YERLİ OTODA ORHAN ÖZER SÜRPRİZİ

Yerli otomobilde sürpriz gelişme. Bakan Işık, geçen ay Toyota'dan ayrılan Orhan Özer'e yerli otomobilin koordinatörü olmasını teklif etti.

YERLİ OTODA ORHAN ÖZER SÜRPRİZİ
banner3

Yerli otomobilin üretimi için kurulacak fabrikayı yönetecek isim belli oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Toyota Türkiye'nin eski Genel Müdürü ve CEO'su Orhan Özer ile görüştü. Bakan Işık, Özer'e sürpriz teklifini iletti. Özer'den yerli otomobilin koordinatörü olması istendi. 

21 yıldır Toyota'da üst yöneticilik görevleri üstlenen Özer, 2010'dan bu yana Toyota Türkiye'nin Genel Müdür ve CEO'su olarak görev yapıyordu. Görev süresi dolduğu açıklanarak Toyota'ya veda eden Özer'in ayrılığının arkasında ise başka sebepler yatıyor. Toyota'nın Avrupa ve Türkiye pazarına yeni süreceği SUV model aracın Sakarya'daki fabrikada üretilmesi için çok çabalayan Özer, bunun için Fransızları ve onları destekleyen Japonları karşısına aldı. Özer'in bu çabalarının karşılık vermesi ile SUV'un Türkiye'de üretilmesi ve Avrupa'ya buradan gönderilmesi kararlaştırıldı. Ancak SUV'a talip olan Fransızlar ve onu destekleyen Japonlar, bu mağlubiyet sonrası Özer'i Toyota'dan uzaklaştırmak için çalışmalara başladı. 22 Aralık'ta Toyota Türkiye'den yapılan açıklamada, Özer'in görevini 1 Ocak itibari ile Hiroshi Kato'ya devredeceği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER