı ve hafif kar yağışlı

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeçegi tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerinde yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; Bolu çevreleri ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinin yüksek kesimleri ile Kastamonu'nun kuzeyinin yükseklerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. 

BOLU °C, 1°C

Çok bulutlu, aralıklı ve kuvvetli olmak üzere kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor. 

KASTAMONU °C, 1°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerin kar yağışlı olması tahmin ediliyor. Yağışların kuzeyinin yükseklerinde zaman zaman kuvvetli olması bekleniyor. 

SİNOP °C, 9°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ZONGULDAK °C, 6°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerin kar yağışlı olması tahmin ediliyor. Yağışların yükseklerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. 

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur, yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. 

RİZE °C, 9°C Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı 

SAMSUN °C, 10°C Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı 

TOKAT °C, 4°C Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 

TRABZON °C, 9°C Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, Ardahan, Kars, Erzurum, Van, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte gece ve sabah saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor. 

AĞRI °C, -2°C Çok bulutlu 

ERZURUM °C, -4°C Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 

MALATYA °C, 2°C Çok bulutlu 

VAN °C, 1°C Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Mardin, Batman ve Siirt çevleri aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

DİYARBAKIR °C, 6°C Parçalı ve çok bulutlu 

GAZİANTEP °C, 6°C Parçalı ve çok bulutlu 

MARDİN °C, 5°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı

ANKARA GÜNE KARLA UYANDI

Ankara’da sabaha karşı başlayan kar yağışı kenti beyaza bürüdü. Başkent’te sabaha karşı başlayan kar yağışı nedeniyle cadde ve sokaklar beyaza büründü.

İHA'nın aktardığına göre; Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin kar temizleme araçları oluşabilecek olumsuz durumlara karşı teyakkuz halinde bekledi. Belediye işçileri, işlek caddeleri ve sokakları tuzladı.

Meteorolojiden alınan bilgiye göre, kar yağışı gün içerisinde devam edecek.

28 Oca 2024 - 11:30 - Çevre

Mahreç  Furkan Develi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MedyaRota Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MedyaRota hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler MedyaRota editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MedyaRota değil haberi geçen ajanstır.