YENİ HAL BİTMEDİ, AÇILAMAZ!

Sakarya Ticaret Borsası Meclis Üyesi Ayhan Akman pazartesi günü açıldığı ifade edilen Yeni Hal ile ilgili konuştu. Hal'in açılamayacağını ifade eden Akman "Girişleri, çıkışları, bariyerleri yok. Giriş yolları hazır değil. Ana yoldan giriş yolları can güvenliğini tehdit edecek şekilde. Şu anda orası açmaya uygun değil. Sözleşme ihale şartlarına uygun değil. Şu anki yönetimden sağladıkları menfaatleri yeni yönetimden sağlayamayacakları için paldır küldür açmaya çalışıyorlar." dedi

YENİ HAL BİTMEDİ, AÇILAMAZ!
banner3

Yeni Sebze ve Meyve Hali ile ilgili yaşanan sorunları MedyaRota’ya anlatan hal esnafı, “Bizim burada çalışan hamal arkadaşlarımız vardı Tahsin Çuhadar bizzat kendisi o arkadaşları tehdit ederek yeni hale gelmezseniz orada size iş vermem diyerek tehdit etti” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Arifiye ilçesinde inşa edilen Yeni Sebze ve Meyve Hali ile ilgili tartışmalar sürüyor. Yapım ve işletim hakkını Sakarya Sakarya Hal İşletmeciliği İnş. Tic. Aş. Şirketinin üstlendiği ve hal esnafı ile şirketin mahkemelik olduğunu ifade eden haberimiz sonrası Sakarya Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İdris Toska ve Sakarya Ticaret Borsası Meclis Üyesi Ayhan Akman, MedyaRota’ya açıklamalarda bulundu.

“Anahtarları Teslim Eder Bu İşi Bırakıyoruz Demek Zorunda Kalırız”

Haberde anlatılan süreçleri hal esnafının birebir yaşadığını ve konunun mahkemelik olduğunu belirten Sebze Meyve Komisyonu Başkanı İdris Toska, “Bu yapılan 80 dükkanın 64 tanesini 5250 TL + KDV kira bedeli, 16 Dükkana da 6.000 TL + KDV kira bedeli olarak bize deklare ettiler. Ve biz bu kira bedelleri ile sözleşme yapmazsak bizleri 7 gün içerisinde buradan kaldıracaklarını söylediler. Biz bu şartlarda kaldıramadığımız yükü 5.000 – 6.000 TL kira ile zaten kaldıramayız. Biz 2 – 3 sene sonra şirketin yönetim kurulu başkanı Tahsin Çuhadar’a anahtarlarımızı teslim eder biz bu işi bırakıyoruz demek zorunda kalırız” dedi.

“Eski Haldeki Herkesin Yeni Yere Geçişini Belediye Sağlamak Zorunda”

Toska, “5927 sayılı yasaya göre Ticaret Bakanlığı içerisindeki İç Ticaret Genel Müdürlüğü bakıyor bu işlere. İç Ticaret Genel Müdürlüğündeki yetkililer ile görüştük. Bizim oraya geçerken aynı haklarla geçmemiz gerektiğini, Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hal yaptığı zaman eski haldeki arkadaşları oraya geçirmesi gerektiğini, ister yap-işlet-devret, ister kiralama modeli olsun her şekilde geçirmesi gerektiğini, bizimle 2024 yılına kadar sözleşmesi olduğunu ve kirayı belediyenin belirlemesi gerektiğini ifade ettiler. Biz bu haklarımızı söylediğimizde karşı taraf bize hiç yanaşmadı ve biz de olayı yargıya taşıdık. Kendileri ne şekilde anlaştı bilemiyoruz. 29 yıllığına yap işlet devret modeli olduğunu söylüyorlar ama biz kiralama modeli olduğunu biliyoruz”

“Çuhadar Tehdit Ediyor!”

“Bu arkadaşlar bizim buradaki 60 arkadaşın dükkanını satamadılar. Yasa gereği de satamazlar. Bize en son gönderdikleri tebligata göre 64 + 16 dükkanda 5250 TL + 6.000 TL + KDV oranında imzalamazsak 7 gün içerisinde bizim dükkanlarımızı satacaklarını söyleyerek bizi tehdit ediyorlar. Bunu yapamayacaklarını biliyorlar. Arkadaşlara diyoruz ki bizde oraya gelmek istiyoruz. Fakat biz burada ticaretimizi yapmama konusunda tehdit ediliyoruz. Bizim burada çalışan hamal arkadaşlarımız vardı Tahsin Çuhadar bizzat kendisi o arkadaşları tehdit ederek yeni hale gelmezseniz orada size iş vermem diyerek tehdit etti. Biz arkadaşlara ‘iki ekibiniz var, bir kısmı geçici bir süre burada kalsın’ dedik fakat arkadaşlar ekmek korkusundan oraya gittiler”

[ilgili-haber=49890]

“Kiraları Neden Belediye Belirlemiyor”

Sakarya Ticaret Borsası Meclis Üyesi Ayhan Akman ise, “Cumhurbaşkanı’nın ve bakanlığın açıklamasına göre kiralar Tüfe oranında yani %16.3 oranında olmalı. Fakat burada %33.6 oranında yapıyorlar. Yani kendi hükümetlerinin, Cumhurbaşkanı’nın söylediklerini kale almıyorlar. Belediye vatandaşa hizmet için kurulan bir yerdir.  Belediyeler asli görevlerini yapmıyor. Biz bunu kabul ediyoruz. Mahkemenin çıkaracağı karara saygılıyız. Bizden neden 6.000 TL kira isteniyor? Kiraları normalde büyükşehir belediyesi belirler, neden burada kiraları belediye belirlemiyor?” ifadelerini kullandı.

“Sözleşme İhale Şartlarına Uygun Değil”

Akman şu şekilde konuştu; Hala şartlara uygun olmayan bir hali açıyorlar şu an orada. Neden açıyorlar? Yeni gelecek yönetimin bunların menfaatlerine hareket etmeyeceğini bildikleri için bir an önce açmaya çalışıyorlar. Girişleri, çıkışları, bariyerleri yok. Giriş yolları hazır değil. Ana yoldan giriş yolları can güvenliğini tehdit edecek şekilde. Şu anda orası açmaya uygun değil. Sözleşme ihale şartlarına uygun değil. Şu anki yönetimden sağladıkları menfaatleri yeni yönetimden sağlayamayacakları için paldır küldür açmaya çalışıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER