TARANOĞLU DEPREM DÖNEMİNDE SAKARYA'YA SIRT ÇEVİRMİŞTİ ŞİMDİ ADAY!

Yenihaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sezai Matur, bugünkü yazısında eski Devlet Bakanı Ersin Taranoğlu’nun 1999 depreminde Sakarya için gücünü kullanmadığını belirtti.

TARANOĞLU DEPREM DÖNEMİNDE SAKARYA'YA SIRT ÇEVİRMİŞTİ ŞİMDİ ADAY!
banner3

Eski Devlet Bakanı Ersin Taranoğlu, yaklaşan seçimler öncesinde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıklayan ilk isim olmuştu. Bir süredir Sakarya’nın belli bölgelerinde temas halinde olan Taranoğlu, Sakarya Yenihaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sezai Matur’un köşesine konu oldu. Yazısında Taranoğlu’nun bakanlığı dönemindeki hizmetlerinden bahseden Sezai Matur, 1999 seçimlerinde ANAP’ın oylarının Sakarya’da düşmesi sonrasında kurulan hükümette Ersin Taranoğlu’nun bakan olarak kendine yer bulamadığını ancak partisinin Genel Başkan Yardımcısı olduğunu ifade etti. Seçimlerden kısa bir süre sonra yaşanan depremle birlikte Ankara’da etkin olan isimlerin Sakarya için mücadele ettiğini belirten Sezai Matur, Eski Devlet Bakanı Taranoğlu’nun ise hiç adım atmadığını kendisine bu konuyla ilgili serzenişte bulunanlara da “Sakarya halkı bizi cezalandırdı. Bizim oyumuzu düşürdü. Benim yapabileceğim çok fazla bir şey yok” dediğini yazdı.

Sezai Matur’un Yenihaber Gazetesindeki yazısının Taranoğlu ile ilgili kısmı şu şekilde;
Seçimden tam 4 ay sonra Sakarya yerle bir oldu.
Asrın felaketiydi yaşadığımız…
Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, sesini Ankara’ya duyurabilmek için TRT’nin canlı yayınını kullanmıştı.
O dönem herkes Sakarya’ya yardım için koşuyordu.
Dünyanın dört bir yanından yardımlar akarken Sakarya halkı da depremle ilgili sorunlarının çözümü için hükümetin daha fazla ilgisini bekliyordu.
Dönemin Sakaryalı siyasileri, iktidarı-muhalefeti, parti ayrımı gözetmeden “Sakarya için bir şeyler yapabilir miyiz?” diye çaba gösterirken tek bir isim uzak duruyordu.
İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, MHP Sakarya Milletvekili Osman Fevzi Zihnioğlu, MHP İstanbul Milletvekili Nazif Okumuş, DSP Sakarya Milletvekili Ramis Savaş, Refah Partisi Sakarya Milletvekilleri Cevat Ayhan ve Nezir Aydın, DYP Sakarya Milletvekili Nevzat Ercan Sakarya nasıl yeniden ayağa kalkar diye kafa yorarken, 4 dönem Sakarya halkının oylarıyla Milletvekili seçilen Ersin Taranoğlu ortalarda yoktu.
Kendisini ziyaret ederek Sakarya için bir şeyler yapması gerektiğini belirtenlere ise “Sakarya halkı bizi cezalandırdı. Bizim oyumuzu düşürdü. Benim yapabileceğim çok fazla bir şey yok” diyerek şehre olan küslüğünü deklare etti.
Anavatan Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz’ın Sakarya’ya bir ziyareti sırasında bir depremzede tarafından protesto edilmesinden sonra ise Taranoğlu hepten Sakarya’dan koptu.
Bakan olmasa bile partinin en önemli isimlerinden biriydi. Sakarya için o gücünü hiç kullanmadı.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER