banner10

banner11

Pandemiden Etkilenen Sektörler Değerlendirdi

SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında gerçekleştirilen Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısında meclis üyeleri ekonomi, ülke ve şehir gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundular.

GÜNDEM 28.01.2021, 16:54
Pandemiden Etkilenen Sektörler Değerlendirdi

Toplantının Meslek Komitesinin Sorunlarının Görüşülmesi maddesinde söz alan;

MEDİKAL FİRMALAR AŞIDA ÖNCELİK ALMALI

15. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Seçkin Sandıkyapan,

“Medikal firmalarımız personelleri vasıtasıyla günün her saatinde hastanelerin tüm bölümlerinde teknik servis, tamir gibi konularda mesai kavramı gözetmeksizin çalışmaktadırlar. Firmalarımızın bakanlık sisteminde de kayıtları vardır. Günde 200 bin covid testi yapılmakta ve test için alınan örneklerin taşınması bile medikal firmaların araçları ile yapılmaktadır. Ancak maalesef medikal ve tıbbi cihaz firma çalışanları öncelikli sağlık çalışanları arasında gözükmüyorlar eczane çalışanlarından çok daha fazla risk altında çalışan medikal personeller ne yazık ki öncelikli listede yoklar. Tıbbi cihaz ve medikal firmaların kendisine bağlı odaları bulunmadığı için TOBB bünyesindeki odalarda temsil ediliyor ve faaliyet gösteriyorlar. Konuyla ilgili bakanlığımıza yazılan yazıda herhangi bir sonuç alamadık. Kendimize herhangi bir öncelik isteme çabasında değiliz ve aşı konusunda eşit davranılması gerektiğini daima savunuyoruz. Ancak bu kadar risk altında çalışan sektörümüzün hak ettiği değeri görmesini ümit ediyoruz” dedi.

TEDBİRLER ALINIP OKULLAR AÇILMALI

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız,

“Okullarımızın ve kurslarımızın 8 ve 12’nci sınıfları eğitime açıldı. Salgınla mücadele etmek için çocuklarımızı neredeyse 1 yıldır evlere tıkadık. Ancak çocuklarımıza, gençlerimize okullarda sadece bilgi değil sosyalleşme, iletişim kurma, birey olma da öğretilmektedir. 15 Şubat’ta öğrencilerin okullarına kavuşmalarını ümit ediyoruz. Okullarımız açılırsa güvenli eğitim için öncelikli aşı listesine öğretmenlerimizin de alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca salgın döneminde velilerimize yardımcı olunması amacıyla KDV yüzde 1’e düşürülmüştü ve bu oranın önümüzdeki yıllar için de devam etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

TIBBİ ÜRÜN FİYATLARINDA DÜZENLEMEYE GİDİLMELİ

15. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ercan Başnuh,

“Medikal sektörde ürünler dövizdeki değişiklikten kolaylıkla etkileniyor ve firmalarımız hastalar ve yakınları ile bu konuda sorunlar yaşıyor. SGK’da tıbbi ürünlerin fiyatlarının düzeltilmesi uzun süre alıyor. Bazı ürünler için 3 yıldır fiyat düzenlemesi yapılmadı. Kurumun geri ödeme fiyatı ile ürünün piyasadaki fiyatı farklı seyrediyor. Eskiden kurum 4/3’ünü karşılarken bugün 3/1 oranında karşılanıyor. Firmalarımız kurumun ödemediği kısımları hastalardan talep ettiklerinde de kanuna karşı hareket ettikleri düşünülüyor ve tepki alıyorlar.” dedi.

KVKK İÇİN UYGUN FİYAT POLİTİKASI OLUŞTURULMALI

28. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ahmet Çubuk,

“KVKK 2018 itibaren ülkemizde resmi olarak uygulanmaya başladı. 2020 itibariyle de ihlal edenlere cezai yaptırım uygulanmaya başlandı. Bu konuda başta çok büyük rakamlar talep ediliyordu ancak son zamanlarda bir sistem oturdu. Artık karşı tarafın rızasını almadan küçük bilgi bilgisini paylaşmak bile cezai yaptırım uygulanıyor ve cezalar ciddi boyutlara ulaşıyor. İşverenler işçilerin bilgilerini topluyorlar ve bazı kurumlarla paylaşmak zorunda kaldıkları için çalışanlarından rıza metni alıyorlar. Bu konuda yapılan işlemler için büyük rakamlar alınması pek etik değil. Odamız öncülüğünde fiyat politikası oluşturmak gerekebilir.” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARI SOSYALLEŞTİREMİYORUZ

23. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Vahap Gün,

Okullar hakkında söylenenler çok doğrudur. Çocuklarımızın bu süreçte iletişim yetenekleri maalesef çok kısıtlandı. Online eğitimde motivasyon sağlamakta güçlük çekiyorlar. Yeni başlayanlar okuma yazmayı öğrenemiyor, büyükler de sınavlara gerektiği gibi hazırlanamıyorlar. Teknolojik bir bağımlılık aldı başını gidiyor ve tehlike yaratıyor. Çocukları sosyalleştiremiyoruz. Sokak kültürü ile hayatı öğrenmelerini sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

E-TİCARET İLGİLENİLMESİ GEREKEN PLATFORMDUR

6. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Enes Akcan,

Pandemi döneminde tüm dünyada tüketici davranışları değişti. E-ticaretin önemi arttı. Ufak esnaflarımız sosyal medyada ve e-ticarette yer almayı hızlandırdılar, bilinç sahibi oldular. Geleneksel ticarette dükkanlar akşam vaktinde kapanıyor ancak e-ticarette operasyon 24 saat aralıksız devam ediyor. Bununla rekabet etmek için fiziksel mağazalar müşteriye uygun çözümler uydurarak aynı zamanda da e-ticarette etkin olarak çalışmalar yürütmelilerdir. E-ticaret de ciddiyet ve emek isteyen, sürekli ilgilenilmesi gereken bir platformdur.” diye konuştu.

SAKARYA DA İPARD KAPSAMINA ALINMALI

28. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Emrullah Terzioğlu,

“Ülkemizde 42 ilimiz İPARD kapsamına giriyor ancak Sakarya olarak bizler bir türlü giremiyoruz. Güzel teşvikler var. Şehrimizde birçok süt birliği kooperatifleri var ve bunların da kapsama alınması gerekiyor. Pandemiden dolayı halı sahaların durumları gittikçe zorlaşıyor. Ülkemizde futbol oynanmaya devam ederken halı sahaların da açılması gerekiyor. Ayrıca emlak sektöründe alım-satım vergisi harçlarının yüzde 4’ten yüzde 2’ye düşürülmesini talep ediyoruz. Bunu ulusal bir konu haline getirerek diğer şehirdeki odalar ile işbirliği içerisinde bir gündem oluşturmalıyız.” ifadelerini kullandı

PAKET SERVİSLER ÇOK MALİYETLİ

5. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Alican Sak,

Kafe ve restoranlara yönelik yakın zamanda destek düzenlemesi yapıldı ancak paket servis yapan iş yerlerini kapsamıyor. Paket servisi çok maliyetli bir operasyon ve paket servisle firmalar sadece ayakta kalmaya çalışıyorlar. Sektörümüze yönelik bazı giderler konusunda şehrimizin erklerine konuları ilettik ve olumlu bir geri dönüş aldık. Sektör olarak stratejik plana doğrudan dahil olmak istiyoruz. İlimizde melek yatırımcı stratejisi kurularak iş dünyasına uygulanmalıdır. Son yaşanan gelişmelerde ne yazık ki kira davaları yüzünden bazı işletmeci arkadaşlarımıza mahkemeden ilk celsede tahliye kararı çıktı. Böyle bir dönemde icralar durdurulmalıdır. Maalesef zaman bile verilmiyor ve işletmeci arkadaşlarımızın emekleri icra ediliyor.” dedi.

FİRMALARIMIZ ÇOK KISITLANDI

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Behlül Bayrak,

“Ülkemizde pandemi sürecinde bir yılı dolduracağız. Bu süreçte fiziksel hizmet veren firmalarımız çok kısıtlandı. Ticaret erbapları olarak bizler tatil günlerinde çalışmak için ve dükkanlarımızın tabelaları için vergiler, ücretler ödüyoruz. Ticarette adalet ve eşit şartlar istemek bizim de hakkımız. Bizler kapanıyoruz, her kalemde vergi ödüyoruz. Ancak e-ticaret sürekli açık işliyor, ek vergiler alınmıyor. Ayrıca tüketici hakem heyetine dahil olmak konusunda girişimler yapılmalıdır. Odamız bünyesinde 31. Meslek Komitesi üyesi bir arkadaşımız konuyla ilgili görevlendirilmelidir.” diye konuştu.

VATANDAŞLAR DA İŞLETMECİLER DE KAYGI YAŞAMIYOR

Toplantının Dilek ve Temenniler maddesinde söz alan

18. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Burcu Başar Akgün,

“Çocuklarım İngiltere’de eğitim görüyorlar ve orada okulları kapatmadılar. Sadece son 2 haftadır online eğitime geçtiler fakat okullar hala daha açık. Eğitimin en temel konu olduğuna inanıyorlar ve sistemi çok iyi oturtmuşlar. Ancak sağlık yönetiminde o kadar başarılı değiller. Burada da işletmeler kısıtlamalar nedeniyle kapatıldı ancak ekonomisi güçlü bir ülke olduğu için vatandaşları da işletmecileri de kaygı yaşamıyor.” dedi.

DENETLEME VE ÖNLEM GEREKİYOR

Disiplin Kurulu Başkanı Erol Öztgürk Hacıeyüpoğlu,

“21 Haziran 2021 tarihinde Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü olacak. Şehrimiz için çok özel olacak bu önemli günde SATSO’ya da bir çalışma ve etkinlik yapması yakışacaktır. Şehrimizi tanıtmak, büyük bir hareket sağlanması gerekiyor. Ayrıca hayatın çok pahalılaşmasının önü maalesef alınamıyor. Özellikle gıda sektöründe fiyatlar oldukça artmış durumda. Bunun vatandaşlarımızın yaşamı için denetlenmesi ve önlenmesi gerekiyor.” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI VE KURSLAR

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız,

“8 ve 12’nci sınıfların kurslarına gitmesi için izin verildi ancak hafta sonu sokağa çıkma yasağı var ve ilimiz Hıfzısıhha Kurulu’ndan buna yönelik bir karar çıkmalıdır. Öğrenciler ve veliler şu anda belirsizlik içindeler.” diye konuştu.

SATSO MECLİSİ ŞUBAT’TAN İTİBAREN FİZİKİ

Meclis Toplantısının son bölümünde meclis üyelerini bilgilendiren Meclis Başkanı Talip Kuriş Şubat ayı itibariyle olağan meclis toplantılarının SATSO Hizmet Binası’nda fiziki olarak gerçekleştirilmesini planladıklarını ifade etti.

Yorumlar (0)
banner1
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. EYÜPSPOR 25 59
2. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 25 47
3. BODRUMSPOR A.Ş. 25 45
4. SAKARYASPOR A.Ş. 25 45
5. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 25 43
6. TURGUTLUSPOR 25 43
7. SERİK BELEDİYESPOR 25 39
8. KIRKLARELİSPOR 25 38
9. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 25 37
10. TARSUS İDMAN YURDU 25 36
11. PENDİKSPOR 25 35
12. PAZARSPOR 25 34
13. SİVAS BELEDİYE SPOR 25 33
14. KARACABEY BELEDİYE SPOR A.Ş. 25 33
15. KARATAY TERMAL 1922 KONYASPOR 25 26
16. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 25 26
17. GMG KASTAMONUSPOR 25 24
18. MAMAK FK 25 23
19. TETİŞ YAPI ELAZIĞSPOR 25 21
20. KARDEMİR KARABÜKSPOR 25 2
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Gaziantep FK 27 43
7. Alanyaspor 26 42
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 26 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 25 43
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 26 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20