ŞÖNİM KOLLUK KUVVETLERİNE TANITILDI

Aile ve Sosyal Politikalar Sakarya İl Müdürlüğü, kısa bir süre önce hizmete giren ŞÖNİM ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

ŞÖNİM KOLLUK KUVVETLERİNE TANITILDI
banner3

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) ile ilgili kolluk birimlerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenleyen Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğü burada emniyet ve jandarmadan gelen personele bilgilendirme yaptı.

ASPB İl Müdür Mutlu Işıksu, Sakarya Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama Merkezi Başkanı Nurgül Keser ile ilçelerden gelen emniyet ve jandarma personelinin katıldığı bilgilendirme toplantısı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü konferans salonunda yapıldı.
 
Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Yadigar Ekerbiçer, merkez tarafından yürütülen hizmetler ile ilgili sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdiği toplantıda, şu konulara yer verildi :
* ŞÖNİM’lerin çalışma esasları
* ŞÖNİM’ler tarafından sunulan hizmetler
* ŞÖNİM’lere ihbar, şikayet ve başvuru yolları
* Şiddetin türleri ve etkileri
* 6284 Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun aracılığıyla alınan tedbir kararları
* Önleyici ve koruyucu tedbir kararlarının hükümleri, barınma, sağlık, güvenlik, rehberlik danışmanlık hizmetleri
* Emniyet, güvenlik, sağlık ve adlî birimler arası koordinasyon çalışmaları
 
ŞİDDET ALANINDA HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIMIZ İÇİN BİR ARAYA GELDİK
Toplantıda konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu konuşmasında şu sözlere yer verdi :
“Bugün burada ailenin korunması ve şiddetin önlenmesine dair, hem sizin yaptığınız hem de bizim yaptığımız tüm çalışmaları gözden geçirmiş olduk.  6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında Sakarya’da Şiddet Önleme ve İzleme Merkezini hizmete açtık ve hep birlikte çalışacağımız için sizlerle bir araya geldik.”
 
SAKARYA ADINA SEVİNDİRİCİ VERİLER
“İlimizde 2014 yılına oranla 2015 yılında hem alınan tedbir kararlarında hem de kadın konukevinde misafir ettiğimiz hanımefendilerin sayısında düşüşler olmuştur. Sakarya’mız adına sevindirici bir tablo olduğunu söyleyebiliriz. Birlikte ve koordineli yapacağımız çalışmalarla bu verileri daha iyi seviyelere çekebileceğimizi de düşünüyoruz.”
 
ŞÖNİM’DE  7/24 DESTEK
“Gerek emniyet güçleri, gerek jandarma birimleri gece gündüz demeden toplum refahını sağlamaya çalışıyorlar. Biz de ŞÖNİM ile onların yüklerini hafifletiyor, şiddetin önleyici ve koruyucu bölümünde hizmet vermeye çalışıyoruz. Kadın konukevlerimizin adresleri gizli tutulmaktadır fakat ŞÖNİM’in adresi ve iletişim bilgileri açıktır. Bu alanda tek kapı-tek adres ŞÖNİM olacaktır. 7/24 esaslı çalışan bir birimi olduğu için, gereken her türlü desteği sizlere vermek için hazırız.”
 
ŞİDDET OLGUSUNU ÖNLEMEK KADAR SONRASINI TAKİP ETMEK DE ÖNEMLİDİR
“Sağlık, eğitim, hukuk, güvenlik, barınma gibi alanlarda şiddete karşı hep birlikte çözümler sunuyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak da, şiddet olgusunu önlemek kadar sonrasını takip etmenin de önemli olduğu bilincindeyiz. Bizler, hem önleyici hizmetleri hem de şiddet sonrasındaki takip sürecini önemsiyoruz. Bu merkez de, şiddet olgusunun nedenleri, varlığı ve sonuçlarıyla, tek elden ve çok yönlü mücadele edilebilmek amacıyla kurulmuştur. Bugünkü toplantının amaçlarından biri ŞÖNİM’e ilişkin bilgilendirme yapmak, bir diğeri ise sizlerin uygulamalarda yaşadığı sorunları tartışmak, hep birlikte çözümler üretmektir. Tam bir koordinasyon içinde, sahada çalışan sizlerle fikir alışverişi yaparak verilen hizmetin kalitesini en üst seviyeye çıkarmak istiyoruz. Bir kez daha toplantıya katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER