banner28

YENİ HAL AÇILMADAN MAHKEMELİK OLDU! 35 ESNAF MAĞDURUZ DİYE MAHKEMEYE GİTTİ!

Sakarya Büyükşehir  Belediyesi tarafından Sakarya Hal İşletmeciliği İnş Tic Aş’ ye yapım ve işletim hakkı ihale ile devredilen “Yeni Sebze ve Meyve Hali” henüz açılmadan mahkemelik oldu. Sebze ve Meyve Halinde faaliyet gösteren esnaf kendilerinin mağdur edildiği ve dayatma yapılarak yüksek kira ve geçiş ücreti istendiği gerekçesi ile işletmeci şirketi mahkemeye verdi.

YENİ HAL AÇILMADAN MAHKEMELİK OLDU! 35 ESNAF MAĞDURUZ DİYE MAHKEMEYE GİTTİ!
banner3

Yeni Hal Açılmadan Mahkemelik Oldu!

Hak Sahibi Esnaf Mağdur!

ADETA KANDIRILDIK!

Erenlerde bulunan Sebze ve Meyve Hali uzun süre boyunca yeni yeni yerine taşınması ile gündemdeydi. Büyükşehir belediyesi, halin taşınması ile ilgili yer arayışlarını tamamladıktan sonra hal esnafı ile görüşerek onların hiç bir hak kaybı olmadan yeni yere taşınmalarının sağlanacağı yönünde görüşmeler yapmış ve mutabık kalınan şartlar dahilinde Yeni Hal’in tesis ve işletim devri için ihaleye çıkmıştı. Yapılacak ihale hal esnafları tarafından kurulan şirkete verilecek ve sonrasında yapımı tamamlanıp işletmeye açılacaktı. 

 

İddialara göre ilk önce hal’de hak sahibi olan 60 esnaf tarafından hakları oranında eşit hisselerle kurulan şirket ihaleye katılmış ancak daha sonra çıkan maliyetler sebebi ile şirketin işi yapamayacağı ve  tasfiye edileceği ifade edilerek hisselerini devretmeleri istenmişti.

Bunun üzerine Şirketin kapanacağını zannederek hisslerini devreden hal esnafı ilerleyen günlerde ise büyük bir şok yaşadı. 

35 ESNAF AYRI AYRI DAVA AÇTI!

Büyükşehir Belediyesinden ihaleyi alan ve yeni hal inşaatını yapmaya devam eden şirket yapımı tamamlanmak üzere olan tesise geçiş esnasında hak sahibi esnaftan yüksek meblağlı geçiş parası ve belirlenen bedelden çok daha yüksek kira istemesi üzerine esnaf tarafından mahkemeye verildi. 

[ilgili-haber=49953]

60 esnafın 35’i tarafından mahkemeye verilen şikayet dilekçelerinde yaşadıkları mağduriyeti dile getiren esnaflar “Büyükşehir belediyesi yetkilileri yeni hal’e geçiş süreci öncesinde yaptığımız görüşmelerde hiç bir hak sahibinin, hiç bir esnafın herhangi bir hak mağduriyeti yaşayamayacağı, kira bedellerinin de aynı oranlarda olacağını bize ifade ettiler. Ayrıca hal yerleşkesindeki mevcut yerlerimize göre iş yeri dağılımı yapılacağı konusunda da beyanları oldu. Bizler de kurulacak şirkete ortak olduk. Ancak ihaleden daha sonra ortaya hesapta olmayan bir maliyet çıktı ve bize bu işin olmayacağı, dolayısı ile şirketten ayrılmamızın doğru olacağı bir kısım çevrelerce bildirildi. Biz de bunun üzerine şirketten ayrıldık. Fakat bu esnada bizim devrettiğimiz hisseler hali hazırda yönetimi elinde bulunduran kişiler ve yakınları tarafından devralındığını ve de işin vazgeçilme nedeni olan maliyetinde Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığını öğrendik. Süreç başında mağdur edilmeyeceğimiz ifade edilse de hal’in bitimi yaklaştıkça bizden yüksek miktarda geçiş ücreti ve kira bedeli ile ve de kendi yerlerimizin lokasyonuna uygun olmayan, işletmeci firma yetkililerinin isteklerine göre dağıtımı yapılan dükkanlara geçişe zorlanmaktayız. Bu haksızlıklara karşı  60 hak sahibinden 35’ olan bizler de yaptığımız tüm başvuru ve görüşmelerde sonuç alamayınca yaşadığımız mağduriyetin giderilmesi için konuyu mahkemeye taşıdık.” dediler.

 

YÜKSEK GEÇİŞ ÜCRETİ VE KİRA İSTENİYOR!

 

Öte yandan Yeni Hal’in yapım ve işletme hakkını elinde bulunduran Sakarya Hal İşletmeciliği İnş Tic Aş yetkilisi Tahsin Çuhadar dün akşam saatlerinde Sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak tesisisin Pazartesi günü hizmete gireceğini bildirmiş ve  “Çalışma şartları tüm tarafların memnuniyeti esas alınarak dizayn edilmiştir.” demişti.

 

Bu konuya da tepki gösteren hal esnafı “Sayın Çuhadar her ne kadar tesislerin Pazartesi açılacağını ve herkesin memnuniyeti esas alındığını bildirmişse de mesele böyle değildir. 60 hak sahibinden 35’i mağdur edilmekte ve adeta yüksek bedel bizlere adeta diretilmektedir. Bunun yanısıra biz hal esnafının tamamına yer devri yapılmamış sadece ilave olarak yapılan 20 işyerini satın alanlar ve şirkete  ortak olanlara anahtarları verilmiştir. Ayrıca da olay mahkemelik olması ve de inşaatın tamamlanmaması nedeni ile Yeni Hal’de hizmet verilmemesi gerekir. Mahkemeye bu konuda da başvurduk. Dolayısı ile tesis tamamen bitmeden hizmete açılmamalı. Mahkemeden bu  yönde bir karar da beklemekteyiz.” Dediler.

 

İŞTE MAHKEYEYE GİDEN ESNAFLARIN İSİMLERİ

 

Yeni Hal’in faaliyete başlayacağının açıklanması öncesinde mağdur edildikleri gerekçesi ile 35 Hal esnafı konuyu yargıya taşıdı. Sakarya 3. Sulh Hukuk Mahkemesine ayrı ayrı dava açan esnaflar şu isimlerden oluşuyor ;

 

Gülümse Kınalı

Murat Kınalı

Mesut Kınalı

Engin Eren

Vedat Eren

Cem Demir

Ahmet Kınalı

Cemre Ekolojik

Erkan Uysal

Emin Canbulat

Cemil Canbulat

Abdülhamit Çelik

İsmail Çelik

İdris Toska

İlhan Akman

Ayhan Akman

Yaşar Karataş

Yusuf Deniz

Kadir Deniz

Hakan Türkoğlu

Adem Sümer

Muhammet Vatan

Akmizan Tarım

İrfan Sobacı

Volkan Balbağ

Yusuf Köseoğlu

İsmail Köseoğlu

Aydın Köseoğlu

Recep Genç

Yasemin Kınalı

Hasan Çoban

Yavuz Parmaksızoğlu

Mesut Akyol

Burak Paspal

 

[ilgili-haber=49913]

ÇUHADAR NE DEMİŞTİ?

 

Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ihale ile Yeni Hal Tesislerinin İşletmecisi olan Sakarya Hal İşletmeciliği İnş Tic Aş yönetim kurulu başkanı Tahsin Çuhadar sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Yeni Hal’in pazartesi günü hizmete açılacağını ifade etmişti.

 

Çuhadar’ın açıklamasının tamamı şöyle;

 

Sakarya Büyükşehir Belediyemiz ile bölgenin en modern halini inşa ettik.

İnşallah Pazartesi günü yeni halde satışlar başlıyor.

Sakaryamıza hayırlı olsun.

Sakarya'nın yeni hali modern bir anlayışla inşa edildi ve aynı şekilde en modern yöntemlerle işleyetilecek

 

Türk ekonomisinin yeni paradigmasının finansal modeliyle inşa edilen yeni sebze ve meyve hali ülkemizin tarım politikalarına katkı verecektir.

 

Hükümetimiz tarım politikalarını üreticiyi koruma yaklaşımı ile desteklemekte.

Ve buna uygun modeller üzerinde durmakta.

Bölge halimiz bu politikalara katkı sağlayacaktır.

 

Yeni hal hem üretici hem de esnaf açısından çalışma şartları itibariyle insan odaklı bir yaklaşımla inşa edilmiştir.

Çalışma şartları tüm tarafların memnuniyeti esas alınarak dizayn edilmiştir.

 

Yeni hal Erenlerde araç trafiği azaltacak,

Şehir trafiğine de büyük katkı saglayacak.

Pazartesi günü yeni halde sebze ve meyve satışlarımız başlıyor.

Yeni hal hizmete giriyor.

Sakaryamıza hayırlı olsun.

Esnaf kazanacak Sakarya büyüyecek.

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER