banner10

banner11

Patlamada Tutuklanan İSG Uzmanı İçin Eylem

İSG-SEN Hendek Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından tutuklanan İş Güvenliği Uzmanı Aslı B. için Sakarya’da eylem düzenledi.

GÜNDEM 13.07.2020, 10:31 Muhammet Fışkın
Patlamada Tutuklanan İSG Uzmanı İçin Eylem
banner51

İSG-SEN Hendek Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından tutuklanan İş Güvenliği Uzmanı Aslı B. için Sakarya’da eylem düzenledi. AKM önünde toplanan grup adına konuşan Sendika Başkanı İrfan Sayar, “İş kazalarının sebebi iş güvenliği uzmanları değildir. Aksine iş kazalarını azaltacak yegane personel iş güvenliği uzmanlarıdır. Tıpkı hastalıkların sebebinin doktorlar olmadığı gibi. Aslı Bozkurt serbest bırakılmalı” dedi. Eyleme, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan da katılım gösterdi.

BASIN AÇIKLAMASI

"Anayasanın 2. maddesinde yer alan hukuk devletinin temel ilkelerinden birisi ‘belirlilik’tir. Bu ilkeye göre, yasal düzenlemelerin hem kişiler hem de idare yönünden herhangi bir duraksamaya ve kuşkuya yer vermeyecek şekilde açık, net, anlaşılır ve uygulanabilir olması gerekir. Belirlilik ilkesi, hukuksal güvenlikle bağlantılı olup birey hangi somut eylem ve olguya hangi hukuksal yaptırımın veya sonucun bağlandığını, bunların idareye hangi müdahale yetkisini doğurduğunu bilmelidir. Hukuk güvenliği, normların öngörülebilir olmasını, bireylerin tüm eylem ve işlemlerinde devlete güven duyabilmesini, devletin de yasal düzenlemelerde bu güven duygusunu zedeleyici yöntemlerden kaçınmasını gerekli kılar.

Anayasanın 38. maddesinin ilk fıkrasında, ‘Kimse, kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz.’ denilerek “suçların kanuniliği”, üçüncü fıkrasında da “Ceza ve ceza yerine geçen güvenlik tedbirleri ancak kanunla konulur.” denilerek, ‘cezaların kanuniliği’ ilkesi öngörülmüştür. Anayasanın 38. maddesine paralel olarak Türk Ceza Kanunu’nun 2. maddesinde yer alan ‘suçta ve cezada kanunilik’ ilkesi uyarınca, hangi fiillerin yasaklandığı ve bu fiillere verilecek cezaların hiçbir şüpheye yer bırakmayacak biçimde kanunda gösterilmesi, kuralın açık, anlaşılır ve sınırlarının belli olması gerekmektedir. Suçların ve cezaların kanuniliği ilkesi, ceza hukukuna hâkim olan anayasal ilkelerden olup temel hak ve özgürlüklerin önemli güvencelerinden birini oluşturmaktadır

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre;

MADDE 4 (1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür

MADDE 8 – (2) (Değişik: 4/4/2015-6645/1 md.) İşverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumludur.

MADDE 19 – (1) Çalışanlar, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aldıkları eğitim ve işverenin bu konudaki talimatları doğrultusunda, kendilerinin ve hareketlerinden veya yaptıkları işten etkilenen diğer çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehlikeye düşürmemekle yükümlüdür.

Evrensel hukuk anlayışında yetkisiz sorumluluk olamayacağına göre bu durumda alınmayan önlemler nedeniyle meydana gelen bir iş kazasında İş Güvenliği Uzmanı sanık değil, tanık konumunda olmalıdır.

Fabrikada vefat eden işçilere Allah'tan rahmet yaralananlara acil şifalar dileriz.

Ancak;

Iş kazalarının sebebi iş güvenliği uzmanları değildir. Aksine iş kazalarını azaltacak yegane personel iş güvenliği uzmanlarıdır. Tıpkı hastalıkların sebebinin doktorlar olmadığı gibi.

Kamuoyu vicdanını rahatlatmak için tutuklanan meslektaşımız serbest bırakılmalıdır. Tutuksuz olarak yargılanmasına devam edilmek üzere Aslı Bozkurt serbest bırakılmalıdır.

iş güvenliği uzmanlarına özgürlük

Iş güvenliği uzmanı tutuklanamaz"

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞANLARI SENDİKASI

Yorumlar (10)
Camadan 10 ay önce
Ağzınıza yüreğinize sağlık. Bizi bizden iyi kimse duyuramaz.
Gazanfer ÇETİN 10 ay önce
Bir daha canımızın yanmaması için...
Destek 10 ay önce
Niçin az sayıda destek var? Bu arkadaş bir osgb ye bağlı çalışıyordu neden çalışanını savunan, üzüntüsünü belli eden bir paylaşım görmedik? Düşmeye gör kimse aramaz. Çalıştırırken iyi ama başına iş gelince görmedim bilmedim duymadım oh ne ala. Nasıl vicdan var insanlarda ya.
MEDIHA YUSUF OZGEN 10 ay önce
Gunah kecisi olarak Asli Bozkurt mu ortaya atildi ? Is kazalarinin sebebi is guvenligi uzmani olamaz
Feyza 10 ay önce
Şu durumda olmak bile üzücü
Aydın şahin 10 ay önce
Nasıl bir yasaymis bu anlamadim gitti...Yav İş güvenliği uzmanının görevinin en başında REHBERLİK yazar yasada...Rehber. Bir kişi nasıl olur da ,kazadan sorumlu olur?Ayrıca madem İş güvenliği uzmanı yargılanıyor, Allah aşkına işyeri hekimlerinin adı neden gecmiyor kaza sorumlularında.Onlar da imza atıyorlar risk analizine ,diğer evraklara...Parayı doktor götürsün ...içeriye uzman girsin..yok böyle bir adalet ...
Filiz 10 ay önce
İyi ki sesimizi duyan sizin gibiler var hala.Yureginize saglik
Soner 10 ay önce
Güzel bir açıklama.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P