Başvuru Miktarı 30 Bin TL Oldu: 1 Ekim’de Yürürlüğe Girecek

Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği yayınlandı. Yayınlanan yönetmeliğe göre Tüketici hakem heyetlerinde başvuru miktarı 1 Ekim itibariyle 15 bin TL'den 30 bin TL'ye yükseldi.

Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği yayınlandı. 1 Ekim’de yürürlüğe girecek olan yönetmelik şu şekilde:

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURULARDA PARASAL LİMİTLER 30 BİN TÜRK LİRASINA ÇIKARILMIŞTIR

2022 yılı itibarıyla değeri 15.430 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetleri görevli iken; ilgili maddede yapılan değişiklikle daha fazla sayıda uyuşmazlığın yargıya intikal ettirilmeden çözüme bağlanması amacıyla parasal değer 30.000 Türk Lirasına yükseltilmektedir.

Buna göre tarafların değeri 30.000 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetlerine başvuruları zorunlu olup 30.000 Türk Lirası ve üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılamayacaktır. Değişen parasal sınırlar ayrımı sebebiyle tüketici mahkemelerine ve arabuluculuk bürolarına başvuru yaparken dikkat edilmelidir.

TÜKETİCİLERİN HAK ARAMA YOLLARI KOLAYLAŞTIRILMIŞTIR

İl tüketici hakem heyetlerinin il sınırları içinde, ilçe tüketici hakem heyetlerinin ise ilçe sınırları içinde yetkilerine devam etmelerinin yanı sıra il veya ilçe tüketici hakem heyetinden hangisine başvuru yapılabileceğini belirleyen ve bugüne kadar süregelen “parasal sınır” ayrımı ortadan kaldırılmış olduğundan tüketicilerin tercihlerine bağlı olarak başvuru yapabilecekleri yetki çevreleri genişletilmiştir.

Diğer taraftan; tüketicinin yerleşim yeri veya tüketici işleminin yapıldığı yerde tüketici hakem heyetinin bulunmaması halinde, tüketicilerin yetkili tüketici hakem heyetine iletilmek üzere kaymakamlıklara başvuru yapabilmesine imkan sağlanmıştır.

Ayrıca tüketicilerin, tüketici hakem heyeti kararına karşı tüketici mahkemesine itiraz yolu genişletilmiş ve tüketici hakem heyetinin bulunduğu yerdeki tüketici mahkemesinin yanı sıra tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki tüketici mahkemesine de itiraz edebileceği hükmü getirilmiştir.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNİN KURUMSAL VE TEKNİK ALT YAPISI İYİLEŞTİRİLMİŞTİR

Tüketici hakem heyetlerinin kurumsal yapısı iyileştirilmiş, heyete üye olabilmenin koşulları yeniden düzenlenmiş ve raportör kadrolarının artırılmasına ağırlık verilmiştir.

Buna ek olarak tüketici hakem heyetlerince daha hızlı ve en az maliyetle tebligat yapılabilmesi adına diğer kurumlara ait tüm teknik altyapılarla uyum sağlanmış olup elektronik ortamda tebligat sistemleri güçlendirilmiştir.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNİN YARGI ÖNCESİ ÇÖZÜM OLANAKLARI ARTIRILMIŞTIR

Tüketici hakem heyetine yapılacak başvuruda bulunması gereken zorunlu bilgilerde eksiklik ya da tutarsızlık bulunması durumunda, tüketici hakem heyeti tarafından başvurular hakkında ret kararı verilmeden önce yedi gün süre verilmek suretiyle başvuru sahibinden ek bilgi veya belge istenmesi zorunlu tutularak tüketicilerin mağdur edilmemesi amaçlanmıştır.

Diğer taraftan mağduriyetlerin en aza indirilmesi ve en hızlı şekilde çözüme ulaşılması amacıyla taraflardan her biri, kararın tebliğinden itibaren on beş gün içinde, ilk başvurusunda yer alan talepleriyle ilgili olarak tüketici hakem heyetince karar verilmeyen hususlarda, kararın tamamlanmasını isteyebileceğine ilişkin düzenleme getirilmiştir.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BİLEREK BİLGİ VEYA BELGE SUNMAYANLARIN YARGILAMA GİDERLERİNE KATLANMASI ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR

Yapılan değişiklikle, satıcı ve sağlayıcılar tarafından mevcut olduğu halde tüketici hakem heyetine sunulmayan bilgi veya belgenin itiraz aşamasında tüketici mahkemesine sunulması nedeniyle kararın iptali halinde tüketici aleyhine yargılama giderine ve vekâlet ücretine hükmedilemeyeceği düzenlenerek tüketicilerin mağdur edilmemesi amaçlanmıştır.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNİN İNCELEME SÜRESİ HIZLANDIRILMIŞTIR

Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurular, başvuru tarih ve sırasına göre altı ay içinde görüşülerek karara bağlanmaktadır. Yapılan başvurunun niteliği dikkate alınarak, ilave süre altı aydan üç aya düşürülmüş, mağduriyetlerin daha hızlı çözümlenmesi adına tüketici hakem heyetlerinin karar alma süresi kısaltılmıştır.

Sakarya Ticaret İl Müdürlüğü ve Tüketici Hakem Heyetleri olarak 2020 yılında yaklaşık 7.000 adet, 2021 yılında yaklaşık 6.500 adet başvuru çözüme kavuşturulmuştur.

Bu kapsamda; İlimizde Tüketiciler Kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyetleri bürolarına yada Sakarya Ticaret İl Müdürlüğüne başvuruda bulunabileceklerdir.

30 Eyl 2022 - 15:19 - Gündem

Muhabir  Canan Güzeldere


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MedyaRota Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MedyaRota hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler MedyaRota editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MedyaRota değil haberi geçen ajanstır.