banner10

banner11

Pandemiden Etkilenen Sektörler Değerlendirdi

SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında gerçekleştirilen Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısında meclis üyeleri ekonomi, ülke ve şehir gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundular.

GÜNDEM 28.01.2021, 16:54
Pandemiden Etkilenen Sektörler Değerlendirdi
banner51

Toplantının Meslek Komitesinin Sorunlarının Görüşülmesi maddesinde söz alan;

MEDİKAL FİRMALAR AŞIDA ÖNCELİK ALMALI

15. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Seçkin Sandıkyapan,

“Medikal firmalarımız personelleri vasıtasıyla günün her saatinde hastanelerin tüm bölümlerinde teknik servis, tamir gibi konularda mesai kavramı gözetmeksizin çalışmaktadırlar. Firmalarımızın bakanlık sisteminde de kayıtları vardır. Günde 200 bin covid testi yapılmakta ve test için alınan örneklerin taşınması bile medikal firmaların araçları ile yapılmaktadır. Ancak maalesef medikal ve tıbbi cihaz firma çalışanları öncelikli sağlık çalışanları arasında gözükmüyorlar eczane çalışanlarından çok daha fazla risk altında çalışan medikal personeller ne yazık ki öncelikli listede yoklar. Tıbbi cihaz ve medikal firmaların kendisine bağlı odaları bulunmadığı için TOBB bünyesindeki odalarda temsil ediliyor ve faaliyet gösteriyorlar. Konuyla ilgili bakanlığımıza yazılan yazıda herhangi bir sonuç alamadık. Kendimize herhangi bir öncelik isteme çabasında değiliz ve aşı konusunda eşit davranılması gerektiğini daima savunuyoruz. Ancak bu kadar risk altında çalışan sektörümüzün hak ettiği değeri görmesini ümit ediyoruz” dedi.

TEDBİRLER ALINIP OKULLAR AÇILMALI

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız,

“Okullarımızın ve kurslarımızın 8 ve 12’nci sınıfları eğitime açıldı. Salgınla mücadele etmek için çocuklarımızı neredeyse 1 yıldır evlere tıkadık. Ancak çocuklarımıza, gençlerimize okullarda sadece bilgi değil sosyalleşme, iletişim kurma, birey olma da öğretilmektedir. 15 Şubat’ta öğrencilerin okullarına kavuşmalarını ümit ediyoruz. Okullarımız açılırsa güvenli eğitim için öncelikli aşı listesine öğretmenlerimizin de alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca salgın döneminde velilerimize yardımcı olunması amacıyla KDV yüzde 1’e düşürülmüştü ve bu oranın önümüzdeki yıllar için de devam etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

TIBBİ ÜRÜN FİYATLARINDA DÜZENLEMEYE GİDİLMELİ

15. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ercan Başnuh,

“Medikal sektörde ürünler dövizdeki değişiklikten kolaylıkla etkileniyor ve firmalarımız hastalar ve yakınları ile bu konuda sorunlar yaşıyor. SGK’da tıbbi ürünlerin fiyatlarının düzeltilmesi uzun süre alıyor. Bazı ürünler için 3 yıldır fiyat düzenlemesi yapılmadı. Kurumun geri ödeme fiyatı ile ürünün piyasadaki fiyatı farklı seyrediyor. Eskiden kurum 4/3’ünü karşılarken bugün 3/1 oranında karşılanıyor. Firmalarımız kurumun ödemediği kısımları hastalardan talep ettiklerinde de kanuna karşı hareket ettikleri düşünülüyor ve tepki alıyorlar.” dedi.

KVKK İÇİN UYGUN FİYAT POLİTİKASI OLUŞTURULMALI

28. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ahmet Çubuk,

“KVKK 2018 itibaren ülkemizde resmi olarak uygulanmaya başladı. 2020 itibariyle de ihlal edenlere cezai yaptırım uygulanmaya başlandı. Bu konuda başta çok büyük rakamlar talep ediliyordu ancak son zamanlarda bir sistem oturdu. Artık karşı tarafın rızasını almadan küçük bilgi bilgisini paylaşmak bile cezai yaptırım uygulanıyor ve cezalar ciddi boyutlara ulaşıyor. İşverenler işçilerin bilgilerini topluyorlar ve bazı kurumlarla paylaşmak zorunda kaldıkları için çalışanlarından rıza metni alıyorlar. Bu konuda yapılan işlemler için büyük rakamlar alınması pek etik değil. Odamız öncülüğünde fiyat politikası oluşturmak gerekebilir.” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARI SOSYALLEŞTİREMİYORUZ

23. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Vahap Gün,

Okullar hakkında söylenenler çok doğrudur. Çocuklarımızın bu süreçte iletişim yetenekleri maalesef çok kısıtlandı. Online eğitimde motivasyon sağlamakta güçlük çekiyorlar. Yeni başlayanlar okuma yazmayı öğrenemiyor, büyükler de sınavlara gerektiği gibi hazırlanamıyorlar. Teknolojik bir bağımlılık aldı başını gidiyor ve tehlike yaratıyor. Çocukları sosyalleştiremiyoruz. Sokak kültürü ile hayatı öğrenmelerini sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

E-TİCARET İLGİLENİLMESİ GEREKEN PLATFORMDUR

6. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Enes Akcan,

Pandemi döneminde tüm dünyada tüketici davranışları değişti. E-ticaretin önemi arttı. Ufak esnaflarımız sosyal medyada ve e-ticarette yer almayı hızlandırdılar, bilinç sahibi oldular. Geleneksel ticarette dükkanlar akşam vaktinde kapanıyor ancak e-ticarette operasyon 24 saat aralıksız devam ediyor. Bununla rekabet etmek için fiziksel mağazalar müşteriye uygun çözümler uydurarak aynı zamanda da e-ticarette etkin olarak çalışmalar yürütmelilerdir. E-ticaret de ciddiyet ve emek isteyen, sürekli ilgilenilmesi gereken bir platformdur.” diye konuştu.

SAKARYA DA İPARD KAPSAMINA ALINMALI

28. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Emrullah Terzioğlu,

“Ülkemizde 42 ilimiz İPARD kapsamına giriyor ancak Sakarya olarak bizler bir türlü giremiyoruz. Güzel teşvikler var. Şehrimizde birçok süt birliği kooperatifleri var ve bunların da kapsama alınması gerekiyor. Pandemiden dolayı halı sahaların durumları gittikçe zorlaşıyor. Ülkemizde futbol oynanmaya devam ederken halı sahaların da açılması gerekiyor. Ayrıca emlak sektöründe alım-satım vergisi harçlarının yüzde 4’ten yüzde 2’ye düşürülmesini talep ediyoruz. Bunu ulusal bir konu haline getirerek diğer şehirdeki odalar ile işbirliği içerisinde bir gündem oluşturmalıyız.” ifadelerini kullandı

PAKET SERVİSLER ÇOK MALİYETLİ

5. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Alican Sak,

Kafe ve restoranlara yönelik yakın zamanda destek düzenlemesi yapıldı ancak paket servis yapan iş yerlerini kapsamıyor. Paket servisi çok maliyetli bir operasyon ve paket servisle firmalar sadece ayakta kalmaya çalışıyorlar. Sektörümüze yönelik bazı giderler konusunda şehrimizin erklerine konuları ilettik ve olumlu bir geri dönüş aldık. Sektör olarak stratejik plana doğrudan dahil olmak istiyoruz. İlimizde melek yatırımcı stratejisi kurularak iş dünyasına uygulanmalıdır. Son yaşanan gelişmelerde ne yazık ki kira davaları yüzünden bazı işletmeci arkadaşlarımıza mahkemeden ilk celsede tahliye kararı çıktı. Böyle bir dönemde icralar durdurulmalıdır. Maalesef zaman bile verilmiyor ve işletmeci arkadaşlarımızın emekleri icra ediliyor.” dedi.

FİRMALARIMIZ ÇOK KISITLANDI

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Behlül Bayrak,

“Ülkemizde pandemi sürecinde bir yılı dolduracağız. Bu süreçte fiziksel hizmet veren firmalarımız çok kısıtlandı. Ticaret erbapları olarak bizler tatil günlerinde çalışmak için ve dükkanlarımızın tabelaları için vergiler, ücretler ödüyoruz. Ticarette adalet ve eşit şartlar istemek bizim de hakkımız. Bizler kapanıyoruz, her kalemde vergi ödüyoruz. Ancak e-ticaret sürekli açık işliyor, ek vergiler alınmıyor. Ayrıca tüketici hakem heyetine dahil olmak konusunda girişimler yapılmalıdır. Odamız bünyesinde 31. Meslek Komitesi üyesi bir arkadaşımız konuyla ilgili görevlendirilmelidir.” diye konuştu.

VATANDAŞLAR DA İŞLETMECİLER DE KAYGI YAŞAMIYOR

Toplantının Dilek ve Temenniler maddesinde söz alan

18. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Burcu Başar Akgün,

“Çocuklarım İngiltere’de eğitim görüyorlar ve orada okulları kapatmadılar. Sadece son 2 haftadır online eğitime geçtiler fakat okullar hala daha açık. Eğitimin en temel konu olduğuna inanıyorlar ve sistemi çok iyi oturtmuşlar. Ancak sağlık yönetiminde o kadar başarılı değiller. Burada da işletmeler kısıtlamalar nedeniyle kapatıldı ancak ekonomisi güçlü bir ülke olduğu için vatandaşları da işletmecileri de kaygı yaşamıyor.” dedi.

DENETLEME VE ÖNLEM GEREKİYOR

Disiplin Kurulu Başkanı Erol Öztgürk Hacıeyüpoğlu,

“21 Haziran 2021 tarihinde Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü olacak. Şehrimiz için çok özel olacak bu önemli günde SATSO’ya da bir çalışma ve etkinlik yapması yakışacaktır. Şehrimizi tanıtmak, büyük bir hareket sağlanması gerekiyor. Ayrıca hayatın çok pahalılaşmasının önü maalesef alınamıyor. Özellikle gıda sektöründe fiyatlar oldukça artmış durumda. Bunun vatandaşlarımızın yaşamı için denetlenmesi ve önlenmesi gerekiyor.” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI VE KURSLAR

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız,

“8 ve 12’nci sınıfların kurslarına gitmesi için izin verildi ancak hafta sonu sokağa çıkma yasağı var ve ilimiz Hıfzısıhha Kurulu’ndan buna yönelik bir karar çıkmalıdır. Öğrenciler ve veliler şu anda belirsizlik içindeler.” diye konuştu.

SATSO MECLİSİ ŞUBAT’TAN İTİBAREN FİZİKİ

Meclis Toplantısının son bölümünde meclis üyelerini bilgilendiren Meclis Başkanı Talip Kuriş Şubat ayı itibariyle olağan meclis toplantılarının SATSO Hizmet Binası’nda fiziki olarak gerçekleştirilmesini planladıklarını ifade etti.

Yorumlar (0)
22°
kapalı
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30