Atabek, TBMM’de RTÜK Hakkında Konuştu

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, RTÜK hakkında konuşma yaptı.

Video için play'e tıklayın

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) hakkında konuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de konuşan Atabek, RTÜK’ün çalışmalarının son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Atabek, mecliste yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: " Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri, Yüce Meclisimizi ve aziz milletimizi saygı ile selamlıyorum. Genel Kurul bütçe görüşmelerinde Grubumuz adına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üzerine söz almış bulunuyorum.

Televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetleri sektörünü, düzenlemek ve denetlemek amacıyla, idari ve mali özerkliğe sahip bir kamu tüzel kişiliği olarak kurulan RTÜK, 6112 sayılı Kanunla kendisine verilen görevleri bağımsız olarak yerine getirmektedir.

Üst Kurul, programlar yayınlandıktan sonra ilgili yasa hükümlerine uygunluk açısından denetlemekte olup, Üst Kurulun programlara yayından önce müdahale etme veya programları yayından kaldırma yetkisi yoktur. Üst Kurul tarafından alınan kararlar, idari yargı denetimine açık olup, son karar yargı tarafından verilmektedir.

RTÜK’ün kırmızı çizgileri bellidir. Milli güvenlikten taviz vermeyen, terör propagandasına asla müsaade etmeyen RTÜK, çocuklara, kadınlara ve dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık yapmaktadır. RTÜK çoğulculuktan, özgür basından ve medya kuruluşlarının serbestçe habercilik yapabilmesinden yanadır. 

Geleneksel medyanın değerini bilen RTÜK, bir yandan onların yeni gelişmelere ayak uydurması için rehberlik ederken, diğer yandan da dijital medya düzenine ilişkin düzenleme ve denetleme faaliyetlerini hızla sürdürmektedir.

RTÜK, 2023 ve 2053 hedeflerimiz doğrultusunda hareket ederek lisanslama çalışmalarını hızla tamamlayarak emsallerine fark atmıştır.

G-20 üyesi olan ülkemiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN önderliğinde dünyanın en büyük 10’uncu ekonomisi olmaya aday pozisyonuyla, her sektörde olduğu gibi, medya alanında da uluslararası oyunculara yeni fırsatlar sunmaktadır.

Kısa süre içinde, sektörün önderi olan, dev yayıncı şirketler, Türkiye’ye güvenerek yatırımlarını yapmışlardır. Daha önce Yasa ve yönetmelik dışı olan dijital yayıncılık alanı artık kayıt dışı değildir. Lisanslama öncesinde tek kuruş vergi vermeyen Türkiye’de abone sayıları 5 milyonu geçen, dev uluslararası kuruluşlar artık idari ve mali sorumluluk altındadır. Daha önce hukuki karşılığı da bulunmayan bu platformlar, şimdi tıpkı geleneksel medya gibi, yargı denetimine açıktır.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, her zaman olduğu gibi bugün de, izleyici ve dinleyicilerin ifade ve haber alma özgürlüğünün teminatı olmaya, devam etmektedir. 

-RTÜK, çocuklara ve gençlere yönelik faaliyetlerine son dönemde ağırlık vermiştir. Üst Kurul, toplumsal ve kültürel değerlerimize saygılı, çocuk, kadın, yaşlı ve engelliler ile dezavantajlı grupları gözeten yayınlar için, yoğun gayret göstermektedir.

Medya Okuryazarlığı konusunda çocukların ve gençlerin bilinçlenmesine özel önem verilmektedir. Bu minvalde Medya Okuryazarlığı konusunda farkındalığın artırılması ve medyanın daha sağlıklı, etkin ve bilinçli kullanılmasını sağlamak amacıyla Üst Kurul tarafından Kamu Spotu dizisi hazırlanmıştır.

RTÜK, gelişen Teknolojiyle Medya Okuryazarlığının, Dijital Okuryazarlığa evrilmesi anlayışındadır. Bu maksatla Milli Eğitim Bakanlığı ile yeni bir protokol imzalayan RTÜK, yurt dışındaki Türk çocuklarına ve ailelere yönelik olarak gerçekleştirilen, Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştaylarında farkındalık, faaliyetlerini çeşitlendirmiştir.

Kısacası, RTÜK hem dijital medya düzenine ilişkin aksiyon alırken hem de çocuk ve gençlerimizin korunmasına yönelik olarak yoğun gayretler göstermektedir.

Milli ve manevi değerlerimizi muhafaza etmek adına yürütülen başarılı çalışmalar için, RTÜK Başkanı kıymetli hemşerim Sayın Ebubekir ŞAHİN ve ekibini yürekten tebrik ediyorum.

İki kız annesi bir vekil olarak da aile, çocuk ve kadın konusundaki hassasiyetleri için ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle bütçemizin hayırlı olmasını diliyor, Yüce Meclisimizi ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum"

 

08 Ara 2022 - 17:23 - Gündem

Muhabir  Muhammet Fışkın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MedyaRota Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MedyaRota hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler MedyaRota editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MedyaRota değil haberi geçen ajanstır.