Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun

HAK-İŞ Sakarya Konfederasyonu İl Başkanı ve HİZMET-İŞ Sendikası Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, Cumhuriyetin ilanının 100. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz. Türkiye Yüzyılı Vizyonu ışığında ülkemizin ikinci yüzyılının, emeğin, üretimin ve alın terinin yüzyılı olmasını temenni ediyoruz”

Canan Güzeldere
Canan Güzeldere Tüm Haberleri

Gökdemir; “HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir coşkuyla kutluyoruz. 29 Ekim 1923 yılında büyük zorluklar, eşsiz özveri, gayret ve kahramanlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti bugün bir asırlık şanlı tarihini Türkiye Yüzyılı vizyonu ile taçlandırıyor.

Cumhuriyet, geçmişten geleceğe uzanan bir beraberliktir. Irkı, dini, dili, inancı, mezhebi, derisinin rengi ve cinsiyeti ne olursa olsun her Türk vatandaşının ortak varlığı ve değeridir. Kuruluşundan bu yana Cumhuriyetin en önemli teminatı, halkımızın Cumhuriyet ideallerini sahiplenmesi ve koruma iradesi olmuştur.

Cumhuriyet ilan edildiğinde egemenliğin kayıtsız şartsız milletin kendisine ait olduğu, milletin gücünün üzerinde hiçbir gücün olamayacağı en açık haliyle ifade edilmiştir. Geçmişten bu yana, devletimizi bölmeye, parçalamaya çalışanlar, özgürlüğünden ve bağımsızlığından vazgeçmektense ölmeyi tercih eden asil bir milleti karşısında bulmuştur. En son 15 Temmuz’da milletimiz, iradesinin üzerinde tahakküm kurmak isteyenlere karşı dimdik durmuş, demokrasiden yana tavrını çok net bir şekilde göstermiştir. Gücünü geçmişten alan ve geleceğe emin adımlarla yürüyen Türkiye, şanlı tarihi birikimi ve sağlam demokrasisiyle dün olduğu gibi bugün de karşısına çıkan bütün sorunların üstesinden gelebilecek güce ve imkana sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana dünyada eşi görülmemiş başarılara imza atmıştır. Modern bir devlet olarak siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda, demokratikleşme, hukuk devletini gerçekleştirme, ekonomik, sosyal ve siyasi gelişmeler gösterme noktasında önemli aşamalar kaydetmiştir.

Cumhuriyetin, demokrasi ve özgürlüklerin elde edilmesindeki yegâne güç olduğunu biliyoruz. Artık darbeler tarihinin üzerimizdeki ağır yorgunluğunun sona ermesini, Anayasamıza sinmiş olan 12 Eylül darbesi ruhunun sökülüp atılması gerektiğine inanıyoruz. HAK-İŞ olarak Yeni Anayasa tartışmalarını destekliyoruz. Sivil, demokratik ve katılımcı bir Anayasa’nın Türkiye’nin acil ihtiyacı olduğunu biliyor ve bu yönde hızla adımlar atılmasını bekliyoruz.

Türkiye’nin ikinci yüzyılının demokrasimizin daha da güçlendiği, demokratik hak ve özgürlükleri daha da geliştiren ve güçlendiren yeni bütünsel bir sivil Anayasa ile taçlandırılmasını temenni ediyoruz.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, ülkemize, insanımıza ve bu ülkenin geleceğine güveniyoruz. Türkiye demokrasi yolunda ilerlemeye devam edecektir. Umutlarımızı kaybetmeden, geleceğe ait beklentilerimizden ve hedeflerimizden vazgeçmeden, kendimize güvenerek yaşadığımız bütün sorunların üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Ülkemizin birliği, bekası, bağımsızlığı ve geleceği için bölgesinde etkin, güçlü, oyun kurucu ve söz sahibi bir Türkiye olma yolundaki mücadelesini destekliyoruz. Ülkemizin başarısının, sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını, bölgemizdeki, küremizdeki ve bütün dünyadaki mazlum ve mağdurlar için de bir umut olduğuna yürekten inanıyoruz.

Demokrasi ve özgürlüklerin öneminin farkında olarak, insan hakları başta olmak üzere, tüm temel haklardan yoksun bırakılan ve soykırıma uğrayan Filistin halkının şanlı direnişini destekliyoruz. Başkenti Kudüs olan özgür ve bağımsız Filistin devletinin kurulmasının, dünya demokrasi tarihi adına büyük bir eşik olduğunun görülmesini istiyoruz.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıldönümünü, büyük bir coşku ile kutluyor, vatan uğrunda canını feda eden bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıldönümünü, Türkiye işçi hareketine, çalışma hayatına ve tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Cumhuriyetimizin İkinci Yüz Yılının emeğin, üretimin ve alın terinin yüzyılı olmasını temenni ediyor, nice yıllar diliyoruz.”

28 Eki 2023 - 15:00 - Gündem

Muhabir  Canan Güzeldere


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MedyaRota Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MedyaRota hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler MedyaRota editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MedyaRota değil haberi geçen ajanstır.