banner10

banner11

Sakarya İş Dünyası'nın Yıldızları Belli Oldu

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Ticaret Borsası, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası ile Akyazı Ticaret Borsası’nın müştereken düzenlediği “Sakarya’nın Yıldızları Ödül Töreni” SATSO Hizmet Kampüsü bahçesinde gerçekleştirildi.

GÜNDEM 01.07.2021, 12:28
Sakarya İş Dünyası'nın Yıldızları Belli Oldu
banner51

Ödüllerin sahiplerini bulduğu özel programda; İhracat, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, İSO İlk 500 büyük ve İSO ikinci 500 büyük firma sıralamasında ilk defa sıralamaya giren ilimiz firmaları, En Fazla tescil yapan Borsa üyeleri, En çok Kadın İstihdamı sağlayan firma olmak üzere toplam 7 kategoride 40 ödül firma temsilcilerine takdim edildi.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Meclis Başkanı Talip Kuriş ev sahipliğinde, Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Şinasi Bayraktar ile Akyazı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar’ın ortaklığıyla gerçekleştirilen ödül törenine Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Ak Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi Partilerin İl Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, Daire Müdürleri,  SATSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri, SATSO Komisyon ve Kurul Başkanları, ödül takdim edilen firma temsilcileri ile çok sayıda basın mensubu iştirak ettiler.

SAKARYA’DA HER FİRMA BİR YILDIZ

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ: “Sakarya’mız için değer üreten, ülkemizin ve ilimizin geleceğine büyük bir özveriyle katkı sağlayan tüm iş dünyası temsilcilerimizi yürekten kutluyorum. Sakarya’nın, her konuda iddialı bir şehir olduğunu ortaya koyan iş insanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Az sonra takdim edilecek ödüller aslında şunu ifade ediyor; iş dünyamız, Sakarya için, Türkiye için şartlar ne olursa olsun sorunlara, krizlere rağmen çalışıyor.

Yazar Ziya Gökalp’in dediği gibi; “başarının sırrı, geçici başarısızlıkların bizi yenmesine izin vermemektir.” İş dünyamız da pandeminin üretimi yenmesine izin vermedi.

İş dünyamız, Sakarya için, Türkiye için şartlar ne olursa olsun sorunlara, krizlere rağmen çalışıyor. Genel olarak pandemi dönemi ve hemen öncesine baktığımızda; küresel ticaretin yön değiştirdiğini ve küresel ekonomik büyümenin de hız kestiğini gördük. Özellikle ticaret savaşları, 2019 yılında küresel ekonomiyi olumsuz yönde etkiledi. Bu olumsuzluklarla beraber yaşadığımız pandeminin de büyük hasar verdiğini görüyoruz. Sakarya’mız da bir üretim kentidir. Sakarya’da üretimin genetiği mahalle isimlerine kadar yayılmıştır. Tarihinde pazar olan Adapazarı, ticareti çok iyi bilen bir neslin omuzlarında bugünlere gelmiştir. Yani biz, ticaret becerisi ile de her zaman ön sıralarda yer alan bir kentiz. Sakarya’nın, rekabet üstünlüğünü elde etmesi ve bunu sürekli kılması noktasında itici gücümüz tüccarlarımız ve sanayicilerimizdir.

Biz de SATSO olarak; şehrin üretici kimliğini daha yukarıya taşıyan üyelerimizin yanında yer almaya devam ediyoruz. Sakarya’mızın yerel kabiliyetlerini aktif bir şekilde değerlendirerek rekabet gücünü artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Yani kısacası, girişimcilerimizi, tüccarlarımızı ve üreticilerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Hedefleri olan bu kentin yol haritasını belirlemek bizim manevi sorumluluğumuzdur. 104 yıllık tarihimizle gücümüzü üyelerimizden alıyoruz. Sakarya’da her firma bir yıldız. Ödül törenimizin de çıkış noktası “marifet iltifata tabidir” anlayışı oldu. Sakarya’mızın yıldızları bundan daha fazlasına layıktır.

Bir konuyu özellikle dile getirmek istiyorum; ekonominin lokomotifi, lojistik anlamda da güçlü olmaktır. Biz bulunduğumuz lokasyon, sahip olduğumuz lojistik alt yapı ile önemli bir bölgeyiz. Karasu Limanı’mızın faaliyete geçmesi ile Sakarya olarak rekabette öne çıkan bir il olduk. Karasu limanımız işlevini ve önemini her geçen gün artırıyor. Karasu artık, ilimizin yurtdışına açılan kapısıdır. Arifiye-Karasu demiryolu hattının tamamlanması ile de bölgenin lojistik değeri ve stratejik konumu pekişecektir. Bu konuda çalışmaların hızlanmasını arzu ediyoruz. Oda ve borsalarımızla yakaladığımız birliktelik ve sinerjiden çok güzel çalışmalar ortaya çıkardık. Ve bundan mutluluk duyuyoruz. Bu şehrin tüm erkleri olarak; sorunun değil, çözümün bahanenin değil, hizmetin bir parçası olma misyonu ile hareket ediyoruz. Sakarya’ya değer katan, hizmet üreten tüm üyelerimize yürekten teşekkür ediyorum, bereketli kazançlar diliyorum. Her zaman söylediğimiz gibi bizim şifremiz54.”

“SAKARYA TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN BİRİ”

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım: “Sakarya Türkiye’nin en önemli şehirlerinden birisi; sanayi, tarım ve turizm merkezidir. Hem ülke içinden hem de ülke dışından farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir huzur şehridir. İlimiz yatırım anlamında öne çıkan şehirler arasında başı çekiyor ve dünya ile rekabet ediyor. Sanayiye, üretime, ekonomiye verilen katkı çok kıymetli ve önemlidir. Dünyada artık katma değer üreten, ar-ge ve inovasyon yatırımı yapan şehirler ön plana çıkacak. Şehrimiz bu yeni endüstrilerin öne çıktığı dönemi iyi değerlendirecektir. Ortak akılla yapacağı çalışmalar ile dünyada önemli bir şehir haline gelecektir. En büyük değerimiz Sakarya’mızdır ve bunun etrafında kenetlendik. Tüm kurum ve kuruluşlarımız iç içe, işbirliği içerisinde çok daha iyi bir Sakarya içi çalışıyorlar. Üreten herkes bizim başımızın tacıdır. Esnafımız, sanatkarımız, tüccarımız, iş insanımız bizim başımızın tacıdır. Bu güzel ödül töreninin oluşmasına katkı sağlayan tüm kuruluşlarımızı ve ödül alan iş dünyamız temsilcilerini tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İŞ DÜNYAMIZIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce: “Dünyadaki pek çok şehre nazaran önemli artıları olan bir şehirde yaşıyoruz.  Muazzam iklim ve doğa harikaları, kültür çeşitliliği, önemli konumu, sanayi ve tarım altyapısı, turizm potansiyeli, nitelikli nüfusu ile şehrimiz öne çıkıyor. Şehrimizin bu potansiyellerinden en iyi şekilde yararlanmak adına projeler üretiyoruz. Sektör temsilcileriyle iş birliği halinde çalışıyoruz. Üreterek eser bırakan, istihdam sağlayan, şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sunan, bizi dünyada üreten sayılı ülkeler arasına sokan tüm iş dünyamıza teşekkür ediyoruz. Her zaman sanayicimizin, iş dünyamızın yanında olmaya devam edeceğiz.  Ödül kazanan girişimci ve işletmelerimizi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

SAKARYA, EKONOMİYİ YÖNLENDİRİCİ GÜCÜ TEMSİL EDER

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı: “Sakarya’mız, Türk ekonomisinin gelişmesi ve ivme kazanmasında etkin ve yönlendirici bir gücü temsil etmektedir. Geçmişte koşulların olumsuzluğuna ve yapılanların da birçok eksikliğe rağmen ülkemiz kalkınma yolunda büyük adımlar attı. Değerli iş insanlarımızın çoğu da bu umudu diri tutmaktadır. İş dünyamız büyük çabalarla üretmeyi, istihdam sağlamayı, vergisini ödeyerek ülkemize ve şehrimize destek olmayı sürdürüyorlar. Elbette bütün bu çabalar herhangi bir ödülden daha fazlasını gerektirir. Tam da bu vesileyle hem siz değerli iş insanlarına hem de firmalarınızda sizlerle birlikte alın teri döken çalışanlarınıza ülkemiz ve bölgemiz adına yarattığı katma değer ve üretken gelecek için saygılarımı sunmak isterim. Ekonomimizin büyümesinde sorumluluk üstlenen, milletimizin hayat standardının yükselmesine ciddi katkılarda bulunan herkese şahsım ve ülkem adına şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

İŞ DÜNYAMIZ BİZLERİ GURURLANDIRIYOR

Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zafer Şinasi Bayraktar: “Bizler Sakarya Oda ve Borsaları olarak Covid sürecinde üyelerimizin sıkıntılarını dinleyip, sorunları ve talepleri gerekli bakanlıklara zamanında ulaştırdık. Bu süreçte de iş dünyamız üretmeye, ihracat yapmaya, istihdamını korumaya özen gösterdi, ciddi mücadele verdi. Akyazı’mız ile birlikte şehrimizin tüm ilçeleri sanayide, ticarette, turizmde sürekli gelişmeyi sürdürüyorlar. Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası olarak çalışma hayatındaki gayretleri ve çabaları ile ülkemizin ilk 500 ve ikinci 500 listesinde yer bulan sanayi kuruluşlarımızı, ödedikleri gelir vergisi ve kurumlar vergisiyle, ülkemize kazandırdıkları dövizle, bizleri gururlandıran üyelerimizi, çalışma hayatında çok değerli yeri olan kadınlarımıza istihdam yaratan üyelerimize şehrimize katmış olduğu değerlerden dolayı şükranlarımı sunar gelecek yıllarda ülke ekonomimize ve ilimize katacakları değerin daha fazla olacağına olan inancımız ile üyelerimizi yürekten kutluyorum.

PANDEMİYE RAĞMEN İŞ DÜNYAMIZ ÜRETMEYE DEVAM ETTİ

Akyazı Ticaret Borsası Başkanı Ali Şener Bayraktar: “Üreten, alan, satan, ihracat yapan istihdam sağlayan, ülkemize zenginlik katan iş insanlarımızı gönülden tebrik ediyorum. Dünya ticaretinde acımasız bir rekabet yaşanırken aynı zamanda da Covid-19 salgınıyla mücadele etmesine rağmen ülkemizin ve ilimizin değerli iş dünyası çalışmaya, üretmeye devam ettiler. Böyle bir ortamda ülkesi için, ili için, insan için mücadele veren bütün iş insanlarımızı tebrik ediyorum. Covid-19 salgınının bir an önce dünyadan yok olmasını diliyorum. Ülkemize ve şehrimize zenginlik katan, üreten iş dünyamıza önümüzdeki süreçte başarılar diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından vergi, ihracat,  Ar-Ge, kadın İstihdamı, tescil, ilk ve ikinci 500 araştırmasında ilk defa sıralamaya giren firmalar olmak üzere  7 kategoride toplam 40 ödül sahiplerini buldu.

Yorumlar (0)
23°
açık
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30