banner28

Sakarya Abhaz Derneği Kuruldu

Sakarya’da Yaşayan Abhazlar tarafından kurulan Sakarya Abhaz Derneği faaliyetlerine başladı.

Sakarya Abhaz Derneği Kuruldu
banner3

Geleceği Kazanmak için Bugünü Anlamak fikri ile yola çıkan Sakarya Abhaz Derneği Şubat ayın da dernekleşme müracaatını yaparak bir STK olma yoluna çıkmış oldu. 

Geçici İcra Kurulu Başkanı  Oral Kobaş öncülüğünde 1. Olağan kongresine hazırlanan dernek, Sakarya da yaşayan Abhaz halkını bir araya getirmek. Tarihi miraslarına sahip çıkarak yaşatmak gibi bir görevi kendisine model belirlemiş.


""Dernek ile ilgili açıklamalar yapan Başkan Oral Kobaş “Sakarya da 75 bin in üzerinde Abhaz halkı var. Bu rakam Türkiye de yerleşik olarak yaşayan en yüksek nufüs. Kuruluş aşamasında ilk hedef olarak kendimize belirlediğimiz üye sayısını çok kısa zamanda yakaladık. Amacımız kongreye kadar üye sayımızı artırıp Şehirde söz sahibi olacak bir seviyeye gelerek yapıcı fikirlerimizi yönetimler ile paylaşarak katkıda bulunmak istiyoruz. Bizler, Abhaz Diasporasının hem nitelik hem de nicelik bakımından en etkin merkezinde yani Abhaz Diasporası‟nın Başkenti Sakarya‟da; günün dayattığı ihtiyaçlarımızın ve örgütlenme sorunlarımızın artık idare edilemez hale geldiği bir zamanda, olumsuz gidişata müdahale eden bir yapıyız. Öncelikle bu tarihi misyonumuzun farkındayız ve gereklerini büyük bir ciddiyetle yerine getireceğimize inanıyoruz.  Geliştireceğimiz yeni döneme dair perspektif ve çalışmalar bir yandan Sakarya ve Diasporadaki sorunlarımıza çözüm gücü olurken aynı zamanda Abhazya‟nın Sakarya‟da doğru temsilini ve ihtiyaçlarının giderilmesini sağlayacak yegane kurumsallaşma olacaktır. Elbette tüm bunların oluşumu için canlı – organik bir yapıya ihtiyaç vardır. Sakarya‟da yaĢayan tüm Abhazları bu çatı altında birleĢtirmenin ortaya çıkaracağı güç kent yaĢamı bünyesinde de etkilerini gösterecek ve Sakarya‟da Abhaz toplumu hak ettiği noktalara gelecektir.” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER