Rehine krizinde 2 terörist öldürüldü

Berkin Elvan'ın ölümüne ait soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin alan DHKP-C'li 2 terörist öldürüldü. Operasyondan yaralı olarak çıkan ve hastaneye götürülen savcı, bir kaç saat sonra şehit oldu.

Rehine krizinde 2 terörist öldürüldü
banner3

Çağlayan Adliyesi'ndeki rehine krizinde saat 20.30'da operasyon başladı. Adliyeden patlama ve silah sesleri duyuldu.


21.00'de savcının yaralandığı ve 2 teröristin öldürüldüğü izah etti. Savcının ambulansla Çağlayan Florence Nightingale hastanesine götürüldüğü kaydedildi. Operasyonda olan savcının başından 3, vücudunun başka yerlerinden 2 tane mermi yediği paylaşıldı.
22.45'te Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Twitter hesabından paylaştığı bilgiye göre Savcı Kiraz şehit oldu.


Erdoğan'dan ilk izah
Reisicumhur Erdoğan "Avukat cübbesiyle içeri girip Selim Kiraz Savcımızı rehin aldılar. Emniyet, vali daimi bağlantı halinde, kendileriyle kimi müzakereler yapılıp bu ilişkilerle netice alır mıyız düşüncesiyle bazı adımlar atılıyor. Az öncesine kadar bu süreç devam etti. Sonra içerden bu silah sesleri duyulunca bunun üzerine güvenlik örgütümüz odaya giriyorlar. Bana İstanbul Emniyet Müdürümüzün verdiği 3 değil iki teröristi öldürüyorlar. Savcımız 3 tane başından 2 tane fark yerlerinden kurşun alıyor. Hala operasyondalar. Allahın izniyle bu operasyonun neticesinde sıhhatine kavuşur. Bu ibretlik bir olaydır, tabi ben polisimizin bilhassa yaptığı operasyon nedeniyle kendilerini kutluyorum. Zira onlarda silah seslerinden sonra odaya girerek gereğini yerine getirdiler. Doktor arkadaşlarımız da ellerinden geleni yapıyorlar." diye konuştu.


Emniyet Müdürü: Savcı operasyonda
İstanbul Adalet Sarayı'ndaki rehine olayı konusunda İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok açıklama yaptı. Altınok, "Bütün iletişim kanallarımızın kullanılmasına karşın, odadan gelen silah sesleri yüzünden yapılan operasyon neticeninde savcımız yaralı olarak kurtulmuştur. 2 terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Savcımız şu anda operasyonda, eylemci teröristlerin cesetleri şu anda yukarıda ihtiyaç duyulan işlemler yapılıyor" dedi.


Başına silah dayadılar
Sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi'nde DHKP-C'nin Berkin Elvan'ın ölümüne ait soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin aldı. DHKP-C'nin twitter hesabından duyurduğu terör eyleminde Savcı Kiraz'ın başına silah dayalı haldeki resimi yayınlandı. Teröristler talepleri yerine getirilmezse 15.36'da savcıyı öldüreceklerini izah etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2015, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER