Mengen: Sınavsız 8 Yıl Uzmanlık, 12 Yıl Başöğretmenlik İçin Yeterlidir

Memur-Sen İl Temsilcisi, Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Uzmanlık ve başöğretmenlik meselelerine değinen Mengen, “sınavsız 8 yıl uzmanlık, 12 yıl başöğretmenlik için yeterlidir” dedi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

17 Ağustos depreminin sene-i devriyesi dolayısıyla, depremde hayatını kaybedenlere rahmet ailelerine sabırlar dileyen Memur-Sen İl Temsilcisi, Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, “Kendini bilim adamı olarak tanıtan, bilirkişi formatında çeşitli programlar da konuşmacı kisvesi altında yorumlar yapan ve geçmiş yıllarda da Sakarya’mız da yaptığı bir konuşmada milletimizin değerlerinden uzak, ötekileştirici zehirli dili ile inancından dolayı başörtüsü takanlara karşı, “başörtülü rehber öğretmen”, “başörtülü psikolog” olmaz diyerek, eski Türkiye özlemi çeken o zevat yeniden zehrini akıtmaya başlamış. Yazık ülkeme yazık, milletime yazık… Artık bu zihniyetin bitmesi gerekiyor… ” şeklinde konuştu.

“ÇOK DAHA İYİ NOKTALARA ULAŞACAĞIZ”

Eğitim çalışanlarının sorunlarının bir bir çözüme kavuştuğunu ve kavuşmaya devam edeceğini belirten Mengen, “Tabii bugünlere kolay gelinmedi. Onlarca yılın birikmiş sorunlarını tek tek çözdük. Eğitim çalışanlarının özlük ve ekonomik haklarını en iyiye yükseltmeye devam ediyoruz. 3600 ek gösterge, Öğretmenlik Meslek Kanunu, Kariyer Basamakları gibi son dönemde gündemde olan konularda yetkili sendika olmanın sorumluluğu, üyelerimizin istekleri, alandan gelen talepler ile kamuoyu oluşturarak çözüme kavuşturduk. Bu konular son günlerde her ne kadar karalama kampanyaları ve algı operasyonları, yalan-yanlış iftiralar ile itibarsızlaştırılmaya çalışılsa da biliyoruz ki cumhuriyet tarihinde ilk kez bu kazanımlar talep edildi ve uzun mücadeleler neticesinde elde edildi. Geçmişte konuşulmayan, bırakalım tartışılmasını konuşmanın bile yasak olduğu, belli kalıplar içine sıkıştırılan düşünler, bizim yetkili olduğumuz dönemde kazanıma dönüştü. Tabi ki beğenmediğimiz, eksik yönleri de kalıyor ama yine biliyoruz ki yeni mücadeleler ile bu eksikler tamamlanacak ve çok daha iyi noktalara ulaşacağız” diye konuştu.

İYİ Kİ EĞİTİM BİR SEN VAR!

Eğitim Bir Sen’in çalışmalarından bahseden Başkan Mengen, “Uzman ve başöğretmenlikte bizim teklifimiz; 8 yılını dolduran öğretmenlerimizin Uzman Öğretmen, 12 yılını dolduran öğretmenlerimizin Başöğretmen olabilmesi yani hizmet yılı üzerinden bu unvanların verilmesiydi. Ancak bakanlık bunun mümkün olmayacağını, tüm bakanlıklarda unvan sınavlarının yapıldığını ve kariyer basamağı olacaksa bunun sınavla olabileceği kararına vardı. Tabi süreç içerisinde sınav olmayacaksa sadece yüksek lisans ya da doktora yapanlara bu unvanların verilmesi de bakanlıkça dile getirildi. Bizim Eğitim-Bir-Sen olarak 5. Dönem Toplu sözleşme sürecinde teklifimiz kayıtlarda mevcut. Orda olduğu şekliyle aynen aktarıyorum: Millî Eğitim Bakanlığı kadrolarında, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dâhil kadrolarda bulunanlardan en az 8 yıl süreyle fiilen öğretmenlik yapmış olanlara uzman öğretmenler; en az 12 yıl süreyle fiilen öğretmenlik yapmış olanlara ise başöğretmenler için öngörülen özel hizmet tazminatı ödenir” ifadelerini kullandı.

“TÜM BEKLENTİLERİ KARŞILAYACAK ADIM ATILMALI”

Başkan Murat Mengen sözlerine şöyle devam etti: “Önceki gün Sayın, Milli Eğitim Bakanı’nın bir televizyon kanalında yaptığı açıklama Eğitim Bir Sen’in verdiği mücadele ile Kariyer Basamaklarından yani Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenliğin belli şartlar içinde tüm öğretmenlerimizi kapsamasının Eğitim Bir Sen’in teklifi olduğunu ortaya koymuştur. Tekrar altını çizerek ifade etmek gerekirse Eğitim Bir Sen olarak bizim teklifimiz “8 yılını tamamlayan öğretmenlerimizin sınav olmaksızın Uzman Öğretmen olması, 12 yılını tamamlayan öğretmenlerimizin sınavsız Başöğretmen olmasıdır. Yine biz Bakanlıkla tüm görüşmelerimizde alanda ki beklenti karşılansın istedik. 12 saat süren TBMM Eğitim Komisyonu görüşmeleri ile Genel Kurul sürecinde Bakanlık ve yasa yapıcılar “sınavsız uzmanlık olmayacağı” kabulüyle kimi haklı taleplerimize de kapı aralamamıştır. Sayın Bakanın ilk açıklamaları, “iyi ki sendikalar var” dedirtiyor. Yoksa yüksek lisans ve doktorası olmayan öğretmenin şansı da olmayacakmış anlaşılan. Eğitim-Bir-Sen olarak biz ne dediğimizi de ne istediğimizi de farkındayız. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri rahatlatmak, yeni bir eğitim-öğretim dönemine stressiz girmelerini sağlamak istiyorsa, Meslek Kanunu ile ilgili sahanın taleplerini görmeli, tüm beklentileri karşılayacak yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmek için adım atmalıdır.”

ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ ARTIRILMALIDIR

Hazırlık ödeneğinin arttırılması gerektiğini sebepleriyle birlikte dile getiren Murat Mengen, “Uzun süre hepimizin bildiği bir ekonomik dalgalanmaya şahit olduk. Eğitim-Bir-Sen olarak Cumhurbaşkanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na başvurarak, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin en az yıllık TÜFE değişim oranına tekabül eden tutarda artırılmasını talep ettik. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ek 32. maddesinde, “Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dâhil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir” hükmü yer almaktadır. Diğer taraftan, 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 6. Dönem Toplu Sözleşme’nin “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” bölümünün “Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği” başlıklı 11. maddesinde, “657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesinde öngörülen öğretim yılına hazırlık ödeneği; 2022 yılında 1.325 TL, 2023 yılında 1.400 TL olarak ödenir” hükmü bulunmaktadır. Toplu sözleşmede öngörülmüş öğretim yılına hazırlık ödeneği miktarının satın alma gücünün, ödeneğin amacını yerine getiremeyecek şekilde aşırı düşmüş olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle, 657 sayılı Kanun’un ek 32. maddesi çerçevesinde 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 6. Dönem Toplu Sözleşme’nin “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” bölümünün 11. maddesine göre ödenmekte olan 2022 ve 2023 yıllarına münhasır öğretim yılına hazırlık ödeneğinin en az yıllık TÜFE değişim oranına tekabül eden tutarda artırılması ve bu amaçla ilgili toplu sözleşme metninde değişiklik yapılması elzemdir” dedi.

PROMOSYON ANLAŞMALARI GÜNCELLENMELİ

Promosyon anlaşmalarının güncellenmesi gerektiğini belirten Mengen, “Yine bir başka talebimiz promosyon anlaşmalarının güncellenmesidir. Son günlerde yapılan promosyon anlaşmalarını duyuyoruz. 30 bin liraların üzerine çıkan anlaşmalar yapılıyor. Bu durum doğal olarak eski promosyon ihalelerinin de yenilenmesini gündeme getirdi. 2021 Kasım ayında 3 bin tl civarında olan anlaşmalar 3-4 ay sonrasında 3-4 katı oranlara ulaştı. Bu günlerde çok daha üzerine çıktı. Enflasyon ve kur dalgalanmaları nedeniyle maaşlar da ciddi oranda arttı. Bu sebepten enflasyon karşısında eriyen banka promosyonlarının yeniden revize edilmesi çağrısında bulunuyoruz. Bilindiği üzere Toplu Görüşme dönemindeki teklifimiz ile, kamu görevlilerinin maaşlarının/ücretlerinin bankalar aracılığıyla ödenmesinden kaynaklı olarak kamu kurum ve kuruluşları ile bankalar arasında protokol yapılması ve “promosyon” adı altında kamu görevlilerine ek mali imkanların sağlanmasına yönelik çabalarımız karşılık bulmuş ve düzenleme 26588 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2007/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile yürürlüğe girmiştir. Daha sonraki süreçte maaş promosyonlarının tamamının kamu görevlilerine ödenmesi yönündeki ısrarımızla promosyon ödemeleri, 2010 yılında yeniden düzenlenerek maaş promosyonlarının tamamının kamu görevlilerimize ödenmesi uygulamasının hayata geçirilmesi sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

TUTARLAR REVİZE EDİLMELİ

Sendika temsilcileri ve bankaların tekrar bir araya gelerek tutarları revize etmesi gerektiğini söyelyen Murat Mengen, “Kamu kurum ve kuruluşları ile bankalar arasında, ekonomik veriler ve hedefler dikkate alınarak promosyon anlaşması yapılmakta ve kamu görevlilerine ek mali imkan sağlanmaktadır. Nitekim pandemi süreci ile başlayan küresel krizin yansıması olarak ekonomide yaşanan dalgalanmalar Ve yüksek enflasyon rakamları, kamu görevlileri adına bankalara yatırılan paraların hacmini de artırmıştır. Diğer taraftan, kamu görevlileri için bankalara yatırılan parasal miktar büyük oranda artmasına rağmen geçmiş dönem itibariyle yapılan anlaşmalar gereği kamu görevlilerine verilen promosyon ödemeleri düşük kalmıştır. Bu çerçevede, yeni yapılan anlaşmalar kapsamında ödenen promosyon ödemeleri ile geçmiş dönem promosyon ödemeleri arasında uçurum oluştuğu gerçeği görülmeli, promosyon ödemelerinin kamu görevlilerinin emek ve ücretlerinden kaynaklanan bir hak olduğu unutulmamalıdır. Bu itibarla geçmiş dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri; bazı kurumlarda yapılan yeni promosyon sözleşmeleri ile uyumlu hale getirilerek güncellenmeli, ekonomik koşullar ve enflasyon durumu gözetilmeli, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri kamu görevlilerinin hakkını ve hukukunu koruyacak şekilde harekete geçerek sendika temsilcileri ve bankalar ile tekrar bir araya gelmeli, değişen durum ve şartları dikkate alarak promosyon tutarlarını revize etmelidir” diye konuştu.

İLLER ARASI YER DEĞİŞİKLİKLERİNE İPTAL HAKKI VERİLMELİDİR!

Başkan Murat Mengen sözlerine şöyle devam etti: “Öğretmenlerin isteklerine veya mazeretlerine bağlı olarak iller arasında yer değişikliği sürecinin mümkün mertebe talebi karşılayacak şekilde gerçekleştirilmeye çalışıldığını belirten Mengen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm kamu personelinin üçte birlik bir kesiminin personel işlemlerini yürüten Bakanlığın önündeki zorlu görevin üstesinden gelmek için gösterdiği çaba ortadadır. Ancak ülkemizin son bir buçuk yıllık zaman dilimine damgasını vuran enflasyon ve konut kıtlığının yol açtığı yüksek konut kiraları, öngörülemeyen bir tercih faktörü olarak yer değişikliği sürecine etki eder hâle gelmiştir. Bu itibarla, tercih ettikleri görev yerlerinde karşılayamayacakları kadar yüksek kira bedelleriyle karşı karşıya kaldıkları gerçeği göz önünde bulundurularak iller arası yer değişikliği yapan öğretmenler yönünden iptal hakkı tanınmalıdır.”

Farklı illerde sözleşmeli öğretmen pozisyonlarında görev yapan eşlerin aile bütünlüğü sağlanmalıdır! Halen Bakanlık kadrolarında farklı illerde sözleşmeli öğretmen pozisyonlarında görev yapan eşlerin, aile bütünlüğüne dayalı yer değişikliği işlemlerinin gerçekleştirilmesi konusunda haklı ve yerinde talepleri olduğunu söyleyerek, “Anayasal bir hak ve evrensel hukukun bir gereği olan aile bütünlüğünün sağlanması için geçmiş yıllardaki uygulama 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlangıcından önce gerçekleştirilmelidir. Keza geçen yıllarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri dışında kalan illerde görev yapmakta olan öğretmenlerin, istemeleri hâlinde süre şartı aranmaksızın istihdamda güçlük çekilen yerlere yer değiştirme isteğinde bulunabilmelerine imkân sağlanmıştı.

Öğretmen açığı bulunan yerlerin öğretmen ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra, yer değişikliği talebinde bulunan öğretmenlerin bu taleplerinin karşılanmasına da hizmet eden bu uygulamanın yeniden hayata geçirilerek 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlangıcından önce gerçekleştirilmesi yerinde olacaktır.”

İKİNCİ DEFA İLLER ARASI YER DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİ KARŞILANMALIDIR

Öğretmenlerin 2022 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmenin Ağustos ayı itibarıyla tamamlanacağını, ancak başvuru şartlarını haiz, yer değişikliği başvurusunda bulunmasına rağmen, norm kadro nedeniyle talepleri karşılanmayan çok sayıda öğretmenin bulunduğunu vurgulayan Mengen, “Bu suretle yer değişikliği talepleri karşılanmayan öğretmenlerin taleplerinin haklı gerekçeleri ve oluşan mağduriyetleri halen giderilememiştir. Bugüne kadar yer değişikliği taleplerinin karşılanması konusunda gerekli iradeyi ortaya koyan Bakanlık, aynı olumlu yaklaşımı ve inisiyatifi, iller arası yer değişikliği taleplerinin karşılanması noktasında ikinci defa başvuru hakkı verilmesi suretiyle de göstermelidir. İller arası yer değişikliği talepleri karşılanamayan öğretmenlere, norm güncellemelerini müteakip ikinci defa başvuru hakkı verilmelidir” ifadelerini kullandı.

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARI YAPILMALIDIR

Görevde yükselme ve unvan değişikliklerinin sınav ile yapılması gerektiğini ifade eden Mengen, “Kariyer ve liyakat ilkeleri bağlamında kamu görevlileriniz memuriyetlerinde, görevlerinde, mesleklerinde kariyer tercihlerinde ilerlemesine ve daha iyi özlük haklarına ulaşmalarına olanak sağlayan, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının mutlaka bu yıl içerisinde takvime bağlanması ve gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu sınavın gerçekleşmesi uzunca bir süredir gözü kulağı Bakanlık tan gelecek bir haberde olan eğitim çalışanı kamu görevlilerinin bir kenlentisi ve özlemi haline dönüşmüştür” dedi.

BAKANLIK OKULLARDA MUTLAKA BÜTÇE OLUŞTURMALIDIR

Başkan Mengen sözlerini şöyle tamamladı: “Yanlış hatırlamıyor isem 19. Milli Eğitim Şurası olması gerekiyor, burada alınan kararlardan bir tanesi de okullarımın öğrenci sayılarına göre bütçelendirme meselesi idi. Şunu kabul etmemiz lazım. Öğrencilerimize verilen, verilmesi istenen her hizmetin bir bedeli oluşmaktadır. Temizlik ve güvenlik başlı başına önemli harcama kalemlerini oluşturmakta. Şunu açıkça söylemek lazımsa, okullarımızın kayıt parası veya bağış adı altında para toplamasına karşıyız ancak biraz önce söylediğim hizmetlerinde mutlaka karşılanması gerekmektedir. Önceki senelerde TYP dediğimiz İŞKUR üzerinden sağlanan personeller okullarımızda ki açığı neredeyse kapatacak şekilde idi. Sn. Bakanımız geçenlerde ilimizi ziyaret etti. Alandan aldığımız bilgilere göre okullarımızın ihtiyaçları karşılanacak olması bizi de okul yöneticilerimizi de mutlu etmiştir. Tabi bu konuda hani hakkı teslim etmek gerekir, Sn. İl Müdürümüz Ebubekir Bey’in de takdire şayan çalışmaları var. Ben şu ana kadar alandan gelen bir talebe, bir isteğe hayır dediğini duymadım. Sakarya’mız belki de tarihinde görmediği teveccühü ve yatırımı görmekte.”

18 Ağu 2022 - 10:11 - Gündem

Muhabir  Muhammet Fışkın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MedyaRota Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MedyaRota hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler MedyaRota editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MedyaRota değil haberi geçen ajanstır.