banner10

banner11

14.07.2020, 10:55

Güzel ve Lezzetli

Güzel ve lezzetli bir yemek kim yemek istemez ki? Hepimizin annesi, ablası, babası artık evde kim yemek yapıyor ise bir nevi aşçıdır diyebilir miyiz? Bana kalırsa neden olmasın..

Tabi ki kesinlikle profesyonel bir aşçıdan bahsetmiyorum burada. Bizim evdeki aşçılar biraz daha pratikçi, bazen daha dikkatsiz olabilmekteler.

Eğer bir yemeğin lezzetinin yerinde ve kokusunun da güzel olmasını istiyorsak birkaç noktaya dikkat etmekte fayda var.

Öncelikle yemeğin içine koyacağımız malzemeler kaliteli olmalıdır aksi halde yemek ilk adımda fiyasko olacaktır, istenilen beklenilen kalitede olmayacaktır. Sonrasında hazırlama ve pişirme işleminde dikkat edilmesi gereken bir nokta malzemenin besin değerinin korunuyor olmasıdır yoksa yine malzeme kaliteli olsa bile faydayı az sağlayacağızdır. Kesinlikle hijyene dikkat edilmeli ve temiz bir ortamda çalışılmalıdır çünkü kimse tabağında saç, tüy, kıl, kirpik görmek istemez…

Yemek pişiriyoruz güzel hoş ancak doğru kapta ve doğru şekilde mi pişiriyoruz yani örnek vermek gerekirse bir fırın yemeğini tencerede ocak üzerinde yapmaya çalışırsak yine beklenilen altında bir tat ile karşılaşmamız çok muhtemel olacaktır.

Yemeğin lezzeti, görünüşü, şekli, kokusu, rengi, kıvamı bizde o yemek için heyecan yaratabilir.

Yemeğe renk veren domates, salça, biber, maydanoz sıkça kullandığımız gıdalardır. Yiyeceklerin kendi doğal renkleri ise yapılarında bulunan pigmentler ile olmaktadır. Klorofil yeşil renk verirken, karoten sarı renk verir, flavon beyaz renk vermektedir gibi. Bu pigmentler ısı, asit, ışık, oksijen ile değişime uğramaktadır. Hemen bir örnek verecek olursam; kırmızı lahanaya sirke koyarsak hemen rengi pembemsi olur. Bir can alıcı nokta daha söyleyip diğer bir faktöre geçeceğim.. Brokoli haşlarken az miktarda bir karbonat renginin daha parlak olmasını sağlayacaktır.

Yemek kokusu; bazen çok güzel gelebilirken bazen de çok ağır gelebilmektedir tabi bu durum bizim biraz aç veya tok olmamıza bağlı olarak da değişmektedir.

Maydanoz, nane, reyhan, kekik, biberiye, yenibahar, karabiber vb baharatlar ile yemeğin kokusu çeşitlendirilebilir.

Yemek şekli ve kıvamı; hepimizin alışılagelmiş yeme alışkanlıkları bulunmaktadır. Bir dolma biberi kasede yiyen yoktur herhalde. Ancak bir dolma biberi tabakta yerken de yanına yoğurt konulduğunda ikisinin karışma ihtimali nedeniyle göze hoş gelmeyecektir ve sizi olmasa da belki yanınızdaki kişiyi yemekten soğutacaktır. Dolayısıyla her yemeğin, her besinin bir sunuş şekli vardır. Bir cacığın çok kıvamlı olması da beklenemez çok sulu olması da. Dolayısıyla böyle ufak nüanslar dahi yemeğim beğenilmesine etki edecektir.

Naçizane önerim; sebze yemekleri için mevsiminde kullanılması ve besin değerini kaybetmemesi için uygun pişirme yöntemlerinin tercih edilerek, soğan, sarımsak ve baharatlarla çeşnilendirerek uygun şekilde servis edilmesidir.

Sağlıcakla kalın.

Aç kalmayın, tıka basa da yemeyin J

Diyetisyen Senem ÇELİK

Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P