SUBÜ Uyardı ‘Sakarya’da Deprem Senaryosu Yapılmalı’

SUBÜ Deprem Çalışmaları ve Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Elazığ ve Malatya sürdürülen çalışmaları tamamladı.

SUBÜ Uyardı ‘Sakarya’da Deprem Senaryosu Yapılmalı’
banner3

SUBÜ, deprem ile ilişkili açıklamalarını Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı’nda düzenlenen basın toplantısı ile duyurdu.

Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naci Çağlar, yapı-zemin etkileşimi ve betonarme yapılar üzerine çalışmalar yürüten DAMER Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Osman Kırtel, geoteknik ve zemin incelemeleri üzerine çalışan Dr. Öğretim Üyesi İsa Vural, yapı malzemeleri, onarım ve güçlendirme üzerine çalışan Dr. Öğretim Üyesi Ali Sarıbıyık, betonarme yapıların deprem performansının belirlenmesi üzerine çalışan Dr. Öğretim Üyesi Elif Boru ve betonarme yapıların onarım ve güçlendirmesi üzerine çalışan Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Sümer katıldı. Toplantıda elde edilen bulgulara yönelik olarak DAMER Müdürü Kırtel, depremin Sakarya’ya yönelik çıktılarına ilişkin olaraksa Rektör Yardımcısı Çağlar tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Genel değerlendirmelerin ardından basın mensuplarının soruları cevaplandırıldı.

MÜDAHALE VAKTİ GELDİ DE GEÇİYOR

Her deprem sonrası benzer sorunları gözlemlediklerini ve rapor ettiklerini söyleyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naci Çağlar,

“Bu sorunlar Marmara Depremi sonrası bölgemizde de vardı. Elazığ’da da var. Artık müdahale vaktinin geldiği ve geçtiği görülüyor. Mevcut yapılar depreme güvenli hale getirilmeli. Risk belirlenmeli ve azaltılmalı. Yeni yapılacak binalar deprem yönetmeliğine uygun yapılmalı. Sakarya’nın depremsellik ve zemin yapısı dikkate alındığında özel bir konumu var. Yakın şehirlerde olan depremlerden de bu nedenle etkilenecek. İyileşme çalışmalarını bir an önce tamamlayarak hazır hale gelmemiz gerekiyor. Birçok ilde deprem senaryoları yapıldı. Sakarya’da da yapılması gerekiyor.

Zemin özelliği ve yapı envanteri çıkarılarak olası yapı hasarlarının nerelerde ne oranda olacağına dair ön tahmin ortaya çıkarılmalı. Sakarya’da 1998 öncesi yapılan yapılarda 1967 ve 1999 depremlerini yaşayan yapılar var. Deprem atlatan bu binalarımızda örneğini Elazığ’da merkeze 45 kilometre mesafede bulunan ve yerle bir olan Mavi Göl Apartmanında gördük. Bu binalar da incelenmeli ve depreme hazır hale getirilmeli.”

şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER