banner10

banner11

Yüce’den Gençlere 2 Büyük Müjde: Etnopark Ve Teknoloji Merkezi Geliyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile birlikte SAÜFEST’in açılışına katıldı. Yüce, üniversite içinde okçuluk, binicilik ve güreş gibi ata sporlarının yapılacağı etnopark ve keşif ile icat alanı olacak bir teknoloji merkezi açacaklarını müjdeleyerek, “Gençlere atadan miras kültürü anlatacak, diğer tarafta da milli üretime destek olacağız” dedi. Açılışı yapan TBMM Başkanı Şentop ise, “Türkiye tasavvuru dışardan bakıldığında çok büyüktür. Geldiğimiz yerden, gittiğimiz noktayı görmeyenler Türkiye’ye haksızlık ediyor. Akademide de Cumhurbaşkanımız önderliğinde ciddi mesafe aldık” dedi.

GÜNDEM 09.05.2022, 14:31 Seray Demir
Yüce’den Gençlere 2 Büyük Müjde: Etnopark Ve Teknoloji Merkezi Geliyor
banner83

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Serdivan’da karşıladığı TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ile birlikte şehirde 9 gün sürecek Bilim, Kitap, Sanat, Film, Spor ve Kariyer Festivali SAÜFEST - “Şehir Kampüste Buluşuyor” programının açılışına katıldı. SAÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa, festivali büyük bir ilgiyle bekleyen gençler de yoğun katılım gösterdi. Programa ayrıca YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Vali Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek, Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, İl Jandarma Komutanı Albay Aydın Kutlu, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, İlçe belediye başkanları, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ile üniversite dekanları ve akademisyenler katıldı.

GENÇLERE 2 ÖNEMLİ MÜJDE

Açılışta konuşan Başkan Yüce, Sakarya’da özellikle son dönemde hayata geçirilen gençlik yatırımlarını anlattı. Şehrin daha güçlü bir sisteme sahip olabilmesi ve yarınlara umutla bakması için gençleri keşfetmenin önemine vurgu yapan Yüce, Sakarya Üniversitesi’nin de (SAÜ) katkılarıyla hayata geçirilecek 2 yeni projenin müjdesini verdi. Başkan Yüce, gençlerin okçuluk, binicilik ve güreş gibi ata sporlarını tanıyıp, uygulayabilecekleri bir etnopark ile keşif ve icatların yapılabileceği tam donanımlı bir teknoloji merkezinin hayata geçirileceğini ifade ederek, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve her koşulda gençlerimize destek olmak adına gündüz gece demeden çalışıyoruz” dedi. Başkan Yüce, bu 2 proje sayesinde gençlerin ata sporlarını, geleneklerini yakından tanıma fırsatı bulacağını ve yeni icat ile keşiflerin yapılacağı merkezde milli-yerli üretime güç katacaklarını söyledi.

“TÜRKİYE’NİN GELDİĞİ NOKTAYI GÖRMEYENLER HAKSIZLIK EDİYOR”

Açılışta konuşan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Türkiye’nin dünya ölçeğinde geldiği noktayı görmeyenlerin ülkeye haksızlık ettiklerini belirterek, “Üniversitelerin halka, halkında üniversitelere açılması çok önemli bir mesele. Bulundukları şehirle bütünleşmelerini çok kıymetli buluyorum. İçeriği itibariyle geniş kapsamlı festival dolayısıyla SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan şahsında tüm akademisyenlerimizi kutluyor, katkıları olan herkesi tebrik ediyorum. İlim üreten, bu ilmi insanlara öğreten, toplumla paylaşan kurumlar tarih boyunca var olmuştur. Üniversitelerimiz bir toplumun temel kurumları arasında yer almaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin bütün şehirlerinde üniversitelerimiz var. Akademide de çok ciddi mesafeler alındı. Üniversite davası Türkiye’de milletimizin en önemli davalarından birisidir. Hocalarımıza çok büyük önem düşüyor. Ülkemizin gelecek hedeflerine ulaştıracak bireyler yetiştirecektir. Türkiye tasavvuru dışarıdan bakıldığında çok daha büyüktür. Geldiğimiz yerden gittiğimiz noktayı görmeyenler ülkemize büyük haksızlık ediyor. Dünyadaki değişmelere sadece siyaset olarak değil, diğer alanlardan da baktığımızda ülkemize çok büyük görevler düşüyor ve bunun en büyük dinamoları da üniversitelerimiz, akademisyenlerimizdir” dedi.

“ATADAN MİRAS KALAN KÜLTÜRÜ TANIYACAKLAR”

Projelerin detaylarını anlatan Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak genç yeteneklerin teşvik edildiği, sanatın desteklendiği bu organizasyonun en güçlü destekçisi olmaktan hem mutluluk hem de gurur duyuyoruz. Sakarya pek çok avantaja sahip bir şehirdir. Bu avantajlarıyla her yaştan insanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikler taşıyor. Biz de Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin sahip olduğu tüm bu avantajları en iyi şekilde değerlendirmek için gayretle çalışıyoruz. Sizler için iki müjdem var. Sakarya Üniversitesiyle birlikte iki yeni projeyi hayata geçiriyoruz. Az önce tanıtımını izlediğimiz, içerisinde okçuluk, binicilik, yağlı güreş gibi ata sporlarımızın yapılabileceği; kültürel aktivitelerimizin gerçekleştirilebileceği ve geleneksel lezzetlerimizin tadılabileceği bir etnopark inşa ediyoruz.  Burada atalarımızdan bize miras kalan kültürü tanıyabilecek ve yakından tecrübe edebileceğiz” dedi.

“YERLİ VE MİLLİ ÜRETİME GÜÇ KATACAK”

Yüce, yapılacak teknoloji merkezinde yerli ve milli üretime güç katacak yeni icat ve keşiflerin yapılacağına inandıklarını kaydederek, “İkinci olarak yeni keşiflerin ve icatların yapılabileceği bir Teknoloji Topluluk Merkezi kuruyoruz.  Mühendislik topluluklarımızın bir araya geleceği bu merkezde öğrencilerimiz hocalarının desteğiyle drone roket faaliyetlerine, temiz enerjiden batarya çalışmalarına kadar pek çok proje yürütebilecekler. İnanıyorum ki bu merkez sayesinde gerçekleşecek keşiflerle yerli ve milli üretim hamlemiz güçlenecek, burada üretilen ürünler uluslararası platformlarda ülkemizi en iyi şekilde temsil edecektir. Etnopark Projemizin ve Teknoloji Topluluk Merkezi Projemizin hayırlı olmasını dilerim. Dünyanın en modern ve en donanımlı bisiklet parkuruna sahibiz. Burada her sene birkaç farlı dünya şampiyonası gerçekleştiriyoruz. Spor Şehri Sakarya olarak anılmak için sporun her dalında ulusal ve uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapıyoruz. Spor Kulübümüz aracılığıyla binlerce gencimize eğitimler veriyoruz” diye konuştu.

“GENÇLERE HER KOŞULDA DESTEK VERİYORUZ”

Büyükşehir olarak gençlere her koşulda destek olmak için gece-gündüz çalıştıklarına vurgu yapan Yüce, “Ülkemizin en donanımlı off-road parkurlarından birini inşa ediyoruz. Yine Türkiye’de kano ve kürek sporlarının merkezi olacak bir Kano ve Kürek Parkuru projesi için çalışıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın önceliği elbette siz gençlerimiz oluyor. Biliyorsunuz şu sıralar bir yarışma düzenliyoruz. Gençlerimizden şehrimize dair projeler üretmelerini ve yarışmaya başvurmalarını istiyoruz. İçerisinde gençlerin bulunduğu jüri en iyi ilk 10 projeyi belirliyor. Belirlenen bu 10 proje hemşerilerimizin oyuna sunuluyor. En çok oyu alan projeyi hayata geçiriyor ve diğer 9 projenin sahibini ödüllendiriyoruz. Başvurularımız devam ediyor, kaçırmayın. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve her koşulda gençlerimize destek olmak adına gündüz gece demeden çalıştığımızı bir kere daha yineliyor; hepinizi en içten ve samimi duygularımla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

“BU ETKİNLİK BAHAR ŞENLİKLERİNE YENİ BİR BAKIŞ KAZANDIRACAK”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar festivalin üniversitelerde şenlik anlayışına yeni bir bakış kazandıracağını ifade ederek,“Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen bu festivale katılmaktan memnuniyet duydum. Bu festival aslında bir taraftan öğrencilerimizin kendi araklarında sosyalleşme imkânını artıran, akademisyenlerimizi yılın ağırlığını sosyalleşmeyle üzerlerinden atmaya vesile olacakları diğer taraftan da festivale katkı veren taraflar ile üniversite camiasını bir araya getiren önemli bir organizasyon olarak öne çıkıyor. Kültür, sanat, bilim, kariyer gibi pek çok başlıkta gerçekleştirecek festivalin bahar şenliklerine yeni bir bakış kazandıracağını da ifade etmek isterim. SAÜ şehrin paydaşlarıyla fevkalade bir iş birliği sağlamış bir üniversite hüviyetini taşıyor. Tebrik ediyorum” dedi.

“4 MEVSİMİ AYRI GÜZEL”

Söz alan AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Kampüsümüzün 4 mevsimi ayrı güzel. Öğrencilerimizin de bahar şenliği talepleri oluyordu. Yeni nesil bir bahar şenliği ile SAÜFEST başlıyor. Sadece müzik ve eğlence değil, yaşamın her alanına dair bir çalışma var. Bu festivalde ciddi bir iş birliği var” dedi. Katılımcılara teşekkür eden SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Gururla ifade etmek isterim ki 52 yılı geride bırakmış SAÜ kurumsallık ölçütlerinde önemli mesafeler kat etmiş, sadece ülkemizin değil, dünyanın gözde eğitim kurumları arasına adını yazdırmıştır. Yeni nesil mezunlarımızla Türkiye’nin kalkınma hedeflerine daha fazla destek olacağımıza inanıyoruz. SAÜFEST’i yeni nesil bahar şenliği olarak tasarladık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye destekleri dolayısıyla teşekkür ediyorum” diye konuştu. Vali Çetin Oktay Kaldırım ise, “Çok güzel bir şehirde yaşıyoruz. Doğal güzellikleri, potansiyeli ve hedefleri ile müstesna bir şehirdeyiz. Üniversiteler bilgi üreten kurumlar. Gençlerimize yeni nesil alanlarda çok iyi çalışmalarını tavsiye ediyorum. Zira bizim kendini yetiştirmiş genç bireylere ihtiyacımız var. SAÜFEST çok zengin bir program içeriğiyle başlıyor. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. SAÜFEST açılışında konuşmaların ardından Prof. Dr. Şentop, Başkan Yüce ve protokol üyeleri stantları ziyaret ederek gençlerle sohbet etti. Program, kurdele kesimiyle son buldu.

banner51
Yorumlar (0)
20
açık
Namaz Vakti 26 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31