Minik Arin 74 Gün Sonra Hastane Dışına Çıktı

Geçen yıl kasım ayında Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulan Öykü Arin'e, iki ay önce annesi Eylem Şen Yazıcı'dan ilik nakledilmiş, ilik uyum sağlamayınca Öykü'ye, babası Çağdaş Yazıcı'dan yarı uyumlu kök hücre nakli yapılmıştı. Başarılı geçen nakil işleminin ardından Öykü, ilk kez özel izinle hastane dışarısına çıktı.

Minik Arin 74 Gün Sonra Hastane Dışına Çıktı
banner3

Naklin yapıldığı özel hastanenin Pediatrik Hematoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Akif Yeşilipek, Öykü Arin'e ilk olarak yarı yarıya uyumlu olan annesinden nakil yaptıklarını hatırlattı. Yeşilipek, bunun başarısız olması üzerine baba Çağdaş Yazıcı'dan 23 gün önce nakil yapıldığını aktardı.


AYLAR SONRA İLK KEZ…
Naklin 13'üncü gününde kemik iliğinin çalıştığını gördüklerini anlatan Yeşilipek, "Yüzde 100'e yakın babanın iliğinin çalıştığını tespit ettik. Öykü'nün şu anda genel durumu gayet iyi. Hatta geçen gün ilk kez onu kısa süreli izinli olarak dışarı çıkarttık." diye konuştu.

NORMAL HAYATINI SÜRDÜREBİLECEK
Yeşilipek, bu tür nakillerde sonraki süreçte de karşılaşabilecekleri olumsuzlukların olabileceğini belirterek, Öykü'yü bir süre daha yakından izledikten sonra evine göndereceklerini kaydetti. Öykü'nün birkaç ay içerisinde normal aktivitelerine kavuşacağını dile getiren Prof. Dr. Yeşilipek, "Topluma karışması 6 ay ila bir yıllık süreç gerektiriyor. Bir yılın sonunda aşılarını tekrar sıfırdan yapacağız. Ondan sonra okul dahil topluluklara girebilir. Normal hayatını sürdürebilir." dedi.

KEYİFLİ BİR GÜN GEÇİRDİ
Öykü Arin Yazıcı 76 gün sonra ilk kez dışarı çıktı. Aylar sonra ilk defa hastane dışına çıkan Öykü Arin, annesi Eylem Şen Yazıcı, babası ve yakınlarıyla keyifli bir gün geçirdi. Minik Öykü Arin´in hastaneden bir günlüğüne izin alıp dışarı çıktığında neler yaptığını da anlatan anne Yazıcı, “Kuşlar, kediler, karıncalarla ilgilendi. Krem sürmekten nefret ediyor ama o gün eline, yüzüne, vücudunun her yerine güneş kremi sürdü. O anki duygularımı anlatamam, nutkum tutuldu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER